Untitled-1

همچنین آمارهای مربوط به جمعیت شاغل و جمعیت فعال کشور از کاهش این دو گروه در تابستان سال‌جاری حکایت دارد، به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7/ 0درصد کاهش یافته است.

  آمار بیکاری تابستان

مرکز آمار ایران در گزارشی اطلاعات مربوط به بیکاری در فصل تابستان 1400 را منتشر کرد. بر اساس گزارش منتشرشده، در فصل تابستان سال‌جاری، نرخ بیکاری به 6/ 9درصد رسیده است؛ این موضوع حاکی از آن است که 6/ 9درصد جمعیت فعال، بیکار بوده‌‌‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری و جمعیت فعال کشور نشان می‌دهد که نرخ بیکاری طی دو سال اخیر با شیب ملایمی نزولی شده است. نکته قابل‌توجه در این مدت، این است که نرخ مشارکت اقتصادی کاهش چشمگیری داشته است.

 بر این اساس در تابستان سال 1400 مشارکت اقتصادی به 1/ 41درصد رسیده است؛ به عبارت دیگر تنها 1/ 41درصد از جمعیت 15ساله و بیشتر جامعه در گروه شاغلان و بیکاران قرار می‌‌‌گرفتند. این در حالی است که در تابستان سال 98 نرخ مشارکت اقتصادی 9/ 44درصد بود.

  تقسیم‌بندی جمعیت شاغلان

جمعیت شاغلان 15ساله و بیشتر در تابستان سال‌جاری به 23میلیون و 405هزار نفر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 137هزار نفر کاهش یافته است و کاهش 7/ 0درصدی را نشان می‌دهد. بررسی‌‌‌ها حکایت از آن دارد که در سه‌ماه دوم سال، بخش خدمات با 8/ 48درصد، بیشترین سهم از شاغلان کشور را به خود اختصاص داده است. بخش صنعت با 8/ 33درصد و کشاورزی با سهم 4/ 17درصدی در جایگاه‌‌‌های بعدی قرار گرفته‌‌‌اند.

  بیکاری گروه‌‌‌‌‌‌های سنی

مرکز آمار ایران در گزارش خود، نرخ بیکاری بعضی از گروه‌‌‌های سنی را اعلام کرد. بر این اساس، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24ساله نشان می‌دهد که 7/ 25درصد از جمعیت فعال این گروه در تابستان 1400 بیکار بوده‌‌‌اند؛ این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 6/ 2درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر، این آمارها نشان می‌دهد که گروه سنی 18 تا 35ساله در تابستان سال‌جاری شاهد افزایش بیکاری بود. بر این اساس، این گروه سنی در تابستان 1400 بالغ بر 6/ 17درصد بیکاری را تجربه کرد که نسبت به تابستان 99 به میزان 7/ 0درصد افزایش یافته است. همچنین اطلاعات مربوط به اشتغال ناقص در افراد 15ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در سه‌ماه دوم سال، 5/ 9درصد جمعیت شاغل ‌‌‌به دلایل اقتصادی کمتر از 44ساعت و از سوی دیگر، 5/ 36درصد از شاغلان 15ساله و بالاتر، 49ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌‌‌اند.

در تابستان 1400 سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 6/ 40درصد بوده که رقم قابل‌توجهی است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1/ 0درصد کاهش را تجربه کرده است. از طرف دیگر، سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان به 3/ 25درصد رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که این آمار نسبت به فصل مشابه سال گذشته 2/ 1درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند