به گزارش روابط‌عمومی بانک‌مرکزی، سیدعلی‌اصغر میرمحمدصادقی درخصوص هدف اعطای تسهیلات «مرابحه خرید کالا و خدمات» گفت: باتوجه به گرانی‌های اخیر و به‌ویژه در بخش مسکن در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستاجران کم‌درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، مقرر شد برای گروه‌های‌های هدف و خانوارها دراین زمینه مساعدت‌هایی انجام گیرد. براین اساس موضوع اعطای «تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته ستاد ملی مقابله با کرونا در این ستاد مطرح شد.

مقام مسوول بانک‌مرکزی درباره مشمولان دریافت تسهیلات یاد شده، عنوان کرد: این طرح به منظور حمایت از مستاجران کم‌درآمد اجرایی می‌شود و شامل افراد کارگر یا حقوق‌بگیر ثابت (درخصوص حقوق‌بگیران ثابت نیز اولویت با ازدواج‌های جدید و خانوارهای پنج نفره و بیشتر)، مشمولان کمیته امداد امام‌خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و زنان سرپرست خانوار می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که تعیین گروه‌های هدف با مسوولیت وزارت راه‌وشهرسازی است.

اعطای وام با شرایط حداقلی

وی درخصوص ضمانت‌هایی که در این طرح از متقاضیان اخذ می‌شود، تصریح کرد: به منظور اعطای تسهیلات از این افراد ضمانت‌هایی شامل کسر از حقوق یا گواهی استفاده از مستمری یا سهام‌عدالت اخذ می‌شود و در صورت عدم امکان تامین موارد ذکر شده از سوی متقاضی، چک، سفته یا ضامن برای پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها پذیرفته می‌شود.

میرمحمدصادقی یادآور شد: در صورتی که برخی متقاضیان این سه ضمانت یعنی کسر از حقوق، گواهی استفاده از مستمری یا سهام‌عدالت را نداشته باشند، مشمول بند ۸ ستاد ملی کرونا می‌شوند و لازم است براین اساس افرادی که در سقف ۱۵ میلیون تومان وام می‌گیرند، چک و سفته خودشان را بدون ضامن ارائه کنند و درخصوص سقف‌های ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی تسهیلات نیز چک، سفته و یک ضامن اخذ می‌شود.

مدیرکل اعتبارات بانک‌مرکزی با بیان اینکه تاکنون جلسات متعددی با مدیران عامل بانک‌ها برگزار شده، گفت: در این جلسات بر لزوم تسریع و تسهیل در پرداخت این تسهیلات تاکید شده است، ضمن اینکه جلسه دیگری نیز در این خصوص با حضور رئیس‌کل بانک‌مرکزی برای هماهنگی‌های بیشتر تشکیل خواهد شد که در این جلسه تاکید می‌کنیم که بانک‌ها صرفا ضمانت‌هایی را که ستاد ملی کرونا تعیین کرده است، اخذ کنند. وی تاکید کرد: در صورتی که از بانک‌ها تخلفی سر بزند، متقاضیان می‌توانند این موارد را به بخش نظارت بانک‌مرکزی گزارش کنند. این امر به‌منظور تسهیل شرایط بهره‌مندی متقاضیان از تسهیلات یاد شده، انجام گرفته است.

میرمحمدصادقی ضمن تاکید بر اینکه تعیین گروه‌های هدف برعهده وزارت راه‌وشهرسازی است، اظهار کرد: متقاضیان در سامانه این وزارتخانه ثبت‌نام می‌کنند و این وزارتخانه مسوولیت ثبت‌نام، کنترل و پالایش نهایی را برعهده دارد، بنابراین در این زمینه صرفا افرادی به شبکه بانکی معرفی می‌شوند که وزارت راه‌وشهرسازی آنها را معرفی کند. مقام مسوول بانک‌مرکزی با بیان اینکه افراد به تدریج به شبکه بانکی معرفی می‌شوند، گفت: به‌منظور جلوگیری از ازدحام، افراد به‌صورت تدریجی به شبکه بانکی معرفی می‌شوند و درخواست تسهیلات آنها در بانک‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جزئیاتی از سقف تسهیلات

وی درخصوص سقف‌های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار کرد: مقرر شده است مبلغ حداکثر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به ستاد ملی کرونا به منظور پرداخت تسهیلات خرید مرابحه کالا و خدمات در نظر گرفته شود. براین اساس، تسهیلات یاد شده در سقف‌های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان‌شهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال‌جاری اعطا می‌شود. سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی با بیان اینکه این تسهیلات به دو صورت قابل پرداخت است، تصریح کرد: با بررسی‌های به عمل آمده و باتوجه به ملاحظات شرعی شورای فقهی بانک‌مرکزی، دو روش بنا به تمایل و انتخاب متقاضی برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص روش نخست بازپرداخت اقساط گفت: در روش نخست که به‌صورت یک ساله است، متقاضیان صرفا سود تسهیلات را در ۱۲ قسط خود پرداخت می‌کنند و پس از گذشت ۱۲ ماه یک جا تسهیلات را بازپرداخت و با بانک تسویه می‌کنند. مبلغ هر قسط بازپرداخت تسهیلات در این روش برای مستاجران، در شهر تهران (تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی) تقریبا ۵۴۲ هزار تومان، سایر کلان‌شهرها(تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی) ۳۲۵ هزار تومان و در سایر شهرها (تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی) ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین نرخ سود در این روش ۱۳ درصد است.

مدیرکل اعتبارات بانک‌مرکزی درخصوص روش دوم در نظر گرفته شده برای بازپرداخت این تسهیلات عنوان کرد: در روش دوم که به‌صورت سه ساله و با بازپرداخت ۳۶ ماهه است، روش توامان است؛ بدین معناکه مستاجران بخشی از سود و بخشی از تسهیلات را بازپرداخت و پس از گذشت ۳۶ ماه، با بانک تسویه می‌کنند. در این روش که نرخ آن ۱۲ درصد است، مبلغ هر قسط بازپرداخت مستاجران در تهران (تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی) تقریبا یک میلیون و ۶۶۰هزار تومان، سایر کلان‌شهرها (تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی) ۹۹۶ هزار تومان و سایر شهرها (تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی) تقریبا ۴۹۸ هزار تومان است.  میرمحمدصادقی با بیان اینکه تسهیلات یاد شده در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات است، تاکید کرد: باتوجه به افزایش نرخ اجاره‌بها مستاجران کم‌درآمد، برای تامین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف برخی از نیازهای زندگی خود شده‌اند، بنابراین ما نیز به دنبال راهکاری درخصوص پرداخت این تسهیلات بودیم تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه‌های پرداختی از سوی این اقشار بابت تامین مسکن خود فراهم شود. در نهایت با تایید شورای فقهی بانک‌مرکزی «عقد خرید کالاو خدمات»، برای این مهم در نظر گرفته شد.

مدیرکل اعتبارات بانک‌مرکزی یادآور شد: امروز توزیع بانکی در ۱۵ بانک کشور انجام و سهمیه بانک‌ها در این زمینه تعیین می‌شود. ما در بانک‌مرکزی برآوردهای اولیه را برای توزیع استانی انجام داده‌ایم و این امر را هفته گذشته به وزارت راه‌وشهرسازی نیز منعکس کرده‌ایم و باید این مهم از سوی آن وزارتخانه نهایی شود تا به همراه دستورالعمل بانکی آن به بانک‌های عامل به منظور اجرایی شدن طرح ابلاغ شود. در صورتی که این وزارتخانه امروز پاسخ لازم را به بانک‌مرکزی ارائه کند، همین فردا، توزیع استانی نیز به بانک‌ها ابلاغ می‌شود و همان‌طور که وزارت راه‌وشهرسازی نیز قول مساعد داده است این مهم از روز ۲۱ مرداد ماه به‌صورت تدریجی انجام شود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند