به گزارش «ایسنا» محمدباقر نوبخت با بیان اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌دنبال یک رشد پویای ۸ درصدی در اقتصاد ایران است، اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور نهادسازی و هدایت و مدیریت در تهران تشکیل شده و یکی از وزرا یا معاونان رئیس‌جمهور جانشین این ستاد در استان‌ها هستند تا مسائل و مشکلات اقتصادی و تولیدی آن استان را تحت کنترل بگیرند. در گیلان وزیر نفت عهده‌دار این مسوولیت بود که درحال‌حاضر به بنده سپرده شده است.

وی توسعه جوامع بدون زیرساخت را غیرممکن دانست و اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها حمل‌ونقل است و در کنار آن باید به واحدهای تولیدی توجه کنیم. در واقع واحدهای تولیدی باید بتوانند فعالانه در عرصه تولید و اشتغال حضور داشته باشند. جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در گیلان، راه‌آهن و آزادراه‌ها را دو موضوع مهم توسعه حمل‌ونقل در استان دانست و یادآور شد: خوشبختانه راه‌آهن گیلان به بهره‌برداری رسیده و باید برای تکمیل مسیر ترانزیت به انزلی و آستارا متصل شود. قطعه ۱۱ کیلومتر باقی مانده منجیل - رودبار(شامل سه کیلومتر تونل دو بانده) تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

نوبخت با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم زیرساخت‌های اصلی را تحویل مردم گیلان می‌دهیم، گفت: زمانی اشتغال ایجاد می‌شود که در عرصه خدمات و صنعت و کشاورزی بتوانیم سرمایه‌گذاری جذب کنیم. بهره‌برداری از راه‌آهن رشت ظرف چند ماه آینده اشتغال‌زایی به همراه خواهد آورد. این خط روزانه رفت و برگشت به تهران دارد؛ بنابراین اگر فضای اطراف ایستگاه راه‌آهن رشت را به منظور فضاسازی و گردشگری در اختیار یک طراح قرار دهیم، می‌تواند شغل ایجاد کند. وی از راه‌اندازی یک خط ویژه در راه‌آهن گیلان علاوه بر رشت - تهران و رشت - مشهد خبر داد و یادآور شد: این خط روزانه از تهران به سمت رشت از منجیل و موزه روستایی می‌گذرد و به جهت جذابیت مسیر، گردشگران از آن استفاده می‌کنند.

این مقام مسوول که در برنامه «در مسیر توسعه» شبکه باران سخن می‌گفت، با اشاره به مسوولیت جدید خود در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گیلان، عنوان کرد: طی دو سال پایانی دولت باید اهتمام بیشتری داشته باشیم و جوانان را ویژه ببینیم؛ بنابراین از واحدهای تولیدی می‌خواهیم جوانان را مشغول کنند. البته باید واحدهای تولیدی جدیدی ایجاد کنیم. ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده شروع شده که واحد تولیدی محسوب می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در قالب پروژه تعریف شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به تبصره ۱۸، ایجاد ۲۶ هزار نفر شغل در گیلان در دستور کار است و این اشتغال‌زایی در بخش‌های صنعتی و کشاورزی است. وی واردات برنج را به جهت تنظیم بازار دانست و متذکر شد: بی‌تردید در فصل فروش برنج داخلی توزیع برنج وارداتی در بازار صورت نخواهد گرفت و تا کشاورزی برنج خود را کامل به فروش نرساند، هیچ برنج وارداتی توزیع نخواهد شد، بنابراین کشاورزان نگران واردات برنج نباشند و به‌عنوان یکی از وظایف ستاد اقتصاد مقاومتی از کشاورزان دفاع می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اتصال راه‌آهن رشت به شهرک صنعتی، ادامه داد: در صورت تکمیل کریدور شمال - جنوب کشورهای شمالی می‌توانند به راحتی از خلیج‌فارس عبور کنند؛ بنابراین قطعه رشت - انزلی و رشت - آستارا باید تکمیل شود. برای اتصال راه‌آهن چابهار به زاهدان نیازمند ۷۳۰ کیلومتر ریل‌گذاری هستیم، اما راه‌آهن رشت - انزلی تنها ۳۰ کیلومتر ریل‌گذاری نیاز دارد و در کمتر از یک‌سال می‌توانیم به بهره‌برداری برسانیم و موجب تسهیل واردات و صادرات ایران و تکمیل محور ترانزیت کشورهای شمالی به دریای عمان شویم.

نوبخت مواهب طبیعی گیلان را برای جذب گردشگران کافی دانست و افزود: گردشگران انتظار دارند با همان سرعتی که از تهران به منجیل می‌آیند، این مسیر را ادامه دهند، اما شاهد ترافیک سنگین ایام تعطیلات در رودبار - منجیل هستیم. البته با احداث دو تونل رفت و برگشت در منجیل بخشی از مشکلات ترافیکی حل شده است. به‌دنبال راه‌اندازی خط تهران - رشت انتظار داریم گردشگران با قطار به گیلان بیایند. وی از کاهش ۵/ ۱ ساعته قطار تهران - رشت ظرف امسال خبر داد و گفت: بار ترافیکی راه‌آهن در قزوین است؛ بنابراین با دو خطه کردن قزوین - کرج و چهار خطه کردن کرج - تهران از حجم ترافیک کم می‌شود. تاکنون ۱۱۲ میلیارد تومان برای این پروژه تخصیص داده شده است. همچنین به‌زودی تغییر خط قطار از دستی به دیجیتال تبدیل می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه صنعت گردشگری نیازمند زیرساخت‌هایی از جمله هتل و مهمان‌پذیر است، خاطرنشان کرد: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای گردشگری چند پروژه داریم. وی محور قدیمی قزوین - کلاچای را یک مسیر تفریحی و گردشگری دانست و اضافه کرد: به‌دلیل مشکلات زیست‌محیطی درحال‌حاضر پروژه اجرایی نشده است؛ بنابراین به‌دنبال رفع مشکلات و فعال کردن این مسیر با هدف پدافند غیرعامل در شرایط ترافیکی و بحرانی آزادراه قزوین - رشت هستیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند