آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۰۰

 • افسانه سوئد سوسیالیستی

  دنیای اقتصاد: اقتصاد امروز سوئد سوسیالیستی است؟ آیا دستاوردهای رفاهی این کشور در پرتو نزدیکی به این مکتب حاصل شده است؟ احتمالا برای برخی پاسخ این سوال به حدی بدیهی باشد که واکاوی را لازم نمی‌دانند. از این منظر سوئد بهشت سوسیالیست‌های دنیا به حساب می‌آید. البته سوئد در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی به سیاست‌های سوسیالیستی گرایش داشت. اما اجرای این سیاست‌ها آنچنان عجیب بود که صدای بسیاری از طرفداران حزب سوسیال دموکرات را نیز در آورده بود؛ طرفداران معروفی از جمله برگمان، کارگردان معروف سینما که در اعتراض به این سیاست‌ها از سوئد مهاجرت کرد. یکی دیگر از نقاط عطف اجتماعی در تاریخ سوئد تظاهرات ۹۰ هزار نفری مردم در خیابان‌های استکهلم بود. با کُند شدن حرکت اقتصاد سوئد در دهه ۸۰ و بحرانی شدن اوضاع در ابتدای دهه ۹۰ اقتصاد سوئد با اجماعی سیاسی به سمت آزادسازی تغییر مسیر داد. کاهش مداخله دولت، خصوصی‌سازی بخش آموزش و بهداشت و صندوق‌های بازنشستگی قدم‌های بزرگی بودند که دولت سوئد به سمت اقتصاد آزاد برداشت. این تغییر مسیر هم در آمار و هم در کیفیت زندگی مردم را بهبود داد. وضعیت رفاهی امروز سوئد به شهادت گزارش‌های متعدد مرهون آزادسازی اقتصاد است. سوئد سوسیالیستی و افزایش رفاه بیش از آنکه یک واقعیت باشد افسانه‌ای برساخته است.
 • آموزه‌های فقر سوئدی

  محمد ماشین‌چیان
  در این مطلب قصد دارم راجع به یک کشور بسیار فقیر بنویسم، با مردمانی گرسنه، که نرخ مرگ‌ومیر نوزادانش سه برابر متوسط کشورهای توسعه‌یافته بود؛ سوئد. در دهه‌های آغازین قرن بیستم، یک خانواده متوسط شهری در سوئد پنج فرزند داشت و هر هفت نفر در یک اتاق زندگی می‌کردند. ظرف یکصدسال همه‌چیز عوض شد. یکی از سریع‌ترین پیشرفت‌هایی که بشر تا به‌حال شاهد بوده است.
 • فروش لباس میهمانی در قالب لباس محرم

  در بسیاری از سایت‌های فروش اینترنتی، بخشی به‌عنوان «محصولات ویژه ماه محرم» برای ایام محرم دیده می‌شود که وسیله‌های مربوط به عزاداری و لباس‌های مناسب این ایام، برای فروش قرار گرفته است. اما نکته عجیب اینکه در برخی از این سایت‌ها، لباس‌هایی مشاهده می‌شود که بیشتر از آنکه متناسب عزاداری باشد، مناسب میهمانی‌های شبانه است.
 • ژیان ۸۰ میلیون تومانی در بازار تهران

  خبرآنلاین: ژیان هر چند هیچ‌گاه نتوانست پا جای پای پیکان بگذارد اما دوره‌های زودگذر محبوبیت را در بازار ایران تجربه کرده است. این خودرو در دهه ۵۰ مطلوب جمعیت جوان در شهرهای بزرگ ایران شد اما دوره افول آن خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت در دهه شصت فرارسید. هر چند سال‌های طولانی است که ژیان جایی در خیابان‌ها و جاده‌های ایران ندارد اما هنوز آگهی‌های خرید و فروش آن در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی به چشم می‌خورد. جالب اینجاست که ژیان سرپا و فنی حتی تا ۸۰ میلیون تومان در بازار تهران مشتری دارد. در میان آگهی‌های موجود تنها آگهی فروش ژیان سواری به چشم می‌خورد و خبری از ژیان مهاری که روزگاری در فیلم‌های ایرانی نماد اشرافیت بود و ژیان مسقف دولوکس نیست. بررسی آگهی‌های فایل شده در بازار نشان می‌دهد ژیان تزئینی، به معنای ژیانی که از نظر فنی امکان رانندگی با آن وجود ندارد، بین ۵ تا ۸ میلیون تومان قیمت دارد. در عین حال ژیان‌های معمولی با مشکلات خاص و همچنین نبود لوازم فنی بین ۱۲ تا ۱۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند اما ژیانی کلکسیونی در تهران ۸۰ میلیون تومان فایل شده و خریدار دارد. این ژیان ۱۲۳۴ کیلومتر کارکرد دارد و سال ساخت آن قبل از سال ۱۹۸۷ میلادی اعلام شده است.
 • نحوه پرداخت یارانه بیمه سلامت در دهک‌ها

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به تشریح جزئیات پرداخت هزینه حق بیمه افراد فاقد بیمه سلامت پرداخت. به گزارش خبرگزاری مهر، طاهر موهبتی در نشست هم‌اندیشی که در سالن کنفرانس سازمان بیمه سلامت برگزار شد، افزود: مصوبه دولت در اجرای برنامه ششم توسعه داشتیم که بند الف آیین‌نامه اجرایی آن متوجه سازمان بیمه سلامت است و بر همین اساس، تمامی آحاد جامعه باید ظرف مدت ۶ ماه تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرند. وی ادامه داد: طبق قانون برنامه ششم توسعه کشور، کسانی که توانایی مالی دارند، باید سهم کامل بیمه را پرداخت کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر