آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • مخالفت با دلار ۴۲۰۰ یعنی نئولیبرالیسم!

  کانال مجله اقتصاد: حسین راغفر که در سال گذشته همراه با یک دستیار مهندس، همه تلاش خود را برای دفاع از دلار ۴۲۰۰ تومانی به‌کار گرفت اخیرا دوباره فعال شده است. بازگشت فعالانه وی به عرصه رسانه‌ای به دنبال آن صورت گرفت که پیامدهای مفسده‌آمیز و فاجعه‌آفرین دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همگان عیان شد و دستگاه‌های رسمی همانند سازمان برنامه و مرکز پژوهش‌های مجلس خواستار تجدیدنظر درخصوص این سیاست شدند.
 • افسانه‌زدایی از رونق پولی

  دنیای اقتصاد: برخی از اقتصاددانان و سیاست‌گذاران اقتصادی، با فرض موضوع شکست بازار، سیاست‌های مداخله‌ای دولت را پوششی برای عبور از این شکست عنوان می‌کنند. در ایران هم، این دیدگاه از سوی برخی اقتصاددانان تعقیب و ترویج می‌شود. «جوزف استیگلیتز» مهم‌ترین نظریه‌پردازی است که دیدگاه او محل مانور منتقدان اقتصاد آزاد است. مهم‌ترین راهکار ایجابی این اقتصاددان آمریکایی برای عبور از شرایط شکست بازار و خروج از بحران اقتصادی، افزایش کسری بودجه‌ای است که در نهایت موجب افزایش بدهی دولت و چاپ پول می‌شود. اما این عقاید که برخی جایگزینی برای سیاست‌های متعارف می‌دانند، عموما با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌شود. در سال ۲۰۰۲ کنت روگوف، رئیس بخش تحقیقات صندوق بین‌المللی پول، در نامه‌ای خطاب به استیگلیتز این عقاید را به چالش کشید. مباحث مطرح‌شده در این نامه، در حال حاضر در اقتصاد ایران نیز به چشم می‌خورد. برخی با برچسب سیاست‌های لیبرالی و نئولیبرالی وضعیت موجود را حاصل اجرایی شدن این اندیشه‌ها در اقتصاد کشور می‌دانند. «دنیای اقتصاد» با بازخوانی این نامه، تلاش کرده نشان دهد که در مقابل نظارت سلبی استیگلیتز درباره مکانیزم بازار، چه راهکارهایی ایجابی وجود دارد و پیامدهای آن برای اقتصاد چیست؟
 • تغییرات جمعیتی طی ۶۰ سال

  گزارش مرکز آمار ایران درباره شاخص‌های مهم جمعیتی طی ٦٠ سال گذشته نشان می‌دهد که از سال ١٣٣٥ تا ١٣٩٥ بیش از ٦٠ میلیون به جمعیت کشور اضافه شده، بعد خانوارها کوچک‎تر شده و میانگین سن زنان و مردان هم حدود هشت سال اضافه شده است. مرکز آمار ایران درباره نتایج کلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ تصویری از روند تغییرات جمعیت طی ٦٠ سال گذشته منتشر شد.
 • میزان تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی در ۹۷

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حدود ۳۰ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال گذشته با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بدون اولویت‌دهی به کالاهای اساسی توزیع شد و به فضای رانتی دامن زد. سیده فاطمه حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر تشکیل بازار متشکل ارزی و انتخاب اعضای هیات مدیره آن، گفت: به هر میزان که تقاضا برای ارز به بازار متشکل ارزی هدایت شود عمق بیشتری پیدا می‌کند، لکن فعلا امکان رقابت را فراهم کرده‌اند تا در فضایی رقابتی قیمت ارز را کشف کنند و اگر منابع درآمدی ارزی دولت به این بازار هدایت شود می‌تواند به کاهش توزیع رانت در کشور کمک کند.
 • واگذاری توزیع گوشت، برنج و شکر به شبکه تعاونی‌ها

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شبکه تعاونی‌های توزیعی در ایام ماه مبارک رمضان، با قیمت ارزان‌تری گوشت و کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار دادند.
 • بسته‌های ۱۰۰ دلاری در یک خانه روستایی

  ایسنا: فرمانده انتظامی آذربایجان غربی از کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از یک باب منزل در روستای دریاس، خبر داد. سردار مسعود خرم‌نیا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پی کسب خبری مبنی بر خرید و فروش غیرمجاز ارز خارجی توسط فردی در روستای دریاس شهرستان مهاباد، رسیدگی به موضوع در دستور کار ماموران دایره مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت. این مقام ارشد انتظامی آذربایجان‌غربی افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی و نامحسوس، منزل این فرد، شناسایی و پس از کسب مجوز قضائی مورد بازرسی قرار گرفت. وی با اشاره به اینکه در بازرسی از محل، ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری ارز خارجی قاچاق کشف شد، افزود: برابر اعلام کارشناسان ارزش ارزهای مکشوفه یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال برآورد شده است. فرمانده انتظامی آذربایجان غربی تصریح کرد: در این راستا یک متهم دستگیر که پس از تشکیل پرونده مقدماتی، تحویل مقامات قضائی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر