آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۷۹

 • جنگ تجاری از نگاه چپ‌ها

  دنیای اقتصاد: جنگ تجاری همان چیزی است که جنگ‌های حقیقی را شکل می‌دهد. این نظر اسلاوی ژیژک، نظریه پرداز چپ رادیکال در آخرین مقاله‌اش است. او باور دارد، وضعیت جهانی ما بیش از پیش نشانگر وضعیت اروپا در سال‌های پیش از جنگ جهانی نخست است. این‌که سارایووی ما کجا خواهد بود مشخص نیست؛ اوکراین، دریای چین جنوبی یا جایی نزدیک‌تر به خانه‌مان. [جرقه جنگ جهانی اول در پی ترور «آرشیدوک فرانتس فردیناند»، ولیعهد امپراتوری اتریش-مجارستان که در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ توسط یک ملی‌گرا، در سارایوو بوسنی صورت گرفت، شعله‌ور شد.]
 • علل خودبیکاری در اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: افرادی که به‌دنبال شغل نمی‌روند، به تعبیری دچار «خود بیکاری» می‌شوند. داده‌های مرکز آمار از علت عدم جست‌وجوی کار، نشان می‌دهند که در بازار کار ایران، عمده جمعیت غیرفعال را زنان خانه‌دار (۵۰ درصد کل) و افرادی که به تحصیل اشتغال دارند، تشکیل می‌دهند. نکته جالب اینجاست که سومین علتی که افراد را دچار خودبیکاری کرده، «بی‌نیاز بودن از انجام کار» است. همچنین در سال گذشته به تعداد افرادی که در اثر «دلسرد شدن از جست‌وجوی کار»، در جمعیت غیرفعال مانده‌اند، ۷/ ۸ درصد افزوده شده است. نماگری که حاکی از تشدید معضلات در بازار کار است.
 • جایگزینی درآمد نفتی در بودجه ۹۹

  رئیس سازمان برنامه و بودجه از تصویب کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی خبر داد. در این نشست تصمیم گرفته شد که در اولین محور اصلاح ساختار، منابعی در بودجه سال ۹۹ جایگزین درآمدهای نفت شود. در بودجه ۹۸ درآمدهای نفتی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. نوبخت گفته دو راه برای جبران درآمدهای نفتی وجود دارد.
 • نامه هیات‌رئیسه مجلس به وزیر کار درباره حضور بازنشستگان در انجمن‌ها

  اعضای هیات‌رئیسه مجلس، در نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواستار لغو بخشنامه «ممنوعیت عضویت کارگران بازنشسته در انجمن‌های صنفی» شدند. به گزارش خبرگزاری مهر در اسفندماه سال ۹۶ طی نامه‌ای که توسط حسن هفده تن، معاون وقت روابط کار وزیر کار به استان‌ها ابلاغ شده بود، حضور کارگران بازنشسته در انجمن‌های صنفی ممنوع شد. در همان زمان برخی از نمایندگان کارگری، این ممنوعیت عضویت کارگران بازنشسته در انجمن‌های صنفی را مغایر با اصل استقلال تشکل‌ها عنوان می‌کردند. اما اخیرا پنج عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای خطاب به محمد شریعتمداری، عضویت کارگران بازنشسته در مجموعه‌های کارگری و انجمن‌های صنفی را با استناد به استعلام از اداره قوانین مجلس، بلامانع دانستند. در این نامه اعضای هیات‌رئیسه مجلس از وزیر کار درخواست کردند تا بخشنامه ممنوعیت عضویت کارگران بازنشسته در انجمن‌های صنفی را لغو کند.
 • رمزارز چینی هم به بازار می‌آید

  گزارش‌ها حاکی است که توسعه رمزارز دولتی چین به مرحله نهایی رسیده و آماده عرضه اولیه است. به گزارش «ایسنا» با اینکه به نظر می‌رسید دولت چین علاقه و تمایل چندانی به استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده ندارد، اما اخبار و گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خبری از احتمال عرضه زودهنگام یک رمزارز دولتی در این کشور خبر داده و سخن گفته‌اند. بانک چین به تازگی اعلام کرده است که رمز ارز دولتی این کشور پس از نزدیک به ۵ سال توسعه به مرحله نهایی نزدیک شده و آماده عرضه اولیه است.
 • ۱۲۰ میلیون دلار برای واردات «چادرمشکی»

  عضو هیات‌مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران از واردات سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار چادر مشکی به کشور خبر داد. به گفته وی این درحالی است که با هزینه ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلار می‌توانیم یک خط تولید ۱۰میلیون‌متری چادر مشکی راه‌اندازی کنیم.

بیشتر