آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۴۶

 • ماسک اقتصاد در عصر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول پیشنهادهایی برای حفاظت از سلامت افراد و کسب‌وکارها ارائه کرد که می‌توان آن را به عنوان ماسک اقتصاد در عصر کرونا دانست. زیرا این پیشنهادها به دنبال آن است که با کنترل پیامدهای تخریبی کرونا آثار انسانی و اقتصادی این ویروس را به حداقل برساند. پیشنهادهای صندوق در حوزه محافظت انسانی حول افزایش توان شناسایی و استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای دریافت خدمات دولتی است. در بخش محافظت انسانی صندوق پیشنهاد می‌دهد دولت‌ها بسته به ظرفیت خود مخارج برای مقابله و شناسایی را افزایش دهند. از نظر صندوق یکی از اقدامات دولت‌ها در عصر کرونا فراهم کردن خدمات اولیه برای مردم و کسب‌وکارهایی است که به دلیل قرنطینه شدن در معرض آسیب قرار گرفته‌اند. در حوزه اقتصادی نیز صندوق پیشنهاد می‌دهد تا زمان فروکش کردن شرایط اورژانسی، ارائه جریان‌های پولی به‌موقع، هدفمند و حتی موقت برای مردم و کسب‌وکارهایی که بیشترین آسیب را از این وضعیت می‌بینند نظیر اعطای یارانه نقدی، کالایی و معافیت‌های مالیاتی ضروری است. برای مثال برخی کشورها مانند فرانسه، ژاپن و کره‌جنوبی یارانه‌های نقدی به افراد اختصاص دادند تا بتوانند در خانه بمانند. در برخی دیگر از کشورها نیز معافیت‌هایی برای کم‌کردن بار مالیاتی برای کسب‌وکارها در مناطق آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده است.
 • سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

  تسنیم: بانک‌مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت‌بانک و همراه‌بانک خبر داد. این درحالی است که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد برخی بانک‌ها حتی افزایش سقف ۵ میلیون تومانی را نیز اجرا نکرده بودند. با این وجود بانک‌مرکزی با هدف کاهش مراجعات مردم به شعب بانکی همزمان با ایام پیک شیوع ویروس کرونا مجوز افزایش سقف کارت به کارت را بار دیگر صادر کرده است.
 • افزایش ۳۷ درصدی مبلغ تراکنش‌های غیرحضوری

  داوود محمدبیگی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک‌مرکزی از افزایش استفاده شهروندان از خدمات بانکی غیرحضوری پس از شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت: مبلغ تراکنش‌های غیرحضوری در اسفندماه رشدی ۳۷ درصدی داشته است.
 • نان خشکشویی‌ها آجر شد

  رئیس اتحادیه صنف خشکشویی و لباسشویی تهران از کاهش ۴۰درصدی مشتریان این صنف نسبت به‌شب عید پارسال در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد و تاکید کرد که رعایت اصول بهداشتی در کسب‌وکارهای اینترنتی در این صنف اصلا مشخص نیست.
 • قرنطینه دلار توسط فدرال رزرو

  فدرال رزرو به‌دلیل نگرانی از آلوده بودن دلارهایی که از آسیا به آمریکا بازگردانده می‌شوند، به ویروس کرونا، اسکناس‌های مشکوک را قرنطینه خواهد کرد. به گزارش «ایبِنا» از وال‌استریت‌ژورنال، در یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ محققان دانشگاه نیویورک حدود ۳ هزار باکتری را بر سطح دلار شناسایی کردند و با توجه به بازگشت مسافران از چین و سایر مناطق درگیر با ویروس کرونا، دلارهای جدید نیز به چنین سرنوشتی مبتلا هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر