میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همزمان با سالروز ۱۶ آذر و تبریک روز دانشجو گفت: «دانشجویان نیز مانند بسیاری از اقشار کشور می‌توانند تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات این سازمان استفاده کنند. درواقع دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل برای خود سوابق بیمه‌‌‌ای ایجاد کنند.» موسوی تاکید کرد: برای ثبت‌‌‌نام بیمه دانشجویی که در ردیف بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد است؛ ارائه کارت معتبر دانشجویی نیاز است. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره مزیت طرح بیمه دانشجویی گفت: «دانشجویان با شرکت در این طرح دارای سوابق بیمه‌‌‌ای می‌شوند و این سوابق با توجه به نرخ حق بیمه در احراز شرایط تعهدات بلندمدت سازمان تامین اجتماعی (بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی) بسیار موثر است.

درواقع افراد تحت پوشش این طرح، بعد از اتمام دوران دانشجویی، می‌توانند سوابق بیمه‌‌‌ای خود را با اشتغال در کارگاه‌‌‌ها، اظهار شغل در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا بیمه پردازی به‌‌‌طور اختیاری تکمیل کنند.»  مطابق با این طرح دانشجویان در بازه سنی ۱۸ تا ۵۰ سال می‌توانند درخواست این نوع بیمه را داشته باشند. همچنین درصورتی‌‌‌که متقاضی بیش از ۵۰ سال سن داشته باشد، باید معادل مازاد سنی، سابقه بیمه پردازی قبلی داشته باشد اما اگر فردی دارای ۱۰ سال سابقه قبلی باشد، از شرط سنی معاف است. در طرح بیمه دانشجویی، مهلت پرداخت حق بیمه در بدو بیمه پردازی، از تاریخ انعقاد قرارداد یک ماه بوده و در ادامه باید حق بیمه هرماه را حداکثر تا پایان دو ماه بعد، پرداخت کرد. همچنین از فروردین هرسال تا حداکثر خرداد سال بعد نیز امکان پرداخت حق بیمه به‌‌‌صورت پیش‌‌‌پرداخت میسر است.  لازم به توضیح است که چنانچه دانشجو به‌‌‌تبع بیمه‌‌‌پردازی والدین، تحت پوشش درمان باشد، می‌تواند بدون پرداخت حق سرانه درمان از خدمات درمانی نزد سازمان تامین اجتماعی برخوردار شود. بیمه‌‌‌شدگان دانشجو و افراد تحت تکفل نیز می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان برای خود و افراد تحت تکفل، از امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند.  

در طرح بیمه دانشجویی سه نوع نرخ حق بیمه تعریف‌‌‌شده است که متقاضی مختار به انتخاب یکی از آنهاست؛ نخست نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴‌درصد (۱۲‌درصد سهم بیمه‌‌‌شده + ۲‌درصد کمک دولت) شامل حمایت بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی؛ دوم نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶‌درصد (۱۴‌درصد سهم بیمه‌‌‌شده + ۲‌درصد کمک دولت) حمایت‌‌‌های بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی؛ و نهایتا کامل‌‌‌ترین طرح با نرخ پرداخت حق بیمه ۲۰‌درصد (۱۸‌درصد سهم بیمه‌‌‌شده +۲‌درصد کمک دولت) که تعهدات مربوط به بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را شامل می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند