• لایحه‌ای در برابر سفته‌بازی

  دنیای اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی از ارسال یک لایحه مالیاتی جدید برای جلوگیری از سفته‌بازی خبر داد؛ مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا. روز گذشته فرهاد دژپسند در اولین نشست خبری دوران وزارتش، به طیف وسیعی از سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد؛ از وضعیت درآمدهای مالیاتی تا روند سرمایه‌گذاری خارجی، از مالیات بر سکه تا حاشیه‌های انتصاب رئیس جدید سازمان امور مالیاتی.
 • افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

  گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۶/ ۰ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۹/ ۰ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • درگذشت علینقی عالیخانی

  روز گذشته وزیر پیشین اقتصاد و رئیس دانشگاه تهران در انتهای دهه ۵۰ درگذشت. نام علینقی علیخانی، با اصلاحات ثمربخش اقتصادی در دهه ۴۰ گره خورده است. برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی از او به‌عنوان معمار صنعتی‌سازی کشور یاد کرده و معتقدند که کنار گذاشتن او از ریل سیاست‌گذاری با پایان صنعت‌گرایی کشور همراه بوده است. از نگاه کارشناسان، تسهیل فضای کسب‌وکار، خروج ایران از رکود تورمی و ورود به دوره رونق غیرتورمی و توسعه صادرات به جای تمرکز بر واردات با ابتکار عمل او حاصل شد.
 • انتقال مطالبات سیستم بانکی از چند شرکت‌ دولتی

  معاون اول رئیس‌جمهور تصویب‌نامه هیات وزیران درباره انتقال مطالبات سیستم بانکی از تعدادی از شرکت‌های دولتی به حساب بدهی دولت را ابلاغ کرد. به گزارش «ایبِنا» اصلاح تصویب‌نامه‌های موضوع انتقال بدهی شرکت‌های مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل کشور، بازرگانی دولتی ایران، برق منطقه‌ای گیلان، تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر) و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به سیستم بانکی کشور، به حساب بدهی دولت ابلاغ شد. مطابق این مصوبه، انتقال بدهی شرکت‌های فوق به سیستم بانکی کشور به حساب بدهی دولت، منوط به افزایش سرمایه دولت در شرکت یا شرکت‌های دولتی مربوط حداکثر پس از ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه با اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) است. همچنین در صورت افزایش سرمایه تا مهلت یادشده، سود و جرایم احتمالی بدهی‌های مذکور از تاریخ ابلاغ تصویب‌نامه‌های مربوط، بر عهده دولت است.
 • زمان نهایی ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل بهار

  معاون سازمان امور مالیاتی، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل بهار را تا ۱۵ تیرماه اعلام کرد و گفت: این مهلت قابل تمدید نیست. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد مسیحی اظهار کرد: مطابق قانون، مؤدیان نظام مالیات ارزش افزوده، حداکثر ۱۵ روز پس از پایان هر فصل مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق سایت عملیات الکترونیکی مالیات ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir ارائه و مالیات و عوارض متعلق را پرداخت کنند. وی افزود: مؤدیان مالیاتی به منظور برخورداری از هرگونه تسهیلات قانونی و جلوگیری از تعلق جرایم مالیاتی، باید تا تاریخ ۱۵ تیرماه نسبت به ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده دوره بهار ۱۳۹۸ و پرداخت مالیات و عوارض متعلقه اقدام کنند.
 • کشوری با ممنوعیت معاملات دلار

  ایسنا: دولت زیمبابوه به تازگی استفاده از دلار را در معاملات غیرقانونی اعلام کرد. به گزارش شینهوا، دولت زیمبابوه اعلام کرد استفاده از دلار در معاملات این کشور ممنوع است و معاملات تنها باید بر حسب دلار زیمبابوه انجام شوند. این اقدام عجیب دولت در حالی انجام می‌شود که بحران ارز که از ماه‌ها قبل دامن اقتصاد این کشور آفریقایی را گرفته، منجر به افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها شده است.
 • هشدار به تولید‌کنندگان «بیت کوین» در ایران

  ايسنا: دادستانی یزد درخصوص خرید و فروش دستگاه‌های تولید ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین و استفاده از برق عمومی و صنعتی برای این گونه فعالیت‌ها هشدار داد. در اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب یزد آمده است: «دستگاه‌های ماینر و تجهیزات جانبی آن که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، قاچاق بوده و نگهداری و خرید و فروش آن ممنوع است» و به پلیس فتا نیز ابلاغ شده تا با موارد آگهی آن در فضای مجازی برخورد کند.
 • انقباض رشد منابع و مصارف بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد سالانه منابع و مصارف بانک‌ها در آخرین ماه سال گذشته کاهشی بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌ها در اسفند ماه سال گذشته به رقم ۶/ ۲۵ درصد رسیده که این رقم در بهمن ماه به میزان ۳۲ درصد گزارش شده بود. همچنین رشد نقطه به نقطه مانده تسهیلات نیز در ماه پایانی سال قبل به میزان ۹/ ۱۹ درصد ثبت شده که این رقم نیز در بهمن ماه به میزان ۴/ ۲۶ درصد ثبت شده است.
 • تعیین تکلیف دولت برای ارائه بودجه شرکت‌های دولتی

  ایبنا: نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را به مجلس ارائه کند. نمایندگان در نشست علنی نوبت دوشنبه، ۳ تیرماه مجلس شورای اسلامی، با جزئیات طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۸۲ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، با ۱۷۳ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.
 • جزئیات تامین خسارت ۳۸ هزار میلیاردی سیل

  ایسنا: رئیس سازمان برنامه و بودجه خسارت ناشی از سیل در ابتدای سال جاری را ۳۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۱۵ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در قالب تسهیلات تامین خواهد شد. دوشنبه سازمان برنامه و بودجه میزبان نظام بانکی در راستای انعقاد تفاهم‌نامه برای تامین خسارت مناطق سیل زده بود. بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است با تامین مالی ۳ هزار میلیارد تومانی برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سیل از محل منابع داخلی اقدام شود.
 • کلاهبرداری ارزی ۳۰۰ میلیاردی یک صراف از ۵۰ تاجر و کارخانه‌دار

  تسنیم: به دنبال شکایت ۵۰ بازرگان و کارخانه تولیدی از یکی از صرافی‌های اهواز مبنی بر کلاهبرداری در جریان خرید ارز از سامانه نیما، صرافی مذکور پلمب شد. با حکم مقام قضایی در اهواز، یک صرافی که به گفته شکات، در لیست صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قرار داشت و تحت عنوان تامین ارز واردات در قالب سامانه نیما، به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان، از ۵۰ کارخانه و واردکننده‌، کلاهبرداری کرده بود پلمب شد. همچنین بازپرس پرونده مذکور در اهواز در حکم صادره، از اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خواسته تا با مکاتبه با سازمان صنعت، معدن و تجارت، نسبت به حذف نام این صرافی از سامانه نیما اقدام کند. این کارخانه‌ها مدعی هستند که مبلغ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان را برای تامین مواد اولیه خود از طریق سامانه جامع تجارت و ثبت از طریق صرافی، به حساب صرافی مذکور واریز کرده‌اند و این مبلغ نیز به گفته صراف، به حساب فرد دیگری که مورد تایید سامانه سنا بوده، به‌صورت قانونی منتقل شده است. شکات این پرونده در مکاتبات جداگانه‌ای با رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت و معاونان این وزارتخانه، خواستار پیگیری موضوع و جلوگیری از تعطیلی این واحدهای تولیدی شده‌اند.
 • سرنوشت شوم کله پاچه دام‌های وارداتی

  ایسنا: رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله و پاچه و سیرابی با بیان اینکه پیشنهاد شده تا کله و پاچه از کشورهای دیگر به ایران وارد شود، گفت: به دلیل اینکه آلایش خوراکی و غیرخوراکی دام‌های زنده وارداتی در اختیار فرد واسطه و بدون اطلاعات قرار گرفت، حجم قابل توجهی از آلایش دام‌ها به ضایعات تبدیل شد و از بین رفت. حسین رواسی گفت: در چند ماه اخیر پیشنهادها و اقداماتی در زمینه واردات کله و پاچه و سیراب و شیردان صورت گرفته اما موافقتی از سوی مسوولان امر اعلام نشده است.
 • عملکرد ۹۸ دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی موضع خود را درباره تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومان با ارائه گزارش عملکردی اعلام کرد. به گفته عبدالناصر همتی، دولت با حذف ۴ قلم کالا از لیست مشمولان دلار ۴۲۰۰ و مستثنی کردن دارو، تا پایان سال تعهد پرداخت ۳ میلیارد دلار دیگر را دارد که به اعتقاد همتی، حذف این حجم ارز به بهای ایجاد یک شوک تورمی نمی‌ارزد. اما نکته اینجاست که کالاهای غیرمشمول دلار ۴۲۰۰ تومان، با وجود ۳ برابر شدن نرخ ارز، تورم ۹۸ درصدی را پشت‌سر گذاشتند؛ درحالی‌که این عدد برای کالاهای اساسی ۴۰ درصد بود.
 • تعیین تکلیف بدهی دولت به بانک‌ها

  معاون وزیر اقتصاد از عزم جدی دولت برای تعیین تکلیف بدهی خود به بانک‌ها خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از روابط عمومی بانک سپه، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در مراسم معارفه خسرو فرحی، عضو جدید هیات مدیره بانک سپه ضمن بیان مطالب فوق اظهار کرد: ادغام بانک‌ها در راستای اصلاح نظام بانکی کشور موضوع بسیار مهم و تجربه اولی است که در این سطح انجام می‌شود.
 • شکایت خریداران سکه نسبت به دریافت مالیات

  رئیس دیوان عدالت اداری از طرح دعوی درباره دریافت مالیات از سکه در این دیوان خبر داد.

بیشتر