آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۹۹

 • فرجام ترس و توهم در اقتصاد

  دنیای اقتصاد: اکونومیست می‌گوید به دسته‌بندی قدیمی کشورهای توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته دو گروه دیگر باید اضافه شوند. کشورهایی که توهم توسعه دارند و کشورهایی که ترس توسعه. آرژانتین و ژاپن دو نمونه عجیب دسته‌بندی جدید این نشریه معتبر اقتصادی هستند. در کشورهای متوهم، تکیه بر سبقه اقتصادی مناسب و عادت‌های بلندمدت، به ثمر رسیدن اصلاحات اقتصادی را به تعویق انداخته است. نمونه بارز این گروه، آرژانتین است؛ کشوری که در دهه ۵۰ میلادی تولید ناخالص ملی‌اش ۳ برابر ژاپن بود؛ اما در حال حاضر گرفتار تورم‌های بالا و رشدهای منفی شده است. عادت‌های بلندمدتی چون افزایش دستمزد همگام با تورم (در حدود ۳۰ درصد)، همواره خود محرک تورم بوده و هیچ‌گاه مسیر معکوس امتحان نشده است. در مقابل ژاپن اسیر ترس عقب‌ماندگی از توسعه شده است. ترسی که آنها را به تورم‌های منفی و پایین معتاد کرده است. عادت‌های تکراری ژاپن، باعث شده تا شرکت‌ها به‌رغم سودآوری از افزایش دستمزد کارگران یا پرداخت سود سهام پرهیز کنند؛ به‌طوری‌که شرکت‌های بزرگ در ژاپن میزان افزایش دستمزد را به ۳/ ۰ درصد محدود کرده‌اند که سنخیتی با اهداف اقتصاد ژاپن ندارد. گزارش اکونومیست نشان می‌دهد که عادت‌های غلط چگونه می‌تواند نتیجه‌ای مشابه برای دو اقتصاد متفاوت داشته باشد.
 • ممکن است زمان سهمیه‌بندی بنزین تغییر کند

  مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: موضوع سهمیه‌بندی بنزین پروسه‌ای را طی کرده و ممکن است زمان، اشکال و کیفیت اجرای آن تغییر کند و برای تعیین زمان و کیفیت اجرای آن نیاز به توافق نظر در دولت داریم.
 • نقدینگی ۱۸۳۰ هزار میلیارد تومانی در بهمن

  عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ایجاد فضای اعتماد بین مردم و بانک‌ها می‌تواند نقدینگی را مهار و از روند افزایش افسارگسیخته آن جلوگیری کند.
 • مقدمه‌ای بی‌بدیل بر دانش امروزی اقتصاد

  صالح صحابه تبریزی استادیار اقتصاد دانشکده اقتصاد دانشگاه اوکلاهما
  در تحلیل‌های علتی، اقتصاددانان غالبا به سه امر مشغولند: یا در پی مدل‌سازی رفتار بهینه عاملان اقتصادی‌اند، یا در پی مدل‌سازی برونداد تعادلی رفتار عاملان اقتصادی‌اند، یا آنکه در پی شواهدی آماری هستند که از طریق آن بتوانند پیش‌بینی‌های نظری‌شان را ارزیابی کنند. اجازه بدهید مثالی بزنم. بیش از یک سال پیش دولت فدرال آمریکا پیگیر اعمال تعرفه‌های جدید بر گستره‌ای از کالاهای وارداتی به ایالات متحده شد.
 • پخش «بازی تاج و تخت» در کافی‌شاپ ممنوع است

  رئیس اتحادیه کافی‌شاپ‌های تهران می‌گوید: بر اساس قانون فعالیت صنفی کافی‌شاپ‌ها، پخش فیلم و سریال در این اماکن قانونی نیست. این اظهارنظر در پی انتشار اخباری مبنی بر پخش سریال «بازی تاج و تخت» در برخی کافه‌های تهران منتشر شده است. خبرگزاری تسنیم نوشته است: «در دو هفته گذشته، برخی از کافه‌های پایتخت، علاوه بر تبلیغ پخش قسمت‌های جدید این سریال، هر شب قسمت‌های قبلی این سریال را هم به نمایش ‌گذاشتند و در تبلیغات خود برای جذب مشتریان، اقدام به پخش این سریال در فضای کافه‌ها کرده‌اند.» اسکندر آزموده، رئیس اتحادیه آبمیوه، بستی و کافی‌شاپ تهران اما با غیرقانونی خواندن پخش فیلم و سریال در کافه‌ها گفت: «بر اساس قانون فعالیت صنفی کافی‌شاپ‌ها، پخش فیلم در کافی‌شاپ‌ها غیرقانونی است و فعالیت کافی‌شاپ‌ها شباهتی با فعالیت سینما ندارد.»
 • سرعت بخشی تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان حوزه تعاونی

  گروه بنگاه‌ها: نشست معرفی خدمات و حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ویژه شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار و طی آن تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای میان صندوق نوآوری، وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون به امضا رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر