آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • حساسیت ارزی مصرف آرایشی

  دنیای‌اقتصاد: داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهند نوع مصرف لوازم آرایشی حساسیت قابل‌توجهی به تحولات ارزی دارند. از نظر عددی، در سال ۹۷ هزینه خانوارهای کشور برای لوازم آرایشی و خدمات شخصی نسبت به سال ۹۶ افزایش یافت؛ افزایشی در حدود ۲۰ درصد. اما اگر این افزایش با تورم تصفیه شود، نتیجه‌اش کاهش مصرف خانوارها در این نوع اقلام است.
 • نبود فهرست آمارهای رسمی در کشور

  رئیس مرکز آمار ایران اظهار کرد: یکی از مصادیق مدرن‌سازی آمار رسمی این است که فهرستی از آمار رسمی مشخص وجود داشته باشد که در این راستا فهرست مورد نظر تهیه شده و در ۲۷ آبان‌ماه جاری در کمیسیون‌های مورد نظر به بوته نظرسنجی می‌گذاریم. با تصویب این فهرست در شورای‌عالی آ‌مار می‌توان یکی از دغدغه‌های آماری کشور را کم کرد.
 • کارگران حادثه‌دیده در زلزله بیمه‌بیکاری می‌گیرند

  مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه‌بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت مقرری بیمه‌بیکاری به کارگران واحدهای آسیب‌دیده در زلزله اخیر خبر داد و گفت: کارگران مشمول قانون کاری که به دلیل زلزله از کار بیکار شده‌اند، مشمول دریافت بیمه‌ بیکاری می‌شوند.
 • شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود است

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود است، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. به گزارش «ایبِنا» فرهاد دژپسند، صبح روز گذشته در همایش آموزش سومین دوره تسهیلگران اقتصادی و اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم، شرایط اقتصادی ایران است.
 • ثروت ثروتمندان دنیا کم شد!

  میلیاردرهای جهان در سال‌جاری کمتر از سال گذشته ثروت در اختیار دارند. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی و نوسانات بازار باعث شده است علاوه بر کاهش رشد اقتصادی در سراسر جهان، ثروتمندان جهان نیز با کاهش ثروت خود مواجه شوند. برای نخستین‌بار از سال ۲۰۱۵ میزان ثروت میلیاردرهای جهان با کاهش مواجه شده است و ثروت آنها با ۳/ ۴ درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۵/ ۸ تریلیون دلار رسیده است.
 • کشوری با رشد اقتصادی ۸۶ درصدی!

  تابناک: رشد اقتصادی منطقه آمریکای جنوبی در سال‌های اخیر تحت تاثیر ریسک‌های مختلفی کاهش یافته است. در ونزوئلا تورم به یکی از کم‌سابقه‌ترین سطوح تاریخی رسیده و در آرژانتین بحران ارزی باعث اعمال محدودیت‌های ارزی شده است. اخبار دائما از ناآرامی‌ها در شیلی می‌گوید؛ اما در دل این منطقه بحران‌زده، یک کشور بسیار کوچک پتانسیل‌های رشد زیادی دارد به‌گونه‌ای‌که امسال نرخ رشد آن احتمالا بسیار بیشتر از هر کشور دیگری روی زمین خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرد متوسط رشد اقتصادی گویان در سال آینده ۸۶درصد باشد که این رشد در صورت تحقق، ۱۴ برابر بیشتر از رشد اقتصادی چین خواهد بود. گویان کشوری با ۷۸۰ هزار نفر جمعیت در همسایگی برزیل و ونزوئلاست که ذخایر عظیم نفتی دارد و امسال را با رشد ۴/ ۴درصدی به پایان خواهد برد. به‌دنبال کشف ذخایر عظیم نفتی از سال ۲۰۱۵، شرکت‌های بزرگ نفتی نظیر «اکسون موبیل» و شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری عظیمی را در گویان انجام داده‌اند. وینستون جوردن، وزیر دارایی گویان در همین رابطه گفت: ما از کشوری با سطح رشد اقتصادی بسیار پایین درحال حرکت به سطوح بالاتری هستیم.

بیشتر