مسعود میرکاظمی در جلسه‌‌‌ای که به‌منظور هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ با حضور برخی از وزرای اقتصادی دولت تشکیل شده بود، افزود: بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم روی حل مشکل تامین واکسن تمرکز کردیم و همه دیدند این کار به‌خوبی انجام شد. او ادامه داد: دولت بر هر کار متمرکز شود، کارها به‌خوبی جلو می‌رود و حالا اولویت اول کشور رشد اقتصادی است.‌‌‌ منابع باید به سمت طرح‌‌‌هایی در کشور برود که رشد اقتصادی ایجاد می‌کند. میرکاظمی با اشاره به درخواست مقامات استانی برای تامین منابع طرح‌‌‌های زیرساختی، ‌‌‌تصریح کرد: در سفرهای استانی دولت، مقامات دولتی به دنبال منابع برای هزینه هستند؛ اما این رویکرد باید به حرکت در جهت ایجاد درآمد در استان‌‌‌ها تغییر کند. رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: وزارتخانه‌‌‌های مختلف باید طرح‌‌‌های اولویت‌‌‌داری را که در رشد اقتصادی موثر است، معرفی کنند و البته بعد از تخصیص منابع این طرح‌‌‌ها دائم رصد می‌‌‌شوند تا کار به نتیجه برسد و رشد اقتصادی محقق شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در این نشست اظهار کرد: رشد اقتصادی برونداد یک نظام اقتصادی است و اگر به دنبال آن هستیم، باید الزامات آن فراهم شود. سید احسان خاندوزی با حمایت از رویکرد اصلاح بودجه افزود: وقتی بتوانیم متغیرهای اصلی را برای بخش خصوصی حداقل در میان‌مدت پیش‌بینی کنیم، سرمایه‌‌‌ها به سمت فعالیت‌‌‌های مولد هدایت می‌شوند.

وزیر اقتصاد با حمایت از افزایش پایه‌‌‌های مالیاتی گفت: در تلاشیم به‌زودی لایحه مالیات بر مجموع درآمد را به دولت ارائه دهیم.  وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست گفت: کشور راهی جز تغییر ریلی که سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته است ندارد. باید به سمت رشد اقتصادی حرکت کرد و راه آن، کنترل تورم است.  سیدرضا فاطمی‌امین افزود: با وضع فعلی یارانه‌‌‌های انرژی، نوع مالیات‌ستانی و بودجه سنتی حل مشکلات قابل تصور نیست؛ پس راهی به جز تغییر ریل نداریم. او با اشاره به تغییر ترکیب صادرات غیرنفتی کشور در سال آینده گفت: فقط برای اجرای طرح مسکن نیاز به حدود ۶میلیون تن فولاد داریم که این رقم از میزان صادرات کشور کاسته می‌شود، اما باید برنامه‌‌‌ریزی کرد که صادراتی غیرنفتی سرجمع افزایش خوبی پیدا کند.  وزیر نفت هم در نشست بودجه ۱۴۰۱ گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری لازم در صنعت نفت و گاز نشده و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور نیاز به ۱۶۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه داریم. جواد اوجی با بیان اینکه اگر برای توسعه هزینه نکنیم، در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می‌شویم، گفت: در سرمایه‌گذاری‌‌‌ها باید به آمایش سرزمین توجه بیشتری کرد؛ چون طرح‌‌‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند، دامن دولت و مجلس و در کل اقتصاد کشور را خواهند گرفت.  وزیر جهاد کشاورزی هم ضمن حمایت از تغییر ریل‌گذاری بودجه گفت: ظرفیت‌‌‌هایی که در سازمان برنامه برای رشد بخش کشاورزی دیده شده کارشناسی و قابل تحقق است. البته باید الزامات و منابع آن تامین شود. سید جواد ساداتی‌نژاد افزود: خام‌فروشی در بخش کشاورزی بیداد می‌کند. ‌‌‌با کوچک‌ترین سرمایه‌گذاری هدفمند، به‌ویژه در بخش صنایع تکمیلی، می‌توان شاهد بهبود رشد اقتصادی و اشتغال در این بخش بود.

  رئیس کل بانک مرکزی هم در این نشست گفت: بخشی از رشد پایه پولی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ مربوط به تسعیر دارایی‌‌‌های بلوکه‌شده و پرداخت مابه‌التفاوت ارز ترجیحی از سوی بانک مرکزی است که این رویکردها در نهایت به رشد تورم منجر شده است.  علی صالح‌آبادی تصریح کرد: اگر می‌‌‌خواهیم تورم کنترل شود، حتما باید جلوی کسری بودجه گرفته شود. رویکرد سازمان برنامه برای ۱۴۰۱ به بانک مرکزی برای کنترل تورم کمک شایانی می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند