آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۴۵

 • نشانی آرمانشهر سوسیالیسم

  دنیای‌اقتصاد: بسیاری از سوسیالیست‌ها در جست‌وجوی بهشتی هستند که علاوه بر آزادی، برابری هم در آن حکمفرما باشد. برای همین منظور، در تلاشند که مدل‌های متفاوتی برای آن معرفی کنند. فارغ از اینکه مدل‌ها تا چه حد نماد سوسیالیسم بوده‌اند، نیویورک‌تایمز در گزارشی، گوشزد کرده که روشنفکرانی ترقی‌خواه، همچون برنی سندرز، توجهی به سوئیس ندارند؛ کشوری که با اقتصاد و دولت بازتر، ثروتی بسیار بیشتر از تمام کشورهای اسکاندیناوی رقم زده و در عین حال، وضعیت برابری درآمدی‌اش همانند کشورهای مدنظر سوسیالیست‌ها است. در حقیقت گزارش نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد آن بهشت گمشده، می‌تواند سوئیس باشد که توامان برابری و آزادی را محقق ساخته است. اگر در کشورهای اسکاندیناوی، نیمی از رشد تولید ناخالص داخلی با هزینه‌های دولت ایجاد می‌شود، سهم دخالت دولت در تولید ناخالص داخلی سوئیس یک سوم است. این کشور با فضای تجاری ‌بازتر توانسته است سهمش از صادرات جهانی را به بیش از ۲ برابر کشورهای اسکاندیناوی برساند. در این کشور ثابت شد که انتخاب مطلق بین دو گزینه بنگاه‌های خصوصی و رفاه اجتماعی وجود ندارد؛ چراکه سوئیس توانست توازن بین فضای دوستدار کسب‌و‌کار و برابری اجتماعی را به واقعیت تبدیل کند تا به آرمان‌شهر سوسیالیست‌ها نزدیک شود.
 • بودجه‌های شرکت‌های دولتی بسته شد

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بودجه ۳۸۲ شرکت دولتی برای سال آینده، رقمی معادل یک میلیون و ۴۴۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
 • انتقال چک تضمین‌شده به دیگری فاقد اعتبار شد

  با تصمیم هیات وزیران ظهرنویسی و انتقال چک تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس طبق تصمیم هیات دولت، وصول مبلغ چک تضمین شده توسط بانک، صرفا در وجه گیرنده (ذی‌نفع) که مشخصات وی روی چک تضمین‌شده درج شده، امکان‌پذیر است و ظهرنویسی و انتقال چک تضمین شده به دیگری فاقد اعتبار خواهد بود. اعضای دولت لایحه پیشنهادی بانک مرکزی برای الحاق یک تبصره به قانون چک را با هدف مد‌یر‌یت نقد‌ینگی، ثبات بخشی به وضعیت اقتصاد‌ی کشور در حوزه‌ها‌ی پولی، ارز‌ی و بانکی و همچنین تعمیق شفافیت و حذف زمینه‌های احتمالی ارتکاب جرا‌ئم به تصویب رساند. براساس این لایحه صدور و تحویل چک‌های تضمین شده توسط بانک‌ها به مشتری، مستلزم تکمیل فرم درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات دقیق گیرنده روی چک تضمین شده براساس ضوابط اعلامی توسط بانک مرکزی و نیز ثبت علت درخواست صدور چک مزبور نزد بانک صادرکننده چک خواهد بود.
 • نقش احزاب سیاسی در تحقق مقاومت اقتصادی

  حسین احمدی ملایری
  در تحولات اقتصادی، سیاسی چند سال اخیر این نکته خودنمایی می‌کند که «اقتصاد» محور اصلی اکثر چالش‌ها، اعتراضات، نشست‌ها، همایش‌ها، سیاست‌گذاری‌ها، مصوبات و... بوده است؛ رهبر معظم انقلاب نیز با تدبیر و دوراندیشی، چند سال متوالی است که برای نام‌گذاری سال‌ها از نام‌هایی با محوریت اقتصاد استفاده می‌کنند و از این طریق اهمیت مساله اقتصاد را به مسوولان و مردم گوشزد می‌کند؛ هر زمان نیز که سخن از انتخابات به میان آمده است مردان سیاسی به منظور جلب نظر رای دهندگان به شعارها و وعده‌های اقتصادی تکیه کرده و آنها را دستاویزی برای تصاحب قدرت قرارداده‌اند.
 • روایت همتی از «قدرت پول ملی»

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی از افزایش قدرت پول ملی در یک‌سال اخیر نوشت؛ از ۱۳ آبان ۹۷ تا ۱۳ آبان ۹۸. عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود اشاره کرد: «یک‌سال از شروع جنگ اقتصادی و تحریم بانکی و صادرات نفت ایران توسط آمریکا می‌گذرد. آن روزها پیش‌بینی یک‌سال بعد مشکل و تا حدی نگران‌کننده بود اما آمریکا با تداوم یک‌سال فشار حداکثری به هدف اصلی‌اش که ازهم‌فروپاشی اقتصاد و در نهایت به زانو درآوردن ایران بود، نرسید.» رئیس‌کل بانک‌مرکزی ادامه داد: «نرخ ارز که خود آمریکایی‌ها از آن به‌عنوان شاخص مهم تاثیر فشار یاد می‌کردند، از ۱۴هزار و ۳۵۰تومان در ۱۳ آبان ۹۷ به ۱۱هزار و ۳۰۰ تومان در ۱۳ آبان ۹۷ رسید (۲۱درصد افزایش قدرت پول ملی).»
 • دستگیری یک فیلترشکن‌فروش در تهران

  رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری فردی که در پوشش فروش فیلترشکن اقدام به کلاهبرداری ۷۰۰ میلیون ریالی از کاربران فضای مجازی کرده بود، خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر