• آنالیز موج چهارم کرونا

  دنیای‌اقتصاد- احسان مرادی: آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد شرایط کشور از نظر کرونا به وضعیت خاصی رسیده است. از ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ که خبر رسمی شیوع کرونا در کشور منتشر شد تا به امروز شاهد چهار موج این پاندمی بودیم؛ موج اول از نیمه دوم اسفند سال ۹۸ رخ داد.
 • ابلاغ آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی از سوی جهانگیری

  معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه مربوط به اصلاح آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به منظور تحکیم تعهدات مناقصه‌گران و پیمانکاران طرف قرارداد با دستگاه‌های اجرایی، نسبت به اصلاح آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی اقدام کرد.
 • طرح حراج الکترونیکی برای اموال تملیکی

  برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سامانه جامع اموال تملیکی تا پایان خرداد در حال انجام است و طرح حراج الکترونیکی سازمان اموال تملیکی طی سه ماه آینده اجرایی خواهد شد. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از سازمان اموال تملیکی، جلسه کمیته راه‌اندازی سامانه جامع اموال تملیکی با حضور محمدعلی افتخاری رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، صنایع، نماینده سازمان بازرسی کل‌کشور در بحث سامانه‌ها، هندیانی معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر نمایندگان دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.
 • برگشت ۳۰۰هزار نیروی کار به چرخه اشتغال

  در شرایط حاضر بسیاری از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان با مشکلات و چالش‌هایی در حوزه‌های بانکی، گمرکی، بیمه‌ای، مالیات و قوانین و بخشنامه‌های متعدد روبه‌رو هستند که اورژانس کسب‌وکار می‌تواند راهگشای رفع این مشکلات از پیش روی آنها باشد. به گزارش «ایسنا» سال گذشته به‌دلیل شیوع کرونا بسیاری از کسب‌وکارها و بنگاه‌های اقتصادی دچار مشکل شدند. در این بین لزوم حفظ واحدهای اقتصادی و حمایت از فعالان و شاغلان به جهت بقا و ماندگاری در بازار و صیانت از نیروهای کار بیش از پیش احساس می‌شد، بر همین اساس اورژانس کسب‌وکار از سوی وزارت کار راه‌اندازی شد.
 • حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین و پیمانی همسان می‌شود

  رئیس سازمان اداری و استخدامی، بخشنامه همسان‌سازی حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کارمعین و پیمانی را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش «ایرنا» معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در اجرای تبصره (۳) ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه و به منظور ترمیم حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کار معین (مشخص)، نحوه تعیین حقوق و مزایای آنان را ابلاغ کرد.
 • سه سناریوی رشد اقتصادی سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: دو نهاد مرکز آمار ایران و بانک‌مرکزی آمارهای رشد اقتصادی را تا ۹ ماه نخست سال‌۹۹ منتشر کردند. این آمارها تفاوت قابل‌توجهی در نرخ رشد دارد و در این خصوص پیش‌بینی رشد اقتصادی واحد در سال‌۹۹ کاری سخت است.‌ به‌نظر می‌رسد که براساس سناریوهای بانک‌مرکزی رشد اقتصادی در سال‌۹۹ مثبت گزارش شود، اما از نگاه آمارهای مرکز آمار ایران رشد اقتصادی منفی گزارش شود، تنها در صورتی رشد اقتصادی سال‌۹۹ از سوی مرکز آمار مثبت اعلام خواهد شد که در فصل زمستان شاهد رشد فصلی بیش از ۶/ ۴ درصد باشیم. بنابراین به‌نظر می‌رسد دو روایت متفاوت از رشد اقتصادی سال‌۹۹ خواهیم داشت.
 • تحقق ۱۰۷ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: براساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، در سال گذشته حدود ۸۴ درصد تامین مالی توسط این وزارتخانه انجام شده‌ است. فرهاد دژپسند در گفت‌وگو با «ایلنا» با اشاره به تامین مالی انجام شده اظهار کرد: براساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، در سال گذشته حدود ۸۴درصد تامین مالی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام شده است.
 • بیکاری ۱۳۵ هزار و ۴۰۰ کارگر مهاجر در عربستان

  حدود ۱۳۵ هزار و ۴۰۰ کارگر مهاجر مجبور به ترک خاک عربستان‌سعودی شدند. به گزارش «ایلنا» به نقل از رویترز، آمار و ارقام منتشر‌شده دولت عربستان سعودی نشان می‌دهد، حدود ۱۳۵ هزار و ۴۰۰ کارگر مهاجر که با هدف اشتغال به این کشور عرب‌زبان مهاجرت کرده‌اند مجبور به ترک این کشور شده‌اند. نیروی کار مهاجر در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی میزبان خود را ترک کردند. مرکز آمار و اسناد عربستان در گزارشی نوشت: تعداد کارگران مهاجر در سه ماه پایانی سال میلادی گذشته نسبت به سه ماه سوم، کاهش چشمگیری داشته است. تعداد نیروی عرب‌زبان در این کشور حدود ۱۰۷۸ نفر کمتر شده است. اگرچه بیکاری در این کشور افزایش یافته است اما نرخ بیکاری سه ماه پایانی سال حدود ۶/ ۱۲درصد است. این درحالی است که نرخ بیکاری در ماه‌های هفتم تا نهم حدود ۹/ ۱۴درصد ارزیابی شده بود.
 • تا ۴ برابر آسیب بیشتر برای کودکان فقیر

  معاون مشاوره و امور روان‌شناختی کشور گفت: بحران‌های اقتصادی، ناامنی شغلی، سوگ گسترده و افزایش انزوای اجتماعی، تشدید شکاف میان افراد دارا و ندار و... موجب تضعیف توان پاسخگویی کشورها به نیازهای روان‌شناختی مردم خواهد شد. بنابراین تاثیرگذاری در این حوزه نیازمند هماهنگی بین بخشی در سه زمینه اقدامات ساختاری، تقویت منابع اجتماعی و افزایش تاب‌آوری فردی و گروهی است. بهزاد وحیدنیا در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: تاثیرات کرونا بر تشدید نابرابری‌های جهانی موجب شکل‌گیری پویش جهانی «سلامت روان در جهانی نابرابر» شده است. معاون مشاوره و امور روان‌شناختی کشور ادامه داد: به‌صورت کلی سطح سلامت روان افراد تحت تاثیر متقابل عوامل جسمی، روانی و اجتماعی تعیین می‌شود و مطلوبیت آن بر چگونگی عملکرد آموزشی و شغلی، میزان رفتارهای مخرب، غیبت از محل کار، جرایم، مرگ و میر، کیفیت زندگی و عملکرد کلی افراد جامعه تاثیر چشم‌گیری دارد.
 • رالی تورمی ۵۳ قلم خوراکی

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد از ۵۳ قلم خوراکی در سال ۹۹، قیمت ۳۹ کالا بیش از ۵۰درصد در سال رشد کرده است. همچنین بهای قیمتی ۱۶ کالا در طول سال نیز دو برابر یا بیشتر شده است. «میوه‌ها»، «صیفی‌جات»، «روغن» و «حبوبات» کالاهایی هستند که در صدر تورم ۹۹ قرار دارند. اکثر کالاهایی که با افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند، پای ثابت سفره خانوار در سال‌های قبل بودند. حال به‌نظر می‌رسد که در سال گذشته بسیاری از کالاهای پرتورم از سفره خانوارها حذف شده‌اند. گروه خوراکی‌ها حدود یک‌چهارم هزینه خانوارها را دربرمی‌گیرد‌ و در دهک‌های کم‌درآمد این رقم تا ۴۰درصد افزایش می‌یابد؛ یعنی اینکه خانوارهای کم‌درآمد تقریبا نیمی از درآمد خود را صرف هزینه‌های خوراکی‌ها می‌کنند. تورم بالای خوراکی‌ها در حالی است که در سال گذشته حدود ۱۰میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ثبات قیمت کالاهای اساسی هزینه شد؛ اما بازار اکثر کالاهای اساسی با تورم بالا سال ۹۹ را به پایان رساند. تنها کالایی که در سال گذشته با کاهش قیمت روبه‌رو شد، «پیاز» بود.
 • مانع‌زدایی‌ها از تولید با اقتصاد هوشمند

  ابوذر سالاری
  دانشمندان توسعه اقتصادی در خصوص آینده توسعه در سطح جهان بر این اعتقادند که بشر از تمدن کشاورزی به تمدن صنعتی رسیده و در آینده نه چندان دور وارد تمدن فراصنعتی خواهد شد. براساس این دیدگاه بشر تاکنون سه نسل انقلاب صنعتی را گذرانده و در حال تکمیل نسل چهارم انقلاب صنعتی است. نسل اول انقلاب صنعتی با ماشین بخار و نسل دوم با تولید انبوه قابل توضیح است. در نسل سوم که با حذف بخش قابل ملاحظه نیروی انسانی از تولید و افزایش عرضه کالاها و خدمات همراه بوده است بشر با دنیای روباتیکس و روباتیزه کردن امور مواجه شده است. در انقلاب صنعتی چهارم، جهان با موضوعاتی از قبیل هوش مصنوعی، پرینتر سه‌بعدی، اینترنت اشیا، رایانش ابری، کلان‌داده‌ها و... سروکار خواهد داشت. بنابراین در دنیای جدید، تکنولوژی دیجیتال یکی از پیشران‌های توسعه جوامع خواهد بود.
 • میزان تحویل چک جدید به مشتریان

  سخنگوی اجرای قانون جدید چک به تشریح چگونگی ثبت، تایید و انتقال چک‌های جدید در سامانه صیاد پرداخت. آمنه نادعلیزاده بیان کردکه چک‌های جدید از ابتدای سال ۱۴۰۰ در شبکه بانکی توزیع شده است. تاکنون ۴۴۰ هزار فقره چک جدید به مشتریان تحویل داده شده است.
 • صدور احکام جدید بازنشستگان تا‌مین اجتماعی به اردیبهشت موکول شد

  به دنبال طرح برخی ابهامات در چگونگی متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان در فروردین سال‌جاری، سازمان تا‌مین اجتماعی اطلاعیه ‌ای را صادر کرد.
 • جعبه‌سیاه شوک‌های ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۹ رویدادهای مختلفی دربازارهای دارایی رخ داد که باعث بروز ابرنوسان‌های قیمتی شد و پیامدهای مخربی برای فعالان اقتصادی و خانوارها ایجاد کرد. در این شرایط، غفلت‌های سیاست‌گذاری در بزنگاه‌های مهم باعث شد که رفت و برگشت قیمت‌ها با شدت بیشتری صورت گیرد. در پایان سال ۹۸ به‌دلیل کسری منابع بودجه، بروز کرونا و کاهش درآمدهای نفتی، دولت به استقراض پولی روی آورد و این موضوع زمینه را برای ایجاد حباب قیمت در فصل اول سال گذشته پدید آورد. در این شرایط با کاهش نرخ بهره بین بانکی، زمان مناسبی برای انتشار اوراق و جمع‌آوری منابع ایجاد شد؛ اما سیاست‌گذار نتوانست ابزار لازم را برای جذب پول‌های سرگردان تعبیه کند و بازارها به شکل دومینویی مورد هجوم این پول‌ها قرار گرفت. حال سوال اصلی این است که سهم هر کدام از ارکان سیاست‌گذاری در تشکیل و بروز این شوک‌ها چه بوده است؟ مسوول اصلی ثبات قیمت‌ها و واکسینه کردن اقتصاد در مقابل شوک‌های قیمتی چه نهادی است؟
 • تامین‌اجتماعی به‌دنبال رفع مشکلات حذف دفترچه

  طرح حذف دفترچه‌های بیمه اگرچه در راستای حمایت از بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی و تسریع در روند درمان و با الزام شیوع ویروس کرونا اجرایی شد اما به نظر می‌رسد همچنان گروهی از بیمه‌شدگان که بخش اعظم آنها کارگران و حداقل بگیران هستند با مشکل مواجه شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر