آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۲۳

  • بار مالیاتی روی شخص یا شرکت؟

    دنیای اقتصاد: در یک ساختار مالیاتی موثر و بهینه، بار مالیاتی باید بیشتر بر دوش شرکت‌ها باشد یا اشخاص حقیقی؟ آیا توجه ترکیب مالیات‌دهندگان اصولا برای اقتصاد کلان و روند بلندمدت آن مهم است؟ یا نه، ترکیب مالیات نقش مهمی در اقتصاد ایفا نمی‌کند؟ برای پاسخ به این سوال کافی است روند زمانی و مقطعی کشورهای توسعه‌یافته و عقب‌مانده را مطالعه و با یکدیگر مقایسه کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد به طور میانگین کشورهای توسعه‌یافته در سیر زمان، سبد مالیاتی خود را به سمت مالیات بر اشخاص حقیقی به ویژه مالیات بر ثروت، هدایت کرده‌اند. در سوی مقابل، کشورهای عقب‌مانده، همزمان که در طول زمان تلاش کرده‌اند سطح مالیات خود را افزایش دهند، نتوانسته‌اند سبد مالیاتی خود را به سمت مالیات بر اشخاص سوق دهند. بنابراین می‌توان گفت یک رابطه مستقیم بین «ساختار مالیاتی» و «درجه توسعه‌یافتگی» وجود دارد. اگر چه نمی‌توان در خصوص جریان علیت این رابطه ادعای قدرتمندی کرد، اما واضح است که هدایت سبد مالیاتی به سمت مالیات بر ثروت و کاهش مالیات بر شرکت‌ها می‌تواند باعث تقویت اقتصاد شود. دانمارک به عنوان کشوری که بیشترین نسبت مالیاتی را دارد، بیش از ۵۵ درصد از سبد مالیاتی خود را از اشخاص و کمتر از ۶ درصد را از درآمد شرکت‌ها اخذ می‌کند.
  • قیمت‌های میلیونی در بازار سرویس بهداشتی

    بررسی بازار سرویس بهداشتی نشان از آن دارد که رشد نرخ ارز بر این بازار بی‌تاثیر نبوده و برای خرید سرویس فرنگی پلاستیکی باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و برای محصولات ثابت و سرامیکی تولید داخل باید ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان هزینه کرد. به گزارش «ایسنا» در سال‌های اخیر به واسطه تغییر فرهنگ سلامت عموم مردم و شیوع بیماری‌های مفصلی و استخوانی میزان تقاضا و استفاده از توالت‌های فرنگی در کشور افزایش داشته است؛ با این شرایط برخی افراد با توجه به شرایط زندگی خود سرویس‌های فرنگی پلاستیکی قابل جابه‌جایی و سرویس‌های سرامیکی ثابت را انتخاب می‌کنند که بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد که در پی افزایش قیمت ارز قیمت این محصولات بهداشتی نیز روند صعودی قابل توجهی به خود گرفته است. همچنین برای محصولات وارداتی که عمدتا تولید کشور چین هستند باید حداقل ۲ میلیون تومان در نظر گرفته شود و به گفته یک فروشنده محصولات بهداشتی ساختمان محصولات به‌نام این صنف که در سال‌های نه چندان دور در بازار به تعداد مناسب عرضه می‌شد در حال حاضر قیمت قابل توجهی به خود گرفته و از حجم عرضه آنها کاسته شده و شرایط به جایی رسیده که محصولات درجه یک بازارهای جهانی بیش از ۱۵‌میلیون تومان قیمت دارد.
  • پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی شد

    هیات‌وزیران در جلسه دیروز خود که به ریاست حجت ‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد به امیدعلی پارسا به‌عنوان رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور رای اعتماد داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات‌‌دولت، رئیس‌جمهور در این جلسه، ضمن تبریک به آقای پارسا به‌عنوان رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور، توسعه و گسترش پایه مالیاتی، مقابله جدی با پدیده فرار مالیاتی و لزوم شفافیت در فرآیندها را مورد تاکید قرار داد. حسن روحانی نقش نظام مالیاتی در جریان سالم اقتصادی کشور را با اهمیت دانست و گسترش فرهنگ مالیاتی، رابطه دو سویه رونق تولید و کاهش اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفتی و سلامت سازمانی و مبارزه با فساد و بهبود سیستم الکترونیک مالیات را از اولویت‌های این سازمان ذکر کرد. امیدعلی پارسا سابقه مدیریت در سازمان برنامه و بودجه کشور را در کارنامه داشته و آخرین سمت وی نیز ریاست مرکز آمار ایران بوده است. هیات‌وزیران در ادامه، از خدمات رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی کشور تقدیر کرد.

بیشتر