آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۸۴

 • مناطق سرد اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: تحریم اثر محسوسی بر داده‌های رشد اقتصادی گذاشته است. مرکز آمار، داده‌های تفصیلی رشد اقتصادی مربوط به پاییز ۹۷ را منتشر کرد. این داده‌ها نشان می‌دهند که با اعمال تحریم‌های مرحله دوم در آبان گذشته، بیشتر عملکرد بخش‌هایی تحلیل رفته که تحت تاثیر تحریم بوده‌اند. فارغ از بخش نفت، بخش صنعت، خرده‌فروشی، فعالیت‌های مالی و بیمه که به تجارت خارجی وابستگی بالایی دارند، دچار رشدهای منفی قابل توجهی شده‌اند.
 • ۵۳درصد بیکاران جوانان هستند

  معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار گفت: از حدود ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیکار کشور، حدود یک‌میلیون و ۷۰۰هزار نفر جوان و کارجویان ۱۵ تا ۲۹ ساله هستند، یعنی ۵۳درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند.
 • حق بیمه سال ۹۸ خودرو‌های سواری

  نرخ حق بیمه انواع خودروهای سواری با احتساب سال‌های برخورداری از تخفیف‌ها در شرایطی از سوی شورای‌عالی بیمه اعلام شده است که در مجموع، حق بیمه سال ۹۸ نسبت به سال گذشته، ۳۲ درصد افزایش دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، شورای‌عالی بیمه در اجرای ماده (۳) «آیین‌نامه تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن» مصوب هیات وزیران در سال ۱۳۹۶ موضوع ماده (۱۸) «قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب سال ۱۳۹۵»، ششم اسفندماه ۹۷ جدول نرخ حق بیمه‌ها را برای سال ۱۳۹۸ اصلاح کرد.این شورا به‌طور معمول هر ساله در اسفندماه نرخ حق بیمه پایه شخص ثالث را بعد از اعلام نرخ دیه توسط قوه‌قضائیه تعیین می‌کند.
 • بذر پیدایش ابرچالش‌ها

  چالش‌های اقتصاد ایران را می‌توان به نوعی در دو مجموعه مباحث ادغام در نظام جهانی و رابطه حکومت-ملت دسته‌بندی کرد. با این نگاه چالش‌های اقتصادی در زمینه ساختار تصمیم‌گیری می‌گنجد و نحوه سیاست‌گذاری و اداره امور اقتصادی، متهم ردیف اول ماندگاری چالش‌های اقتصادی به حساب می‌آید. نظام تصمیم‌گیری در ایران برای ادامه کار و بقا به‌طور مستمر ساختارهای جدید با کارکردهای منفی و واژگونه ایجاد می‌کند و زمانی که این کارکردها، آثار و نتایج منفی خود را بر متغیر‌های کلان اقتصاد ایجاد کرد آنگاه ما متوجه «ابرچالش» می‌شویم.
 • ارسال ۴ هزار بسته لوازم خانگی به سیل‌زدگان توسط ستاد اجرایی فرمان امام

  رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با اشاره به اینکه خدمت‌رسانی ستاد در هشت استان سیل‌زده ادامه دارد، گفت: ستاد اجرایی فرمان امام ۱۸ هزار بسته لوازم خانگی برای مردم مناطق سیل‌زده ارسال می‌کند که امروز ۴ هزار بسته لوازم خانگی به ارزش ۲۰ میلیارد تومان به مناطق سیل‌زده گلستان ارسال می‌شود.
 • اولین سخنرانی انجمن اقتصاددانان در سال ۹۸

  سخنرانی ماهانه انجمن اقتصاددانان در اولین ماه سال، چالش‌های محیط کسب‌وکار در ایران را بررسی خواهد کرد. محیط کسب و کار در ایران همچنان درگیر دست‌اندازهای بی‌موردی است که توان و انرژی فعالان کسب‌وکار را تلف می‌کند. انجمن اقتصاددانان برای موشکافی دقیق‌تر موضوع، از لطفعلی بخشی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه برای سخنرانی دعوت کرده است. این جلسه در چهارشنبه این هفته، ۲۸ فروردین‌ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران واقع در خیابان طالقانی برگزار خواهد شد. شرکت در این سخنرانی برای عموم آزاد است.
 • کاغذ هم دو نرخی شد

  رئیس اتحادیه فروشنده کاغذ و مقوا می‌گوید قیمت این محصولات نیز در بازار دو نرخی شده است.
 • گران‌ترین خانه جهان در تهران

  اشیای باستانی و منحصر به فرد گردآوری شده در خانه موزه مقدم باعث شد این بنای تاریخی در دهه ۴۰ به‌عنوان گران‌ترین خانه جهان معرفی شود. به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از گران‌ترین خانه‌های جهان در ایران و شهر تهران قرار دارد. خانه‌ای که نه خیلی بزرگ است و نه امکانات خاصی دارد. بلکه به خاطر اشیای باستانی که در معماری خانه به کار رفته، پروفسوری به نام پوپ در دهه ۴۰ در مقاله‌ای که به بررسی هنرهای ایران پرداخته بود این خانه را ارزشمندترین خانه جهان نامیده است. این خانه در اختیار یک استاد باذوق دانشگاه تهران به نام استاد محسن مقدم پسر احتساب‌الملک، شهردار دوره ناصرالدین شاه بوده است و چون به حوزه باستان‌شناسی و آثار تاریخی علاقه زیادی داشته، آثار باستانی که به غارت می‌رفته یا فروخته می‌شده و در آستانه تخریب بوده را جمع‌آوری می‌کرده و در خانه‌اش از آنها نگهداری می‌کرده است و قصد داشته با حفظ آنها بخشی از میراث فرهنگی در حال تخریب را برای همیشه حفظ کند. استاد مقدم جزو اولین باستان‌شناسان ایرانی بود که به همراه استادان باستان‌شناسی در محوطه‌های تاریخی فعالیت می‌کرد.
 • بانک‌ها مکلف به ارائه رمز یک بار مصرف هستند

  رئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا ۴۰ روز دیگر مکلف به ارائه رمز یک بار مصرف به کاربران هستند. سرهنگ تورج کاظمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه ۶۰ درصد از جرائم اینترنتی مربوط به برداشت‌های غیرمجاز از حساب افراد است، اظهار کرد: تا ۴۰ روز دیگر بانک‌ها مکلف هستند، برای برداشت‌های اینترنتی رمز یک‌بار مصرف در اختیار کاربران قرار دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر