• پرواز «شاپرک» در اردیبهشت

  دنیای اقتصاد: آمار شاپرک در اردیبهشت، خبر از کم شدن سایه کرونا بر کسب‌وکارها و ایجاد رونق نسبی می‌دهد. داده‌های بانک مرکزی حاکی از این است که مبلغ کل تراکنش‌ها در بستر شاپرک، در ماه دوم سال به ۷/ ۳۹۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۲ برابر این رقم (۱۰۱ درصد رشد) در اولین ماه سال بوده است. این رقم با توجه به تورم ماهانه ۲/ ۱ درصدی در اردیبهشت‌ماه نشان‌دهنده ۸/ ۹۹ درصد رشد واقعی مبلغ تراکنش‌های شاپرک است. البته افزایش مبلغ تراکنش‌ها در اردیبهشت نسبت به فروردین، در هر سال رخ می‌دهد؛ اما میزان این افزایش در سال گذشته تنها ۵۰ درصد گزارش شده بود. این روند در تعداد تراکنش‌ها و تعداد پایانه‌های دارای تراکنش نیز به چشم می‌خورد. تعداد پایانه‌های تراکنش‌دار در اردیبهشت از ۶ میلیون و ۵۷۰ هزار عدد فراتر رفته است که رشد ۱۴ درصدی را نسبت به فروردین نشان می‌دهد. تعداد پایانه‌های دارای تراکنش به سطح پیش از کرونا نزدیک شده است. داده دیگری که پایان چرخه رکود در بازار را نوید می‌دهد، رشد تعداد تراکنش‌ها به میزان ۳۵ درصد در میانه بهار بوده است. تعداد تراکنش‌ها در اردیبهشت امسال از بهمن ماه سال گذشته نیز پیشی گرفته است. به نظر می‌رسد بازگشایی کسب‌و‌کارها در اردیبهشت‌ماه، در این آمارها نمود پیدا کرده است. با این حال، باید دید که آیا این روند در آمارهای خردادماه نیز تداوم می‌یابد یا خیر.
 • ملاحظاتی بر حراج اوراق دولتی

  محمد حسین معماریان
  طبق توافق اخیر انجام‌شده در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، دولت مجاز به فروش ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق در سال جاری (مازاد بر اوراق بودجه) است. از طرفی دیگر سیاست‌گذار پولی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که در قامت کارگزار، در نظر دارد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند. اخیرا در جراید با پیوند زدن دو تصمیم فوق فوایدی برای تامین مالی گسترده کسری بودجه دولت از طریق استقراض بیان شده است. در ادامه نکاتی در این رابطه بیان می‌شود:
 • علامت هشدار در آمار کرونا

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی نشان می‌دهد روز گذشته تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۲۹۷۹ نفر رسیده که به نسبت روز قبل از آن رشد ۱۸ درصدی را ثبت کرده است. بررسی روند ابتلا تاکنون نشان می‌دهد که این تعداد مبتلایان از ۱۳ فروردین به بعد سابقه نداشته و زنگ خطر شیوع بیماری مجددا به صدا در آمده است. از سوی دیگر روز گذشته ۸۱ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. به عبارت دیگر در ۲۴ ساعت گذشته هر ساعت بیش از ۳ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. افزایش تعداد مبتلایان به نزدیک ۳ هزار نفر در روز گذشته آمار مبتلایان کل این بیماری در سطح کشور را به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسانده است.
 • سهم ایران از کرونای دنیا

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته میزان کل مبتلایان کرونا در ایران از رقم ۱۵۰ هزار نفر فراتر رفت. براساس آمارهای وزارت بهداشت دیروز ۲۵۱۶ نفر دیگر به مبتلایان کرونا در کشور اضافه شد، تا کل آمار بیماران کرونایی در کشور به ۱۵۱ هزار و ۴۶۶ نفر برسد. در دنیا میزان کل مبتلایان تا روز گذشته به رقم ۶ میلیون و ۱۸۵ هزار نفر رسیده که ۵/ ۲ درصد از بیماران کرونایی در ایران بوده‌اند.
 • شفاف‌سازی نرخ خودرو

  جلسه هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل و در این جلسه نظام بانکی کشور مکلف شد شرایط لازم را برای اعطای اعتبار به دارندگان سهام عدالت بر مبنای پشتوانه سهام آنان فراهم کند. به گزارش «ایسنا»‌ در این جلسه پس از گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی از میزان پیشرفت اقدامات مربوط به آزاد‌سازی سهام عدالت، حسن روحانی بر حق انتخاب مردم در استفاده آگاهانه و نحوه مدیریت سهام عدالت تاکید کرد و گفت شرایط لازم در این زمینه باید فراهم شود. در ادامه این جلسه سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از وضعیت صنعت خودرو و نقش مهم آن در ایجاد اشتغال گزارش داد که براساس آن روند تولید خودرو در نیمه دوم سال گذشته و دو ماه اول امسال افزایشی بوده است. سرپرست صمت همچنین از تاثیر اقدامات این وزارتخانه در مدیریت قیمت در بازار خودرو و مقابله با رانت‌جویی گزارش داد و رئیس‌جمهور نیز دراین زمینه علاوه بر لزوم تقویت و رشد تولید خودرو در داخل کشور بر ارتقای فناوری و کیفیت تولید داخل و همچنین شفاف‌سازی و واقعی کردن نرخ خودرو تاکید کرد. لزوم هماهنگ کردن سیاست تولید و فروش خودرو با ملاحظات زیست محیطی از طریق جایگزین کردن خودروهای جدید به جای خودروهای فرسوده از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بود.
 • کاهش رشد اقتصادی همسایگان شمالی

  رشد اقتصادی همسایگان شمالی ایران تحت‌تاثیر شیوع کرونا با کاهش محسوسی مواجه شده است. به گزارش «ایسنا» در نتیجه تعطیلی کسب‌وکارها و کاهش درآمدهای گردشگری، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور با کاهشی محسوس مواجه شده است؛ تا جایی که در سه ماه منتهی به آوریل، نرخ رشد اقتصادی این کشور با ۹/ ۱۳ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۶/ ۱۶ درصد رسید.
 • هشدار جدی بانک مرکزی ایتالیا به دولت

  رئیس بانک مرکزی ایتالیا در هشداری جدی به دولت این کشور گفت که رم نمی‌تواند کمک مالی از اتحادیه اروپا را بدون قبول خانه تکانی اساسی در اقتصادش بپذیرد.
 • تخلیه شوک کرونا در خوراکی‌ها

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار ایران در گزارشی متوسط قیمت اقلام خوراکی در مناطق شهری در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری و تغییرات آنها نسبت به ماه‌های گذشته را منتشر کرده است. بر اساس این آمار، قیمت برخی از اقلام خوراکی نسبت به ماه فروردین کاهش یافته که نشان از عبور بازار اقلام خوراکی از تلاطم‌های مربوط به شوک کرونا و افزایش تقاضای معمول در ماه فروردین دارد. با مقایسه قیمت‌های اردیبهشت با فروردین، بیشترین افزایش قیمت مربوط به عدس (۴/ ۳۷ درصد افزایش)، پرتقال محصول داخل (۵/ ۳۲ افزایش)، سیب درختی زرد (۵/ ۲۷ درصد افزایش)، لوبیا چیتی (۹/ ۲۴ درصد افزایش) و برنج خارجی (۱۶ درصد افزایش) بوده است.
 • نرخ بیکاری ژاپن در بالاترین سطح سه سال اخیر

  ایسنا: نرخ بیکاری سومین اقتصاد بزرگ جهان به ۶/ ۲ درصد رسید. به نقل از تریدینگ اکونومیکس، برای چهارمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه‌ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه آوریل با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۶/ ۲‌درصد رسیده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود یک میلیون و ۷۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود که ۱۵۰ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.
 • مقاومت در برابر روند نزولی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای مبتلایان و فوتی‌های روزانه نشان می‌دهد روند نزولی بیماری در روزهای اخیر متوقف شده است. به نحوی که متوسط فوتی‌ها در۱۰ روز نخست خرداد در مقایسه با ۱۰ روز انتهایی اردیبهشت تغییر قابل‌توجه نداشته و در سطح ۵۵ نفر باقی مانده است.
 • تامین ۷/ ۳ میلیارد دلار ارز برای واردات

  ایسنا: رئیس‌کل بانک مرکزی درباره تامین ارز متقاضیان واردات اعلام کرد: بعد از افت عرضه ارز در اوایل سال به علت شیوع ویروس کرونا در ایران و کشورهای همسایه، امروز که تقریبا همه بازارها فعال شده‌اند روند تامین و انتقال ارز حالت عادی به خود گرفته است. عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با «ایسنا» تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون حدود ۷/ ۳ میلیارد دلار از روش‌های مختلف اعلامی بانک مرکزی برای واردات تامین شده است. رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: همان‌گونه که قبلا اعلام کردم روند صادرات و برگشت ارز مثبت است و تاثیرات آن در بازار مشهود خواهد بود. طبق اعلام همتی، صادرکنندگانی که در سال گذشته صادرات داشتند تا پایان تیرماه باید ارز خود را به نیما برگردانند یا به روش‌های اعلامی بانک مرکزی در اختیار متقاضیان واردات کالا و خدمات قرار دهند.
 • کاهش ۵/ ۷ درصدی تولید ناخالص داخلی ابوظبی

  ایبنا: براساس پیش‌بینی موسسه اس‌اندپی گلوبال ریتینگز، تولید ناخالص داخلی واقعی ابوظبی در سال‌جاری به‌دلیل کاهش تولیدات نفت و آثار ناشی از ویروس کرونا، ۵/ ۷ درصد کاهش خواهد یافت. به گزارش رویترز، براساس برآورد این موسسه اعتبارسنجی، کسری بودجه امیرنشین نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۲۰ از ۳/ ۰‌درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت. اس‌اندپی ریتینگز (S&P) در ادامه اضافه کرد که انتظار دارد در صورت وقوع بحران مالی امارات کوچک‌تر در امارات متحده عربی از «حمایت مالی فوق‌العاده» این کشور بهره‌مند شوند. براساس آمار، ویروس کرونا در امارات متحده عربی تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر را آلوده کرده است.
 • «پاول»: از همه ابزارهایمان استفاده می‌کنیم

  جرومی پاول، ریاست فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی چهارشنبه شب خود ابراز کرد: فدرال رزرو کاملا متعهد به اجرا و استفاده از تمامى ابزارها برای حمایت از اقتصاد است. ابزارهاى اضطرارى (مانند نرخ بهره منفى!) در راستاى سیاست‌هاى وام‌دهى است؛ نه خرج‌کردها. واضح نیست که نرخ بهره زیر صفر براى ما مفید واقع شود. با این حال علائم غیرشفافى در حال حاضر آن را توصیه می‌کنند که فعلا قابل اتکا نیستند. فقط چند روز تا رونمایى از سامانه عظیم وام‌دهى در بازارهاى فرعى مانده است. شکى نیست که موج دوم شیوع کرونا بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث آسیب به اطمینان تجارى و مصرفى شود. ریسک‌هاى مورد توجه تورم به سمت افت است؛ نه رشد. موج دوم شیوع کرونا می‌تواند افت محسوسی در عملکرد اقتصادی و بهبودى آن ایجاد کند. همچنان روى خرید دارایی‌ها به عنوان برنامه تسهیل مقداری یا Quantitative Easing حساب می‌کنیم و به هیچ محدودیت یا سقفى در ترازنامه حتى نزدیک هم نشده‌ایم.
 • ۲۸۱۹ مبتلا در روز گذشته

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که روز گذشته ۲۸۱۹ مورد جدید به کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند که این تعداد بالاترین شناسایی انجام شده از نیمه فروردین ماه است. آمارها نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان در ۸ خرداد به نسبت ۷ خردادماه رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرده است. به عبارت دیگر تلاش‌ها برای جلوگیری از انتشار این بیماری بی نتیجه مانده و مجددا تعداد مبتلایان به رقم‌های بالای روزانه رسیده است.
 • شوک به اقتصاد دولت‌شهر

  دنیای اقتصاد: نشریه اکونومیست این هفته دو سرمقاله منتشر کرده است. یکی از این مطالب به انتقاد از دونالد ترامپ در راس ابرقدرت جهان برای مقابله با کرونا پرداخته است. اما این هفته‌نامه انگلیسی در دیگر سرمقاله خود به آغاز روند سرکوب و ترس توسط چین در هنگ‌کنگ می‌پردازد. بر این اساس، قانون جدیدی که در پکن به تصویب رسیده تعاریف جدیدی را از خرابکاری و تجزیه‌طلبی طرح کرده است و روند بازداشت و مجازات معترضان در هنگ‌کنگ را ساده‌تر می‌‌‌کند. قرار است چین پلیس مخفی خود را در این منطقه مستقر کند. پیام این اقدام روشن است: حکومت ترس در هنگ‌کنگ برقرار خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر