به گزارش اتحادیه بین‌المللی تامین‌اجتماعی (ISSA)، دولت چین در سال ۱۹۷۸ «سیاست تک فرزندی» را معرفی و اعلام کرد که حکایت از تلاش‌‌های گسترده این کشور درجهت کاهش فقر و توسعه اقتصادی داشت؛ که به دلیل رشد سریع جمعیت به‌ویژه در مناطق روستایی به‌طور چشمگیری کاهش یافته بود. ژنگ بینگوئن کارشناس علوم اجتماعی چین در این حوزه می‌گوید: برای اصلاح سیاست‌های تنظیم خانواده و مقابله فعالانه با جمعیت سالمندان و همچنین حمایت از فرزندآوری در کشور باید اقدامات ضروری انجام شود. دولت چین از سال ۱۹۷۹ «سیاست تک فرزندی» را برای کنترل جمعیت اجرایی کرد و با کند شدن رشد جمعیت در سال۲۰۱۶ این قانون را به داشتن حداکثر دو فرزند تغییر داد. در واقع، پرجمعیت‌‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت محدودیت‌‌ها را کاهش داده و برای مقابله با افزایش تعداد سریع سالمندان و کاهش نیروی کار، به زوج‌‌ها اجازه دهد تا دو فرزند داشته باشند؛ براساس نظر بسیاری از کارشناسان باید تمامی محدودیت‌‌های این حوزه برداشته شود و سیستم طراحی‌شده برای تقویت باروری، جایگزین سیاست‌های سرکوب‌کردن رشد جمعیت شده و حمایت مالی و سیاسی گستره‌‌ای برای تشویق زوج‌‌های جوان برای داشتن فرزندان بیشتر توسط دولت ارائه شود. نرخ زاد و ولد در چین براساس نتایج جدیدترین سرشماری به‌شدت کاهش یافته‌‌است و میزان رشد جمعیت نسبت به دهه‌های قبل به کمترین میزان خود رسیده که این بحران نشان‌دهنده سالخوردگی جمعیت و کندی روند زاد و ولد است. براین اساس، دولت چین قانون سه فرزندی را در کنگره ملی چین به تصویب رسانده و به زوج‌‌ها اجازه داده تا سه فرزند داشته باشند.

تعداد سالمندان ۶۰ ساله و بیشتر در کشور چین در پایان سال‌۲۰۱۹ به ۲۵۴ میلیون نفر رسید که ۱/ ۱۸‌درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دادند؛ جمعیت‌شناسان پیش‌بینی کرده‌‌اند که جمعیت سالمندان چین تا سال ۲۰۲۵ به ۳۰۰میلیون نفر، تا سال ۲۰۳۵ به ۴۰۰ میلیون نفر و تا سال ۲۰۵۰ میلادی به حدود ۴۸۷ میلیون نفر افزایش خواهد یافت که این جمعیت سالخورده منجر به اعمال فشار بر نظام بهداشتی، درمانی و مراقبت‌های اجتماعی کشور خواهد شد.

همچنین پیش‌بینی شده‌‌است که تعداد جمعیت در سن کار نیز تا سال ۲۰۵۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر کاهش یابد. یوان شین؛ نایب‌رئیس انجمن جمعیت چین عنوان کرده‌‌است که دولت چین به‌زودی سیاست‌های جمعیتی فراگیری برای بهبود باروری، کیفیت نیروی کار و ساختار جمعیت معرفی خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند