آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۳۱

 • ذهن‌خوانی طراح دلا‌‌ر ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: بعد از گذشت حدود ۱۴ ماه از معرفی دلار ۴۲۰۰ تومانی، هنور زوایای پنهان آن روشن نشده است؛ سیاستی که ضمن تحمیل میلیاردها دلار هزینه، یکی از متهمان اصلی تشدید التهابات بوده است. اما خاستگاه این سیاست زیان‌بار کجا بود؟ اگر چه بسیاری پیکان اتهام را به سمت فرد یا افراد نشانه می‌گیرند، اما خاستگاه اصلی آن ریشه در یک «ذهنیت» دارد؛ ذهنیتی که بدون لحاظ واقعیات موثر، عقیده دارد منابع ارزی قابلیت پوشش تمام مصارف ارزی را دارد. اما این ذهنیت محکوم به غفلت از ۳ ملاحظه اساسی است: اولین ملاحظه عدم تمییز موجودی‌ها به لحاظ «حسابداری» از «موجودی در دسترس» است. در اقتصاد ایران به‌دلیل محدودیت‌های تجاری، همواره موجودی ارزی ثبت‌شده در ترازنامه، دردسترس سیاست‌گذار نیست. دومین ملاحظه محاسبه درآمدهای نفت به‌عنوان منابع ارزی است. عمده کشورهای نفتی، هنگام محاسبه منابع ارزی دردسترس، منابع ارزی حاصل از فروش نفت را خط می‌زنند. سومین ملاحظه این است که سیاست‌گذار تقاضای سوداگری و خروج سرمایه را در محاسبات خود لحاظ نکرده بود. اکنون از این تجربه چه درسی را می‌توان به آیندگان منتقل کرد؟ اول اینکه تیم کارشناسی دولت با غفلت از ملاحظات مذکور، دچار خطای ذهنی شد و دوم اینکه سیاست‌گذار نیز در طراحی سیاست‌ها آینده‌نگری ندارد.
 • «شینزو آبه» یا «آبه شینزو»؟

  دنیای اقتصاد: شینزو آبه یا آبه شینزو؟ کدام درست است؟ سوالی که برای رسانه‌ها در جریان سفر نخست‌وزیر ژاپن پیش آمده بود. معمولا در دنیا، ابتدا اسم کوچک و سپس فامیل نگارش می‌شود، اما این الگو در ژاپن، کره، ویتنام و چین برعکس است. رسانه‌ها با الگوی وارونه ویتنام، کره و چین کنار آمده‌اند؛ اما ژاپن مستثنی مانده است. همین موضوع دستمایه بررسی اکونومیست شده و به تحلیل آن پرداخته که چرا الگوی آوردن شهرت و بعد اسم درباره ژاپن رعایت نمی‌شود. خصوصا که مقامات دولتی ژاپن خواستار برخورد مشابه همانند سه کشور دیگر هستند.
 • نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا افزایش یافت

  متوسط نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا ۳/ ۰ درصد افزایش یافت.به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه نخست امسال شمار افراد بیکار هم در اتحادیه اروپا و هم در منطقه یورو در مقایسه با سه ماهه پایانی سال گذشته به میزان ۳/ ۰ درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در اتحادیه اروپا ۳/ ۱ درصد و در منطقه یورو ۲/ ۱ درصد بیشتر شده است.
 • افزایش ساعت کار سازمان امور مالیاتی

  سازمان امور مالیاتی کشور از افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی در روزهای باقیمانده خردادماه خبر داد.
 • توییت قالیباف درخصوص مستاجران

  محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود از فصل سخت مستاجران نوشت: تابستان امسال برای مستاجران فصل سختی است و مردم برای تامین هزینه مسکن دچار مشکل هستند. لازم است وزارت راه و شهرسازی و اندیشمندان حوزه مسکن الگویی متعادل برای رهن و اجاره پیشنهاد دهند و از طرفی موجران تا حد امکان مراعات مستاجران را بکنند؛ «ارحم ترحم».
 • تخصیص ارز دولتی به «سیگار»

  معاون بهداشت وزارت بهداشت با انتقاد از آنچه که «دست داشتن مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار» خواند، گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، شاید باورتان نشود که ارز دولتی به سیگار می‌دهند و ١۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴٢٠٠ تومانی به کاغذ سیگار دادند؛ در حالی که ما برای ارز دولتی دارو باید چانه‌زنی کنیم.
 • دستور دژپسند برای تعامل ادارات کل استانی وزارت اقتصاد با مجلس

  معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد از دستور وزیر به ادارات کل استانی برای تداوم تعامل با نمایندگان مجلس خبر داد. به گزارش «ایبِنا» اسماعیل جلیلی طی سخنانی در گردهمایی سراسری مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های وزارت اقتصاد، با اعلام این مطلب، از تدوین دستورالعملی از سوی معاونت امور حقوقی و مجلس این وزارتخانه برای ادارات کل استانی درخصوص تعریف و نحوه تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبر داد. بنا بر این گزارش، جلیلی اظهار کرد: یکی از کارهای خوبی که در سال جدید و با تغییرات پدید آمده در حوزه فناوری اطلاعات در وزارت اقتصاد شروع شد، رفتن به سمت راه‌اندازی سامانه جامع حقوقی شکایات و طرح دعاوی در وزارتخانه و نیز کمک به مدیران در مسیر عقد قراردادها است.

بیشتر