آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۹۰

 • خطوط قرمز در زمان تحریم

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که هنوز آثار تحریم‌های پیشین از چهره اقتصاد کشور رخت نبسته بود، دونالد ترامپ به‌صورت یک‌جانبه برجام را کنار گذاشت تا بار دیگر سایه تحریم‌ها بر اقتصاد کشور سنگینی کند. بسته شدن گشایش‌های حاصل از برجام، اقتصاد ایران را بار دیگر در وضعیتی شبیه به سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ قرار داده است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که رژیم سیاستی مناسب برای مهار قدرت تخریب تحریم‌ها چیست؟ نگاه به تجربه دوره پیشین تحریم‌ها نشان می‌دهد که اتخاذ رویکرد کج‌دار و مریز، نداشتن تصویر درست از میزان امتداد آثار تحریم و نبود بسته سیاست هماهنگ و همه‌جانبه در حوزه پولی، مالی و تجاری باعث شد تا واکنش سیاست‌گذار در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم‌ها تبدیل شود. بنابراین سیاست‌گذار باید با شناخت خطوط قرمز در دوره کنونی، بسته سیاستی خود را از اشتباهات گذشته تصفیه کند تا استراتژی مبارزه با تحریم به صحنه رفت‌وآمد تصمیمات متناقض تبدیل نشود. علاوه بر این با بررسی مختصات بخش‌های اقتصادی در دوره پیشین تحریم‌ها، فرصت‌های بالقوه تعدیل تکانه تحریم در اقتصاد ایران را شناسایی کنند. فرصت‌هایی که بهره‌برداری از آنها نیازمند کنار گذاشتن تردیدها در اجرای سیاست‌هایی است که کارشناسان سال‌هاست بر آن اصرار دارند.
 • رئیس مرکز آمار: تورم میزان گرانی را نشان نمی‌دهد

  رئیس مرکز آمار معتقد است، آمار تورم نشان‌دهنده تغییرات قیمت مجموعه‌ای از کالا‌ها به‌طور میانگین است و میزان گرانی کالا را نشان نمی‌دهد.
 • چالش‌های ساختاری ایران و گزینه‌های سیاست‌گذاری موجود

  مهدی قدسی
  ایران سال مالی ۱۳۹۸ را با بودجه‌ای آغاز کرده است که نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد (یعنی در حدود تورم سال ۱۳۹۷) بیشتر است. با توجه به کاهش ۲۵۰ درصدی ارزش ریال در سال ۱۳۹۷، بودجه جدید در واحد ارز بین‌الملل، انقباضی تصویب شده و می‌توان رکود اقتصادی را برای سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی کرد.
 • افزایش ۲۱ درصدی قیمت کرم ابریشم در کشور

  رئیس مرکز نوغانداری کشور با اشاره به اعلام قیمت تخم نوغان در کشور گفت: بر اساس اعلام شورای اقتصاد و با انجام کارهای کارشناسی دقیق امسال قیمت تضمینی تخم نوغان ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان بوده که با افزایش ۲۱ درصدی مواجه هستیم.
 • بازنشستگی اجباری زنان ممنوع است

  دبیرکل خانه کارگر گفت: هیچ دستگاه یا شرکتی حق مجبور کردن زنان به بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه کار را ندارد، مگر آنکه بیمه شده خودش بخواهد. به گزارش «ایسنا» علیرضا محجوب در نشست تبیین برنامه‌های هفته کارگر اظهار کرد: هفته کارگر یادآور روزها و سال‌هایی است که کارگران با سختی کار خصوصا ساعات طولانی کار مواجه بودند و هنوز هم صنوفی هستند که با چنین مشکلاتی مواجه باشند.

بیشتر