آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۳۳

 • روزنه سفید در لیست سیاه

  دنیای‌اقتصاد: ایران وارد لیست سیاه FATF شد؛ منتها با یک روزنه سفید. براساس تصمیم گروه ویژه اقدام مالی در نشست فوریه به ریاست دوره‌ای چین، اقدامات مقابله‌ای علیه ایران پس از حدود سه سال و نیم فعال شد. برگشت به لیست سیاه با اجماع صورت گرفت یعنی چین و روسیه نیز مخالفتی نداشتند. بازگشت اقدامات مقابله‌ای یا اصطلاحا ورود ایران به لیست سیاه، به این معنی است که کشورها در تبادلات مالی و بانکی با ایران باید حساسیت بیشتری به خرج دهند. هرچند که سیاست‌گذاران حساسیت‌های احتمالی را در شرایط کنونی بلاوجه می‌دانند، اما کارشناسان معتقدند این اتفاق می‌تواند هزینه مبادله برای ایران را بالا ببرد. همکاری با اقدام مالی با وجود رعایت اکثر استانداردها از سوی ایران به بن‌بست خورد. یک سر این بن‌بست مدعیان داخلی بودند که اصرار داشتند به واسطه مکانیزم رای‌گیری در FATF و حضور چین و روسیه ایران می‌تواند همچنان در حالت تعلیق از اقدامات مقابله‌ای باقی بماند. اما این ادعا در نشست اخیر FATF نقض شد؛ البته در بازگشت ایران به لیست سیاه یک روزنه امید کماکان وجود دارد؛ ایران به وضعیت پیش از تیر ۹۵ بازنمی‌گردد. در آن حالت باید کل فرآیند الحاق به طور کامل طی می‌شد که یک بازه طولانی است، اما در بیانیه اخیر روزنه تعلیق اقدامات تقابلی در صورت پیوستن به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، باز گذاشته شده است.
 • دمای بهاری تورم در میانه زمستان

  دنیای‌اقتصاد: تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه به رقم ۲۵ درصد رسیده است. این رقم یعنی اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه نسبت به ابتدای سال نصف شده است. در فروردین ماه سال‌جاری نرخ تورم نقطه به نقطه ۴/ ۵۱ درصد گزارش شده بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم متوسط نیز در بهمن ماه به رقم ۳۷ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل کاهش ۶/ ۱ واحد درصدی را ثبت کرده است.
 • خط قرمز مالیات کجاست؟

  با افزایش تمرکز دولت بر درآمدهای مالیاتی، این روزها فعالان اقتصادی با سوالات زیادی درباره بحث مالیات مواجهند. به همین دلیل «دنیای‌اقتصاد» در سمینار «خطوط قرمز مالیات در سال‌های ۹۸ و ۹۹» که چهارشنبه ۷ اسفند برگزار می‌شود به‌دنبال پاسخگویی به این سوالات است. اگر تا همین چند سال پیش فقط فعالان اقتصادی که به درآمد می‌رسیدند تکلیف مالیاتی داشتند، دردو سال اخیر همه اقشار جامعه درگیر مالیات شده‌اند.
 • منابع ویژه دولت برای مقابله با کرونا

  ایسنا: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به وزیر بهداشت اعلام کردم از طرف سازمان هرچقدر که منابع لازم باشد برای مبارزه با کرونا اختصاص خواهیم داد. نوبخت گفت: خوشبختانه براساس آخرین گزارشی که مرکز آمار ایران برای پاییز داشت، رشد مثبتی داشتیم و این گواهی را مراکز بین‌المللی یعنی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی اعلام کرده‌اند که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ مثبت است. وی در ارتباط با تمهیدات دولت درباره کرونا گفت: بعد از شیوع این بیماری در چین و گسترش آن در جهان، وزارت بهداشت خود را تجهیز کرده و به نوع مناسبی تلاش کرد تا از ابتدا از ورود این بیماری به داخل کشور پیشگیری کند. نوبخت ادامه داد: بالاخره با این جغرافیا که ایران دارد و این همه تعدد و تنوع مسافرانی که هر روز از ایران می‌روند و وارد ایران می‌شوند ما هم مانند سایر کشور‌ها که نهایت دقت را می‌کنند، اما باز هم علائمی در آن کشور‌ها دیده شده متاسفانه موارد این بیماری را در کشور مشاهده کردیم.
 • سهمیه‌بندی در ماسک طبی

  دنیای‌اقتصاد: افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران باعث افزایش تقاضای ماسک در کشور شده است. اگرچه برخی از منابع مهم اطلاع‌رسانی هشدار داده‌اند که استفاده از ماسک چندان ضروری نیست و تنها افرادی که مبتلا به بیماری شده‌اند برای کاهش شیوع بیماری باید از ماسک استفاده کنند، اما مشاهدات در داروخانه‌ها نشان می‌دهد که به‌دلیل افزایش تقاضای مردم، قیمت ماسک با افزایش مواجه شده است. علاوه براین برخی از داروخانه‌ها ادعا کرده‌اند که کمبود ماسک دارند و در نتیجه به هر نفر تنها یک ماسک می‌فروختند.
 • وام‌های بد بانک‌های چینی دو برابر خواهد شد

  گزارش جدید موسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی گلوبال نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا تعداد وام‌های با عملکرد بد و سوال‌برانگیز را در بانک‌های چینی ۲ برابر خواهد کرد. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، گزارش جدید موسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی گلوبال نشان می‌دهد که بانک‌های چینی با فشار بیش از حدی از سوی وام‌های بد روبه‌رو خواهند شد.
 • مجوز فعالیت آرین بانک صادر شد

  دبیرکل اتاق مشترک ایران و افغانستان اظهار کرد: به‌دلیل استراتژیک بودن بندر چابهار و همچنین معافیت از تحریم‌های آمریکا، ایران به دو بانک افغانستانی اجازه تاسیس شعبه در بندر چابهار را داده است تا فعالان اقتصادی دو کشور از تسهیلات آن استفاده کنند. مظفر علیخانی در گفت‌وگو با «ایلنا» بیان کرد: به‌دلیل استراتژیک بودن بندر چابهار و همچنین معافیت از تحریم‌های آمریکا، ایران به دو بانک افغانستانی اجازه تاسیس شعبه در بندر چابهار را داده است تا فعالان اقتصادی دو کشور از تسهیلات آن استفاده کنند. باید توجه داشت بندر چابهار در کنار منطقه دوغارون اهمیت بالایی برای هر دو کشور دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر