منشأ آلودگی

منشأ و منبع آلودگی که تاکنون مشاهده شده است، عمدتا بیماران مبتلا به ویروس کووید-۱۹ هستند. اما لازم است بدانید که فرد ناقل بدون علامت بیماری نیز می‌تواند منبع عفونت باشد.

راه‌های انتقال

این ویروس می‌تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود، شیوع از طریق ترشحات مجرای تنفس و تماس (با سطوح یا فرد با فرد) از مهم‌ترین عوامل انتقال ویروس‌اند. همچنین انتقال از راه ذرات هوا نیز یکی دیگر از راه‌های انتقال این ویروس است.

افراد مستعد

این ویروس به طور کلی در تجمعات به راحتی منتقل می‌شود. عوارض ابتلا به بیماری در افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های مزمن شدیدتر است. کودکان و نوزادان نیز در خطر ابتلا هستند.

دوره نهفتگی

از یک تا ۱۴ روز، بیشتر ۳ تا ۷ روز.

علائم بیماری

این بیماری عمدتا با تب، خستگی و سرفه خشک بروز می‌یابد. تعداد کمی از بیماران نیز علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی و اسهال دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف (و غیره) بروز پیدا می‌کند.

بیمارانی که این بیماری در آنها شدت می‌یابد، پس از گذشت یک هفته دچار مشکل تنفسی می‌شوند.

درمان

داروهای موثر در حال تولید هستند. ولی تاکنون روش موثری برای مقابله با ویروس تایید نشده است.

نکات کلیدی در پیشگیری فردی؛ قرنطینه خانگی

هدف از قرنطینه خانگی، قرنطینه جسمی و فیزیکی، ممانعت از توقف و رفت و آمد بیمار در جامعه، جلوگیری از بروز مبتلایان نسل دوم و سوم است.

مادامی که شمار زیادی ناقل بدون عوارض یا بیمار بالقوه وجود داشته باشد، قرنطینه خانگی به عنوان یک انتخاب مهم، می‌تواند راه‌حل مشکلی باشد که نهادهای درمانی نمی‌توانند آن را حل کنند.

در صورت بروز هر عوارضی، باید برای تشخیص و درمان به بیمارستان مراجعه کرد.

چه افرادی لازم است که در قرنطینه خانگی بمانند؟

 افرادی که طی ۱۴ روز گذشته، سابقه مسافرت یا اقامت در شهرهای آلوده را داشته‌اند یا در مناطقی که بیماران محلی ممکن است به آنجا رفته باشند حضور داشته‌اند.

 افرادی که طی ۱۴ روز گذشته، با افراد مشکوک به این بیماری ارتباط نزدیک داشته‌اند.

چگونگی قرنطینه در خانه؛ محیط قرنطینه

 • فرد قرنطینه شده باید در اتاق جداگانه و با تهویه مناسب زندگی کند. از تهویه مناسب مناطق مشترک منزل مانند آشپزخانه، حمام و غیره اطمینان حاصل شود (باز بودن پنجره‌ها).
 • اعضای خانواده باید در اتاق مجزا زندگی کنند. اگر شرایط انجام این کار وجود ندارد، باید فاصله بیش از یک متر را با فرد قرنطینه شده حفظ کنند.
 • محدوده فعالیت فرد قرنطینه شده و محدوده مشترک با سایر اعضای خانواده با بیمار را باید به حداقل رسانده، به‌ویژه از صرف غذا کنار فرد خودداری شود.
 • نباید لوازمی همچون مسواک، حوله، کارد و چنگال، سرویس بهداشتی، ملحفه و... با فرد قرنطینه شده به اشتراک گذاشته شود.
 • از ملاقات فرد قرنطینه شده پرهیز شود.

مراقبت (پرستار بیمار)

 • پرستار باید هنگام حضور در اتاق فرد قرنطینه شده ماسک بزند.
 • پرستار پس از تماس مستقیم با فرد قرنطینه شده یا ورود به اتاق قرنطینه، لزوما باید بهداشت دست‌های خود را رعایت کند (قبل از تهیه غذا، قبل از صرف غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و ...) اگر آلودگی قابل مشاهده‌ای روی دست‌ها وجود داشت حتما با آب و صابون شسته شود.

17-03

ویروس زدایی

هر روز با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی کلر لوازم اتاق خواب و روشور دست‌شویی را ضدعفونی کنید.

برای جلوگیری از آلودگی سایر البسه، لباس و رختخواب فرد قرنطینه شده را با آب گرم 60 تا 90 درجه سانتی‌گراد و مواد شوینده خانگی به صورت جداگانه بشویید.

 برای انجام این کار حتما از دستکش استفاده شود و قبل و بعد از آن دست‌ها به خوبی شسته شود.

ترشحات و فضولات

ترشحات تنفسی: هنگام عطسه و سرفه، همه افراد باید از ماسک پزشکی یا دستمال کاغذی یا آستین لباس خود برای پوشاندن دهان و بینی استفاده کنند.

بعد از عطسه و سرفه دست‌های خود را بشویید. دستمالی‌ که مستقیما جلوی دهان و بینی گرفته شده را دور بیندازید یا اگر قابل شست‌وشو است باید به خوبی شسته شود.

فضولات: هنگام تماس با دهان، ترشحات تنفسی، ادرار یا مدفوع فرد قرنطینه شده باید از دستکش یکبار مصرف استفاده شود.

فضولات فرد قرنطینه شده باید در کیسه‌ای جداگانه گذاشته درب کیسه را گره زده و به سطل زباله جداگانه‌ انداخته شود و هنگام کشیدن سیفون و شست‌وشوی سرویس بهداشتی درب آن را حتما ببندیم.

اشیای آلوده: لوازم آلوده شده مانند دستکش، دستمال کاغذی و ماسک‌ها باید در  اتاق بیمار جمع شوند. علامت‌گذاری شده و جداگانه دور ریخته شوند.

ظروف غذاخوری: ظروف غذاخوری فرد قرنطینه شده باید علامت‌گذاری شود. نیازی به دور ریختن ظروف مورد استفاده او نیست، کافی است بعد از استفاده با آب و مواد شوینده شسته شود.

17-03

چه زمانی باید از ماسک استفاده شود؟

استفاده از ماسک: توصیه می‌شود هنگام ملاقات با مردم، رفتن به یک مکان عمومی، ورود به مکان‌های شلوغ یا سرپوشیده، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی و ... ماسک بپوشید.

از چه ماسکی باید استفاده کرد؟

برای عموم مردم (به‌جز کادر پزشکی و کادر درگیر با بحران) توصیه می‌شود ماسک پزشکی یک‌بار مصرف استفاده کنند.

برای کارمندان در مکان‌های پرجمعیت مانند بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها،  ایستگاه‌های قطار، متروها، اتوبوس‌های عمومی، هواپیماها، قطارها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و ... و همچنین اعضای ارگان‌هایی همچون پلیس، نیروهای امنیتی، پیک‌ها و ... همین‌طور افرادی که در خانه‌ دارای بیمار قرنطینه شده هستند، توصیه می‌شود از ماسک‌های جراحی پزشکی یا ماسک‌های محافظ ذرات مطابق با استانداردهای KN95/ N95 و بالاتر استفاده کنند.

آیا می‌توان از ماسک فیلتردار استفاده کرد؟

- بله، عامه مردم می‌توانند از ماسک فیلتردار استفاده کنند، چراکه زدن این نوع ماسک می‌تواند از استفاده‌کننده آن محافظت کند.

- خیر، افراد مظنون یا مبتلایان به این بیماری نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنند، به این دلیل که فیلتر نمی‌تواند از پخش قطرات تنفسی به سمت بیرون جلوگیری کند.

چه مدت می‌توان از ماسک استفاده کرد؟

در رابطه با عموم مردم، در شرایطی که با فرد مبتلا یا مشکوک به بیماری تماسی نداشته‌اید، می‌توان با توجه به میزان پاکیزگی ماسک مدت زمان مصرف را به اندازه مناسب افزایش داد و با در نظر گرفتن شرایط از آن دوبار استفاده کرد.

حتما باید به استفاده شخصی از ماسک توجه شود و پیش از ماسک زدن نیز براساس قواعد دست‌ها شسته شده و در هنگام استفاده نیز از تماس با سطح داخلی ماسک خودداری شود.

هر زمانی که ماسک به وسیله قطرات سرفه یا عطسه یا دیگر اشیای آلوده، آلوده شد یا هنگامی که ماسک دچار تغییر شکل، آسیب یا بوی خاص شد، حتما باید به سرعت ماسک تعویض شود.

ماسکی که چندبار مصرف شده را چگونه نگهداری کنیم؟

اگر نیاز به استفاده چندباره از ماسک هست، می‌توان آن را در محل پاکیزه، خشک و دارای تهویه هوای مطبوع آویزان کرد یا در پاکت کاغذی تمیز که امکان عبور هوا را دارد، قرار داد.

لازم است که ماسک‌ها به طور جداگانه نگهداری شود. از تماس آنها با یکدیگر اجتناب شود و استفاده‌کننده هر ماسک مشخص باشد.

ماسک محافظتی استاندارد مصرف پزشکی را نمی‌توان شست و همچنین از مایع ضدعفونی‌کننده یا حرارت‌دهی و دیگر روش‌ها نیز نمی‌توان استفاده کرد.

در ارتباط با سایر ماسک‌های غیرپزشکی مطابق دفترچه‌ راهنمای ماسک عمل شود.

افراد باردار و کودکان چگونه ماسک انتخاب کنند؟

 • بانوان باردار در پوشیدن ماسک محافظتی باید با در نظر گرفتن و توجه به شرایط خود، محصولی که از راحتی نسبی برخوردار باشد را انتخاب کنند.
 • کودکانی که در مرحله رشد و نمو هستند و شکل صورتشان کوچک است، باید از ماسک محافظتی کودکان استفاده کنند.

سالمندان و بیمارانی که با ماسک زدن احساس ناراحتی می‌کنند، چه کنند؟

سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و سایر بیماری‌های مزمن، پس از ماسک‌زدن ممکن است احساس ناراحتی کنند، حتی ممکن است بیماری قلبی شدت پذیرد، این افراد باید از پزشک متخصص راهنمایی بگیرند.

در زندگی روزمره آیا نیاز به پوشیدن دستکش است؟

لازم نیست: عموم مردم در زندگی روزانه فقط کافی است تا به طور مرتب دست‌ها را بشویند.

لازم است: پرسنل پرستاری و درمان، افراد دارای تماس نزدیک، پرسنل امور حمل‌ونقل و دیگر کارکنان محل‌های

پر‌رفت و آمد و شلوغ، باید به منظور کاهش ریسک انتقال از طریق تماس از دستکش استفاده کنند.

اما استفاده از دستکش جایگزین بهداشت دست‌ها نمی‌شود و همچنان باید دست‌ها را به‌طور مرتب شست.

در زندگی روزمره آیا نیاز به زدن عینک محافظ است؟

خیر در زندگی و کار عادی، رسیدگی به بهداشت دست‌ها کافی است، اگر دستان مرتبا شسته شوند و خصوصا چشم‌ها با دستان آلوده لمس نداشته باشند، نیازی به زدن عینک محافظ نیست.

روش‌های ضدعفونی و ویروس‌زدایی کدامند؟

براساس «طرح تشخیص و درمان ذات‌الریه ناشی از کووید-19 (نسخه پنجم آزمایشی)» [منتشر شده در چین]، ویروس نسبت به اشعه ماورا بنفش و گرما حساس است.

30 دقیقه دمای 56 درجه سانتی‌گراد، دی‌اتیل‌اتر، اتانول (الکل) 75 درصد، مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر، پراستیک اسید و کلروفرم و سایر حلال‌های چربی همگی می‌توانند به طور موثر ویروس را نابود کنند، کلرهگزیدین نمی‌تواند به‌طور موثر ویروس را غیرفعال کند.

روش‌های ضدعفونی قابل اجرا در خانه کدامند؟

ضدعفونی‌ پوست را می‌توان با مالیدن الکل روی آن یا غوطه‌ور کردن پوست در الکل، ضدعفونی کرد.

ضدعفونی‌ محیط خانه: می‌توان با استفاده از الکل ضدعفونی یا مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر سطوح اشیا را پاک کرد.

باید به ماده موثر مواد ضدعفونی‌کننده و شیوه استفاده بی‌خطر از آن توجه شود:

1- الکل ماده‌ای قابل اشتعال است. برای ضدعفونی، الکل را در مساحت زیاد اسپری نکنید، در غیر این صورت غلظت اتانول در هوا ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

2- در هنگام استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی کلر، به نسبت‌های رقیق‌سازی و ... توجه کنید، به خصوص از مخلوط کردن با سایر ضدعفونی‌کننده‌ها خودداری کنید، زیرا ممکن است مقدار زیادی گاز سمی تولید کند. برای جلوگیری از این امر، مطابق با دفترچه راهنمای محصول از آن استفاده کنید.

مواد مقاوم در برابر حرارت: این وسایل را می‌توان با جوشاندن به مدت 15 دقیقه ضدعفونی کرد.

17-03

چه زمانی دست‌های خود را بشوییم؟

پس از بازگشت از یک مکان عمومی، پس از لمس لوازم عمومی، پس از عطسه و سرفه، پس از درآوردن ماسک، قبل و بعد از خوردن غذا، پس از لمس اشیای آلوده.

با چه موادی دست خود را بشوییم؟

با مایع دستشویی، آب‌جاری و صابون، یا مایع‌های ضدعفونی‌کننده دست حاوی الکل.

دست‌ها را چگونه باید شست؟

1- دست‌ها زیر جریان آب خیس شود.

2- مقدار مناسب مایع دستشویی یا صابون به صورت یکسان به کف، پشت، انگشتان و قسمت داخلی آن مالیده شود.

3- دست‌ها با دقت به مدت 15 ثانیه به هم مالیده شود.

 • مالیدن کف دست‌ها و زیر انگشتان دو دست به یکدیگر.
 • مالیدن کف یک دست روی پشت دست دیگر.
 • کف دست‌ها را به صورتی که انگشتان دست از میان یکدیگر رد شوند به هم بمالید.
 • انگشتان یکی از دست‌ها را به داخل جمع کرده، پشت انگشت‌ها را به داخل دست دیگر بمالید.
 • مالش گردشی شست یک دست در کف دست دیگر و بالعکس.
 • مالش مدور و رفت و برگشتی با انگشتان بسته یک دست روی کف دست دیگر و بالعکس.

4- دست‌ها را زیر آب شست‌وشو دهید.

5- دست‌ها را با دستمال یا حوله تمیز پاک کنید.

آداب سرفه

در هنگام سرفه یا عطسه، با آرنج یا دستمال جلوی بینی و دهان خود را بپوشانید. هرگز با دست جلوی دهان و بینی خود را نگیرید.

سرفه و عطسه می‌تواند ویروس‌های زیادی را آزاد کند. در صورتی که سریعا دست‌ها شسته نشود، باعث آلودگی مکان‌هایی مانند دستگیره درها، دکمه‌های آسانسور، نرده و صندلی‌ها و اشیای دیگر خواهد شد. در این زمان، اگر کسی این قسمت‌های آلوده را لمس کند و دستان خود را نشوید، با تماس دست آلوده با دهان، چشم‌ها و بینی و ...، ویروس از طریق دست‌ها پخش خواهد شد.

اما با پوشاندن صورت و بینی با استفاده از آرنج، ویروس روی سطح لباس پاشیده می‌شود و سطح اعضای بدن را آلوده نمی‌کند. در نتیجه اکیدا پیشنهاد می‌شود به آداب سرفه کردن توجه شود. در عین حال، تا قبل از شستن دست نباید سایر اعضای بدن خود را لمس کنید. به ویژه دهان، چشم، بینی و دیگر عضوهای دارای مخاط.

آیا کووید-19 می‌تواند از طریق مدفوع منتقل شود؟

در حال حاضر، وجود اسید نوکلئید ویروس در مدفوع فرد مبتلا به کووید-19 مثبت اعلام شده، اما این امر برابر با انتقال از طریق مدفوع نیست. موشکافی بیش از حد این مساله مفید نبوده و باعث ترس عمومی است. در حال حاضر انتقال از ذرات معلق در هوا و سیستم گوارش و غیره واضح‌تر است. بهتر است برای احتیاط بیشتر طبق دستور العمل زیر عمل شود:

1- قبل از خوردن غذا و پس از اجابت مزاج، به صورت استاندارد دست‌هایتان را بشویید.

2- پس از ورود به دستشویی و قبل از کشیدن سیفون، درب آن را ببندید.

مواردی که هنگام بیرون رفتن باید به آن توجه شود کدام است؟

 •  در مکان‌های عمومی، مخصوصا جاهایی که تراکم جمعیت وجود دارد باید از ماسک استفاده شود.
 •  در صورت امکان، پیاده، با دوچرخه یا وسیله نقلیه شخصی بیرون بروید.
 •  از تماس با افرادی که علائم تب یا سرفه دارند پرهیز شود، در صورت برخورد فاصله یک متری رعایت شود.
 •  هنگام سرفه و عطسه، با استفاده از دستمال یا آرنج صورت و بینی را بپوشانید.
 •  تماس با وسایل را در اماکن عمومی کاهش دهید.
 •  از تماس دست آلوده با بینی و دهان و همچنین مالش چشم پرهیز کنید.
 •  مداومت در شست‌و‌شوی دست‌ها؛ می‌توانید از ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی الکل و پدهای الکلی ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.
 •  به هنگام شیوع بیماری، تا حد امکان از شرکت در هر گونه تجمع پرهیز کنید.

هنگام خروج از خانه باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

لباس‌های رویی خود را به‌صورت عادی درآورده آن را در ورودی منزل آویزان کنید (یا در محلی که تهویه هوا به‌خوبی صورت می‌گیرد) ماسک را بردارید دست‌های خود را بشویید زمان استحمام خود را از قبل خواب به بعد از ورود به منزل تغییر دهید. اگر این کارها را انجام دهید، احتمال ابتلا به ویروس کرونا جدید کم خواهد شد.

توصیه می‌شود لباس‌های بیرونی را در مکانی خاص در ورودی منزل آویزان کنید و آنها را با لباس‌های تمیز در یکجا قرار ندهید. اگر با شخص بیماری برخورد نداشتید، احتمال وجود آلودگی ویروس بر روی سطح لباس شما کم است؛ با این وجود احتمال دارد مقدار زیادی گردوغبار روی لباس شما باشد، پس توصیه نمی‌شود آنها را به اتاق خواب ببرید.

هنگام شیوع بیماری سعی کنید از رفتن به فضاهای سرپوشیده پرتردد، از جمله سالن‌های ورزشی خودداری کنید.

از فعالیت‌های خارج از منزل و رفتن به مکان‌های شلوغ جلوگیری کنید. برخی از فعالیت‌های بدنسازی را می‌توان در خانه انجام داد، مانند ایروبیک، یوگا و...

هنگام استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی در شهر باید به چه مواردی توجه کرد؟

به پوشیدن ماسک توجه ویژه‌ای داشته باشید، بعد از لمس مکان‌های عمومی و وسایل دیگر، دست‌های خود را بشویید.

هنگام سوار شدن چند نفر در یک خودرو چگونه باید از خود مراقبت کرد؟

افراد حاضر در ماشین باید ماسک گذاشته، مکالمات را کاهش دهند، به آداب سرفه کردن توجه کنند و پنجره‌ها را تا حد امکان جهت تهویه هوا باز بگذارند.

اگر شخصی مشکوک به بیماری باشد، فضای داخلی خودرو باید بعد از پیاده شدن آن شخص کاملا ضدعفونی شود.

در مناطقی که بیماری شیوع ندارد کارکنان می‌توانند بلافاصله مشغول به کار شوند؟ نیاز است به چه چیزهایی توجه کنند؟

 • در صورت عدم تماس با فرد بیمار و نداشتن علائم مربوط به بیماری، کارکنان می‌توانند طبق مقررات ملی و سازمانی به موقع به کار خود بازگردند.
 • در صورت تماس با افراد بیمار یا بروز علائم مربوط به بیماری، لطفا آن را گزارش دهید و خود را در خانه قرنطینه کنید. در صورت لزوم برای معاینه به بیمارستان مراجعه کنید. تصمیم بگیرید با توجه به شرایط فعلی و راهنمایی افراد متخصص آیا مشغول به کار شوید یا خیر.

کارکنانی که 2 هفته گذشته سابقه سفر و اقامت در مناطق شیوع بیماری را دارند، چگونه به کار خود بازگردند؟

هرچه زودتر در کمیته محلی یا دهیاری محل سکونت خود ثبت وضعیت کرده، فعالیت‌های برون‌شهری را کاهش دهید، مخصوصا از فعالیت در مکان‌های عمومی پرتردد پرهیز کنید.

به مدت 14 روز پس از ترک منطقه شیوع، شرایط سلامتی خود را تحت‌نظر بگیرید. دوبار در روز دمای بدن خود را اندازه‌گیری کنید، به علائم تنفسی مانند سرفه، خلط، سفتی در قفسه سینه، تنگی نفس و... توجه کنید، در صورت امکان به‌تنهایی یا در یک اتاق تک‌نفره با تهویه مناسب زندگی کنید و تماس نزدیک با اعضای خانواده را کاهش دهید.

در صورت وجود علائم مشکوک (ازجمله تب، سرفه، گلودرد، سفتی در قفسه سینه، تنگی نفس، بی‌اشتهایی، خستگی، بی‌حالی، حالت تهوع و استفراغ، سردرد، اسهال، تپش قلب، ورم ملتحمه، درد عضلانی خفیف در ناحیه اندام‌ها و کمر و یا ...) فورا براساس شرایط خود به پزشک مراجعه کنید.

 

17-03

هنگام رد و بدل کردن مدارک چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هنگام رد و بدل کردن مدارک و فایل‌های اداری ماسک بزنید، بهتر است پس از آن دست‌های خود را بشویید.

آیا موبایل، تلفن ثابت و کیبورد کامپیوتر باید ضدعفونی شوند؟

لوازم و تجهیزات اداری باید به‌صورت دوره‌ای ضدعفونی شوند. می‌توان با کشیدن یک پنبه آغشته به الکل بر روی گوشی موبایل، تلفن ثابت، کیبورد کامپیوتر و... آنها را ضدعفونی کرد.

پیشگیری در دفتر

 • هوای اتاق باید مداوم در جریان باشد.
 • بهتر است که هنگام رفت‌و‌آمد در فضاهای مشاع اداره، اگر از امن بودن فضا برای انتقال ویروس اطمینان ندارید، از ماسک استفاده کنید.
 • در دوره شیوع، از سیستم تهویه هوای مرکزی استفاده نکنید یا استفاده از آن را کاهش دهید. هنگام ضرورت در استفاده از سیستم تهویه هوا، همزمان یک هواکش روشن کنید. لوازم و سیستم تهویه هوا باید به‌صورت دوره‌ای شسته شوند.
 •  هر روز به‌طور مرتب در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به جریان بیفتد و تهویه شود.
 •  مرتب با مایع ضدعفونی‌کننده دستگیره در، لوازم و تجهیزات اداره را ضدعفونی کنید.
 • به پاکیزگی دستان خود توجه بیشتری داشته باشید. در تمام اماکن باید شیر آب، مایع دستشویی و دستمال توالت تعبیه شود. خود را به شستن مداوم دست‌هایمان عادت دهید.

هنگام شرکت در جلسات

 • از شروع تا پایان جلسه از ماسک استفاده کنید.
 • هنگام گفت‌و‌گو فاصله خود را با مخاطب رعایت کنید.
 • پنجره‌ها را باز نگه دارید تا جریان هوا حفظ شود.
 • تعداد جلسات گروهی را کاهش دهید.
 • زمان جلسات را کنترل کنید.

الزامات پیشگیری در مکان‌های خرید چیست؟

از تماس با گوشت خام، حیوانات ولگرد، زباله و فاضلاب اجتناب شود. در صورت تماس، دست‌ها به سرعت شسته شوند.

الزامات پیشگیری در هتل و رستوران‌ها چیست؟

از دورهمی برای غذا خوردن اجتناب شود، تا حد امکان هر نفر در میز جداگانه و با وسایل پذیرایی جداگانه به صرف غذا بپردازد.

در صورت ظهور عوارضی شبیه به بیماری کووید-19 چه زمانی نیاز به درمان است؟

در ابتدا، هر گاه در شرایط قرنطینه در منزل عوارضی شبیه به کووید-19 ظاهر شود، به سرعت گزارش داده شده و به پزشک مراجعه شود.

در صورتی که نیازی به قرنطینه در خانه نباشد، پیشنهاد می‌شود فرد طبق روند زیر به ارزیابی شرایط خویش بپردازد.

1- تب پایین‌تر از 38 درجه سانتی‌گراد، همچنین تنگی نفس، سنگینی نفس و دیگر علائم.

2- سن فرد زیر 60 و بالای 5 سال باشد.

3- خانم‌های غیرباردار‌، افرادی که دچار بیماری مزمن (بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلب و عروق، نارسایی کلیه، بیماری‌های سیستم ایمنی و...) و چاقی نباشد.

در صورتی که فرد شامل موارد فوق باشد، پیشنهاد می‌شود در منزل استراحت کرده و شرایط خویش را تحت‌نظر قرار دهد. مایعات زیاد مصرف کند، در عین حال می‌تواند از داروهای سرماخوردگی که عوارض را کمتر می‌کنند، استفاده کند.

در عین حال، از ماسک استفاده کند، بر شستن دست‌ها و تهویه هوای اتاق و دیگر اقدامات مداومت کرده و اقدامات حفاظتی از خویش و خانواده را به خوبی انجام دهد.

پیشنهاد می‌شود فرد در صورت وقوع موارد زیر سریعا برای درمان اقدام کند.

1-با استراحت یک تا دو روزه در منزل شرایط بیماری بهبود نیابد.

2- اخیرا با افرادی که مبتلا به تب یا سرفه بودند تماس داشته یا به اماکنی شلوغ مانند بیمارستان، بازار، بازارهای محلی رفت‌و‌آمد داشته یا با حیوانات وحشی تماس داشته باشد.

3- افراد سالخورده، بانوان باردار، افراد چاق، افراد دچار بیماری مزمن ریوی یا قلب و عروق، کبد، کلیه و ارگان‌های داخلی، ‌افراد با سیستم ایمنی ضعیف.

زنان باردار می‌توانند به صورت عادی معاینه شوند؟

زنان باردار پس از رعایت موارد پیشگیری از ابتلا می‌توانند برای معاینه بارداری به بیمارستان مراجعه کنند یا در صورت ظهور علائم تب، سرفه و سنگینی قفسه سینه، شرایط خود را به سرعت به پزشک زایمان گزارش دهند.

کودکان می‌توانند هنگام شیوع بیماری واکسن بزنند؟

والدین می‌توانند براساس شرایط شیوع بیماری در محل زندگی‌، با مرکز کنترل بیماری یا درمانگاه مربوطه تماس حاصل کرده و از امکان واکسیناسیون پرس‌و‌جو کنند. برخی از واکسن‌ها را می‌توان به تاخیر انداخت. پیشنهاد می‌شود از اعلامیه‌های مرکز کنترل بیماری و درمانگاه‌های هر منطقه تبعیت شود.

هنگام سوار آسانسور شدن لازم است ماسک بزنیم؟

جریان هوا در آسانسورهای کابین‌دار بسیار کم است. پیشنهاد می‌شود که هنگام سوار شدن به آسانسور ماسک زده شود. ممکن است دکمه‌های آسانسور به ویروس آلوده باشد و با لمس آن احتمال ابتلا به ویروس وجود دارد. هنگام لمس دکمه آسانسور بهتر است که مستقیما از انگشت دست استفاده نشود. اگر با انگشت دکمه آسانسور را  لمس کردید، از لمس دیگر اعضای بدن خودداری کنید و به محض پیاده شدن از آسانسور دست‌هایتان را بشویید.

دفعات استفاده از آسانسور را کاهش دهید و برای تردد بین طبقات تا حد ممکن از پله استفاده شود، اما در مناطقی که بیماری شیوع زیادی ندارد و خطر ابتلا پایین است نباید آن‌چنان مضطرب بود، باید ماسک زد و فوری دست‌ها را شست.

 در منزل چگونه از کووید-19 جلوگیری کنیم؟

 • استراحت منظم، ورزش به میزان کافی، خواب کافی.
 • با رعایت عادات بهداشتی خوب می‌توان سلامتی را تضمین کرد: مداومت در شست‌وشوی دست. با دست کثیف چشم‌ها، بینی و دهان را  لمس نکنید. هنگام سرفه و عطسه با دستمال جلوی بینی و دهان را بگیرید.
 • عدم استفاده مشترک حوله توسط اعضای خانواده؛ حفظ پاکیزگی مبلمان منزل.
 • هنگام اسکان در منزل به تهویه و جریان هوا توجه شود، حفظ بهداشت محل زندگی.
 • هنگام کشیدن سیفون و استفاده از دستشویی در آن را ببندید.
 • ذخیره دماسنج، ماسک پزشکی یا ماسک KN۹۵/ N۹۵ و مواد ضدعفونی آماده کنید.
 • تا حد ممکن فعالیت‌های خارج از منزل را محدود کنید.
 • تا حد ممکن از تماس نزدیک با بیماران با علائم تنفسی (مانند تب، سرفه یا عطسه و...) پرهیز کنید.
 • تا حد ممکن از هر گونه تجمع و حضور در فضا یا مکان شلوغ پرهیز شود.
 • از تماس با حیوانات وحشی و دام و حیوانات اهلی پرهیز کنید.
 • به علائمی مانند تب، سرفه‌و ... به صورت ویژه توجه کنید.

خوردن دمنوش‌ها، ریشه وسمه یا بخور سرکه می‌تواند از ابتلا ویروس کووید-19 جلوگیری کند؟

دمنوش‌ها و ریشه وسمه تاثیری بر ویروس کووید-19 ندارد و بخور سرکه نیز شیوه زدودن کووید-19 نیست.

اقدامات احتیاطی برای رژیم غذایی چیست؟

 • عدم استعمال گوشت فاسد حیوانات و فرآورده‌های تولید شده از آن.
 • گوشت پرندگان تازه را از منابع رسمی خریداری کنید و تخم‌مرغ، شیر و مرغ را کاملا بپزید.
 • استفاده از تخته‌های برش و ابزار برش جداگانه برای مواد غذایی خام و پخته شده و شست‌وشوی دست هنگام کار کردن با هر کدام از آن.
 • گوشت را حتی در مناطق شیوع بیماری پس از پخت کامل می‌توان میل کرد.
 • به رژیم غذایی و تغذیه متعادل توجه کنید.

آیا محصولات خریداری‌شده از سوپرمارکت نیاز به ضدعفونی دارند؟

لازم نیست. فقط بلافاصله دستان خود را بشویید. لمس اشیای آلوده شده به ویروس کووید-19 ممکن است باعث سرایت بیماری به داخل بدن شود. همچنین اگر تماسی [بین دست] با چشم، دهان و بینی ایجاد شود، ممکن است باعث انتقال غیرمستقیم ویروس شود. از آنجا که زمان زنده ماندن ویروس کووید-19 در خارج از بدن زمان کوتاهی است، احتمال آلوده کردن اقلام توسط بیماران بسیار کم است، پس نیازی به نگرانی بیش از حد نیست.

آیا غذای بیرون سالم و ایمن است؟ آیا به ضدعفونی احتیاج کرد؟

به طور کلی غذای آماده بی‌خطر است؛ اما باید یک فروشگاه معتبر انتخاب و خرید کنید. تنها از این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که خوردن گوشت طبق اصول بهداشت و قرنطینه بوده علاوه بر آن به روش سالم تهیه شده است.

در ضمن اگر نگران خطر تماس یا سرایت ویروس در حین تحویل غذا از پیک هستید، می‌توانید از او بخواهید که بسته را پشت در بگذارد و سپس خودتان بسته را بردارید. حتما پس از باز کردن بسته، دستان خود را بشویید، سپس غذا را میل کنید.

چگونگی برخورد با بسته ارسالی از مناطق شیوع بیماری

ویروس کووید-19 مدت زمان کوتاهی خارج از بدن می‌تواند زنده بماند. بنابراین اگر بسته‌ای از این مناطق آلوده به دست شما برسد، احتمال وجود این ویروس روی سطح آن بسیار کم است و می‌توان با اطمینان خاطر بسته را تحویل گرفت. اگر همچنان نگران آلودگی بسته و سطوح آن هستید، می‌توانید ابتدا بسته را باز کنید، سپس بسته‌بندی آن را دور بیندازید و دستان خود را بشویید. حتما قبل از تماس دستان خود با دهان و بینی و چشم‌ها، دست‌ها را بشویید.

آیا حمام آب گرم و تعریق می‌تواند باعث از بین رفتن ویروس کووید-19 شود؟

ویروس کووید-19 در دمای 56 درجه سانتی‌گراد پس از 30 دقیقه از بین خواهد رفت. هنگام استحمام و تعریق امکان رسیدن به این درجه حرارت و چنین مدت زمانی وجود ندارد. همچنین این دمای آب برای استحمام بیش از حد زیاد است. استحمام در این دما به مدت طولانی برای بدن مضر است و ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی از قبیل سرگیجه، تپش قلب، ضعف و در مواردی بی‌هوشی فرد شود. با این وجود، استحمام عادی و منظم می‌تواند خطر بیماری را کاهش دهد.

آیا امکان وجود ویروس روی وسایل عمومی مانند نرده، ‌راه‌پله و سایر تجهیزات مجتمع وجود دارد؟

این ویروس‌ ممکن است بر سطوح این وسایل عمومی وجود داشته باشد. از این رو از تماس با این وسایل و همچنین از تماس دست آلوده با بینی و دهان خود جلوگیری کنید و از مالش چشمان خود بپرهیزید. در صورت تماس در اسرع وقت دست و صورت خود را بشویید.

مسوولان باید تمیز و ضدعفونی کردن اماکن و وسایل عمومی را در اولویت قرار دهند.

آیا زباله تولید شده توسط بیماران سبب سرایت بیماری می‌شود؟

احتمال آن بسیار کم است؛ هر چند توصیه می‌شود ابتدا دستان خود را بشویید و هنگام بیرون ریختن زباله مراقب آلاینده‌های مشکوک باشید. همچنین در صورت لزوم از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.

این مطلب برایم مفید است
40 نفر این پست را پسندیده اند