آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۹۵

 • دو دنیای متفاوت اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، هشتمین همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» برای پاسخ به این سوال برگزار شد؛ راز و رمز ماندگاری و تناوب بالای برخی چالش‌ها در اقتصاد ایران چیست؟ این سوال به این دلیل اهمیت دارد که ارائه هرگونه تجویز برای تغییر شرایط، نیازمند درک صحیح از علل ریشه‌ دواندن این چالش‌ها در اقتصاد ایران است. اقتصاددانان و صاحب‌نظران در این گردهمایی دو دنیای متفاوت را دلیل مزمن شدن حضور چالش‌ها در اقتصاد ایران دانستند. از یکسو راه‌حل‌های ارائه‌شده از سوی اقتصاددانان در بازار سیاسیون خریداری ندارد و از سوی دیگر دغدغه‌های کوتاه‌مدت سیاست‌گذاران نیزدر نگاه کارشناسان از اعتبار علمی چندانی برخوردار نیست. البته «علی لاریجانی» که در این همایش به ایراد سخن پرداخت، ضمن تایید برخی از این نظرات تاکید کرد که اصول علمی مورد قبول در بحث توسعه بخش خصوصی و رقابت، در راس حاکمیت نیز پذیرفته شده ‌است. لاریجانی از نظام کارشناسی کشور خواست تا نسبت به همگرایی دو دنیای یادشده، اولا ناامید نباشند و ثانیا در عین حال که چارچوب‌های کلی و اصول تئوریک اقتصاد خدشه‌دار نشود، به‌صورت مصداقی برخی از مسائل را در کنار سیاست‌گذاران به پیش برند. چارچوبی که از نگاه رئیس قوه‌مقننه می‌تواند راه‌ همگرایی اقتصاد و سیاست باشد.
 • راز مانایی چالش‌های اقتصادی

  دنیای اقتصاد: سردبیر ارشد گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» با اشاره به این موضوع که پنج محور از هفت محور همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید، راهکارهای مشخصی برای عبور از چالش‌های اقتصادی یک‌سال اخیر در اختیار سیاست‌گذاران قرار داده بود، تاکید کرد که عموم این راهکارها مورد بی‌اعتنایی دستگاه سیاست‌گذاری قرار گرفت. علی میرزاخانی با اشاره به تکرار چالش‌های اقتصادی طی پنج دهه اخیر اقتصاد کشور، پرسش اصلی همایش هشتم را بررسی اثرگذاری دو عامل «ضعف نظام کارشناسی در ارائه راهکارها» یا «بی‌اعتنایی نظام سیاست‌گذاری به راهکارهای کارشناسی» در مانایی چالش‌های اقتصادی عنوان کرد.
 • فشار نرخ بهره بر اونس

  قیمت هر اونس طلا تا ساعت ۴ بعدازظهر دیروز با ۳۵/ ۰ درصد کاهش به ۱۲۸۱ دلار و ۶۱ سنت رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، به‌دنبال تقویت احتمال کاهش نرخ بهره در آمریکا در سال‌جاری میلادی قیمت طلا امروز تغییر اندکی را شاهد بود و در نزدیکی بالاترین رقم بیش از یک هفته اخیر که در جلسه قبل به ثبت رسیده بود باقی ماند. کاهش نرخ بهره در آمریکا معمولا موجب کاهش ارزش دلار و میزان سوددهی اوراق قرضه خزانه‌داری این کشور شده و طلا را برای دارندگان ارزهای غیردلاری ارزان‌تر می‌سازد. کاهش نرخ بهره همچنین جذابیت سرمایه‌گذاری در بازارهایی نظیر بازار طلا را بالا می‌برد. براساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا دیروز با ۳۵/ ۰ درصد کاهش به ۱۲۸۱ دلار و ۶۱ سنت رسید.
 • سهم اندک کشورهای اسلامی از سرمایه‌گذاری خارجی

  وزیر اقتصاد: در همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ شمسی گفت: عنوان همایش به‌گونه‌ای است که تلقی می‌شود آینده جهان اسلام مبهم است؛ در‌حالی‌که آینده همه ادیان به‌خصوص مسلمانان و به‌ویژه شیعیان روشن است؛ زیرا چشم‌انداز جهان اسلام همان حکومت مهدوی است.
 • برنج با شایعه گران شد

  خبر آنلاین: قیمت برنج داخلی به‌دلیل برخی شایعات با افزایش قیمت مواجه شد. محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار ­وزارت صمت گفت: آنچه دولت وارد کرده­ است با حداکثر نرخ­ ۸ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد اما در قیمت برنج تولید داخل به‌دلیل برخی شایعات افزایش ایجاد شد. وی گفت: آسیب خزانه‌های نشاء برنج به‌دلیل سیل شایعه است و دولت برنج وارداتی را با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای امسال تامین می‌کند.
 • اعتراض مرغداران به قیمت مرغ

  دیروز شماری از مرغداران از سراسر کشور به تهران آمدند و با تجمع مقابل ساختمان وزارت جهادکشاورزی و وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت خواستار افزایش قیمت‌ مصوب هر کیلوگرم مرغ از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به حداقل ۱۳ هزار‌و۵۰۰ تومان شدند. به گزارش «ایلنا» مرغداران معترض که طی روزهای گذشته در چند شهر دیگر نیز دست به تجمع اعتراضی زده‌اند، با تجمع در مقابل ساختمان وزارت جهادکشاورزی خواستار کناره‌گیری محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی از مقام خود شدند و در ادامه به مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت رفته و درباره آنچه حقوق حقه خود می‌دانستند، شعار دادند. برومند چهارآیین، عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران،‌ یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مرغداران معترض را افزایش نرخ مصوب مرغ عنوان کرد. وی گفت: هزینه تمام شده تولید مرغداران در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و افزایش قیمت مصوب خواسته بحق مرغداران است.چهارآیین قیمت ۹ هزار و ۲۰۰ تومان برای خرید هر کیلوگرم مرغ درب مرغداری و حداقل ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت هر کیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده را قیمت‌های منطقی دانست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر