آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۹۷

 • اثر جنگ تجاری بر ایران

  دنیای اقتصاد: آیا در جنگ تجاری چین و آمریکا، اقتصاد ایران نیز متاثر خواهد بود. کارشناسان دو نگاه دارند: گروهی معتقدند با توجه به نقش کم اقتصاد ایران در روابط تجاری بین‌المللی، سهم ایران از این مجادله ناچیز است. اما گروهی دیگر تاکید می‌کنند با توجه به سهم بالای روابط تجاری ایران با چین و مناقشات سیاسی با آمریکا، اقتصاد ایران از این منازعه متاثر می‌شود. آیا آثار این منازعه به اقتصاد ایران منفی است یا می‌تواند غنیمت‌هایی نیز به دنبال داشته باشد؟ از دیدگاه کارشناسان سه کانال می‌تواند اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد: نخست اثر افت یوآن در معاملات تجاری که می‌تواند بر ارزان‌تر شدن واردات از چین و کاهش ارزش دارایی خارجی ایران اثر گذار باشد. کانال دوم رکود اقتصادی چین است که می‌تواند موجب کاهش تقاضای انرژی از ایران شود. اقتصاد ایران از این کانال‌ها طبیعتا تاثیر می‌گیرد. همچنین چین با توجه به ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از آمریکا، به دنبال تامین نیاز از دیگر عرضه‌کنندگان است. با توجه به حجم تقاضای چین اثر این چرخش نیز بر اقتصاد ایران مثبت ارزیابی نمی‌شود. اما جنگ تجاری فرصت‌هایی نیز برای اقتصاد ایران به همراه دارد. شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و جذب چینی‌ها به خصوص در حوزه‌های نفتی و همکاری با صنایع دچار محدودیت در آمریکا می‌تواند غنایم ایران از این جنگ باشد.
 • حذف یارانه دهک‌های بالا تا پایان شهریور

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره زمان حذف یارانه دهک‌های با درآمد بالا وعده داد که تا پایان شهریور ماه اجرایی شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره زمان حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی در جمع خبرنگاران گفت: آیین‌نامه شناسایی و حذف یارانه اقشار با درآمد بالا به وسیله وزارت کار و با همکاری وزارت ارتباطات و سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور اجرایی می‌شود. او افزود: قرار بود که آیین‌نامه حذف یارانه سه دهک از اقشار با درآمد بالا ظرف یک ماه به استانداران ابلاغ شود که با وجود اتمام این مهلت، هنوز دستگاه‌های مربوطه اطلاعات خود را کامل نکرده‌اند و آیین‌نامه به استانداران ابلاغ نشده است.
 • رشد ۴۵ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۹۸

  رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه‌ وصول مالیات در ۵ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵درصد رشد کرده است، گفت: بخشی از این افزایش درآمد از محل بدهی‌های معوق و بخشی از محل مبارزه با فرار مالیاتی با تاکید بر رصد تراکشن‌های بانکی محقق شده است.
 • استفاده از «شاخ‌های اینستاگرام» برای تبلیغ بانک‌ها

  تبلیغات بانک‌ها شکل و شمایل جدید و عجیبی گرفته است. در صفحات اینستاگرام، صفحات شخصی زیادی مشاهده می‌شود که افراد به‌دلیل دنبال‌کننده‌های فراوان، سوژه‌های تبلیغاتی جذابی برای بانک‌ها شده‌اند. اخیرا در یک مورد، دختری جوان با ۲۲۰ هزار دنبال‌کننده در صفحه شخصی‌اش، به تبلیغ وام ۱۵ میلیون تومانی خرید کالای یکی از بانک‌ها پرداخته است.
 • پدیده «کارمندان بیکار» با حقوق بالا

  تسنیم: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه برخی افراد در دستگاه های اجرایی بدون داشتن هیچ‌گونه پست یا وظیفه‌ای فقط ساعت می‌زنند و حقوق دریافت می‌کنند، گفت: دستگاه‌های نظارتی با سازمان‌هایی که حقوق بدون ضابطه به «کارمندان بی‌کار» می‌دهند برخورد کنند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی‌ با بیان اینکه در برخی سازمان‌ها تعدادی کارمند وجود دارد که بدون انجام کوچک‌ترین فعالیت حقوق دریافت می‌کنند، گفت: در یکی از دستگاه‌ها نیز افرادی مشاهده شده‌اند که هیچ‌گونه وظیفه‌ای ندارند اما ماهانه ۸ تا ۹ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، حتی دیده شده این افراد در ساعات پایانی کار نیز در دستگاه حضور دارند تا از مزایای اضافه‌کاری استفاده کنند. به‌گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، این چالش مربوط به استخدام بدون ضابطه نیروها در ادارات دولتی بوده و در برخی سازمان‌ها افرادی به‌کارگیری شده‌اند که واقعا نیازی به حضور آنها نبوده است.
 • ندای حذف بازار ناصرخسرو

  ایسنا: رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در واکنش به گزارشی درباره فروش داروهای کمیاب در بازار سیاه ناصر خسرو، بر لزوم ورود دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی به این موضوع و پاک شدن چهره پایتخت از این بازار ۴۰-۳۰ ساله تاکید کرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر