اظهارات وزیر کار درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

مستمری‌بگیران بیمه بیکاری رو‌به‌کاهش است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا خبر خوشی برای کارگران پس از پشت سر گذاشتن هفته کارگر دارید، بیان کرد: خبر خوش برای کارگران این است که بحمدالله والمنه جامعه کارگری ما پایدار شده و تعدیل نیروی کار کاهش پیدا کرده و شاهد آن هم این است که مستمری‌بگیران بیمه بیکاری رو به کاهش است و نرخ اشتغال در کشور افزایش و بیکاری کاهش پیدا کرده است. همچنین قرارگاه مسکن هم در ستاد وزارتخانه راه‌اندازی کردیم و مقرر شد بانک رفاه کارگران هم به عنوان متولی منابع مورد نیاز مسکن کارگری را متقبل شود و تامین کند.

تلاش برای اصلاح تغییرات صورت‌گرفته در ماده ۲۹ برنامه هفتم

مرتضوی درباره اینکه کمیسیون تلفیق ماده ۲۹ برنامه هفتم را تغییر داده و برخی معتقدند با این کار نگرانی در جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی به وجود آمده چراکه گویا آن بندی که «دولت مکلف است دیون را تسویه کند» پاک شده است؛ جایگزین این مورد چیست، عنوان کرد: بر اساس ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در بعضی از موارد گرفته است؛ در مجلس متاسفانه چنین امری که می‌گویید محقق شد و بلافاصله مورد اعتراض ما قرار گرفت. ماموریتی هم به یک تیم از نمایندگان مجلس داده شده است، چون قانون‌گذار به هیات‌رئیسه چنین اختیاراتی را تفویض کرده است. همکاران ما به‌شدت دنبال این هستند که همین را بازگردانند.

مرتضوی درخصوص اینکه آیا لایحه دیگری داده خواهد شد چراکه رئیس مجلس عنوان کرده حتما باید لایحه دیگری داده شود، بیان کرد: خیر، توجه داشته باشید بر اساس پیگیری و اخباری که من دارم مقرر شد که رئیس کمیسیون تلفیق و اجتماعی و یک نفر از نمایندگان مجلس و با حضور نمایندگان ما موضوع را بررسی کنند و اصلاحات را انجام دهند. او بیان کرد: مطالباتی که گفته می‌شود همان مطالبات انباشته‌شده است که ما حتما پیگیری می‌کنیم. دولت اراده‌اش بر این است که مطالبات صندوق‌های بازنشستگی را پرداخت کند. کما اینکه در سنوات گذشته هم دولت کریمانه به این موضوع پرداخت و تقریبا بالغ بر ۲۲۰همت تسویه بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی را داشتیم و سایر صندوق‌ها هم به همین شکل بخش قابل‌توجهی از مطالباتشان را اخذ کردند. اما همواره به لحاظ اجرای احکامی که در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود باز دوباره تکالیفی را برای صندوق‌ها ایجاد می‌کنند که لاجرم دولت باید به صورت سنواتی مطالبات صندوق‌ها را پرداخت کند والا صندوق‌ها دچار مشکل خواهند شد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون برنامه هفتم انجام می‌شود

مرتضوی درخصوص اینکه متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با توجه به اینکه احکام برنامه هفتم ابلاغ‌نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اظهار کرد: باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد اگر قانون برنامه هفتم ابلاغ شود. حال با توجه به اینکه گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند آن اصلاحیه هم اصلاح شود قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳، یعنی از اول فروردین سال ۱۴۰۳ خواهد بود، هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فروردین ۱۴۰۳اعمال می‌شود.