بر اساس نتایج مطالعه منتشرشده در مجله پزشکی نیوانگلند و نتایج ارائه‌شده در کنفرانس بین‌المللی آلزایمر و بیماری پارکینسون سال ۲۰۲۱، مقایسه بین افراد دریافت‌کننده این دارو با افرادی که در این مطالعه دارونما را دریافت نکردند، نشان داد که طی یک سال و نیم ۳۲درصد کاهش شناختی کندتر شده بود. همچنین در افرادی که داروی آزمایشی دریافت کردند میزان پلاک‌های آمیلوئید در مغز نیز کاهش بیشتری داشت.

هوارد فیلیت، دانشمند مغز و اعصاب و مدیر علوم بنیاد کشف دارو آلزایمر که در این پژوهش شرکت کرده بود، گفت: «نتایج حاصل از این مطالعه نسبتا کوچک و زودهنگام نشان می‌دهد که ممکن است این دارو، مزایای نسبتا مفیدی از نظر شناختی در بیماران داشته باشد.» او ادامه داد: «اگرچه در این مطالعه میزان کاهش شناختی برای افرادی که این داروی تجربی را مصرف کردند، کندتر شده بود، اما هنوز مشخص نیست که آیا این کاهش سرعت، تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای در افراد مبتلا به آلزایمر ایجاد کند؛ به‌ویژه اینکه محققان هنگام ارزیابی، آثار یکسانی را در شرکت‌کنندگان در توانایی شناختی مشاهده نکردند.»  فیلیت اظهار کرد: «به‌طور کلی، این مطالعه مثبت بود و احتمالا باید در مقیاس بزرگتر مورد بررسی قرار گیرد.» این آزمایش در ۵۶ بخش در ایالات‌متحده آمریکا و کانادا انجام شد و شامل ۲۵۷ بیمار بین ۶۰ تا ۸۵ سال بود.

محققان خاطرنشان کردند که آزمایش‌های بعدی با بیماران بیشتر و برای مدت زمان طولانی برای تعیین بیشتر تاثیر و ایمنی دوننماب در بیماری آلزایمر ضروری است. دکتر ماریا کاریلو، مسوول ارشد انجمن آلزایمر در بیانیه‌ای عنوان کرد: «این سازمان با این داده‌های امیدوارکننده امیدوار می‌شود.» البته وی خواستار کار بیشتری برای ارزیابی داروی تجربی شده است. کاریلو همچنین تاکید کرده است: «من به آینده امیدوار هستم.»

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند