خبر ویژه ناتو برای اوکراین

 ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در جریان یک نشست خبری در واشنگتن، اعلام کرد: اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی توافق کردند که ۴۰ میلیارد یورو (بیش از ۴۳ میلیارد دلار) به عنوان کمک نظامی در سال ۲۰۲۵ به اوکراین اختصاص دهند.

استولتنبرگ در ادامه سخنان خود به ضرورت تقویت نیروهای اوکراین و ایجاد نیروی بازدارندگی نظامی در این کشور تاکید کرد و افزود: هدف ما از تصویب این کمک مالی به کی‌یف، ساختن ارتشی است که نه فقط امروز موفق شود تجاوز روسیه به خاک این کشور را با شکست مواجه کند بلکه در آینده نیز از تکرار مجدد این تجاوز جلوگیری کند.

دبیرکل ناتو با اشاره به اینکه این کمک ۴۰ میلیارد یورویی در حقیقت به عنوان حداقل و پایه کمک ناتو به اوکراین در سال آینده در نظر گرفته شده است، یادآور شد: ما همچنین موافقت کردیم که موضوع کمک‌های ناتو به اوکراین را در اجلاس خود در سال ۲۰۲۵ نیز مورد بررسی قرار دهیم.

خبر مرتبط
ملاقات وزرای خارجه آمریکا و انگلیس/ تاکید دو کشور بر حمایت از اوکراین

وزرای خارجه انگلیس و آمریکا در حاشیه اجلاس سران پیمان اتلانتیک شمالی در واشنگتن دیدار کردند.

استولتنبرگ در ادامه با تاکید بر اینکه ناتو این تصمیم را نه با نیت طولانی کردن جنگ میان روسیه و اوکراین بلکه برعکس، برای پایان دادن به آن در اسرع وقت اتخاذ کرده است، خاطرنشان کرد: البته سریع‌ترین راه برای پایان دادن به یک جنگ، شکست خوردن در آن است اما شکست، صلح را به ارمغان نخواهد آورد.

دبیرکل ناتو در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه شکست خوردن در جنگ، فقط اشغالگری را به همراه خواهد داشت، گفت: بنابراین اگر نمی‌خواهیم کی‌یف در این جنگ شکست بخورد و اگر تمایل نداریم تا در برابر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سر تعظیم فرود بیاوریم، باید تعهد و عزم خود را در قبال اوکراین نشان دهیم.

خبر مرتبط
روسیه ایران را به‌عنوان میانجی‌گر مذاکرات صلح اوکراین قبول دارد

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که اگر ایران پیشنهاد میانجی‌گری در مذاکرات پایان جنگ اوکراین را مطرح کند، مسکو این پیشنهاد را مد نظر قرار خواهد داد.

استولتنبرگ در ادامه با بیان اینکه باید با تصمیمات و اقدامات خود این موضوع را به مسکو بفهمانیم که از حمایت کردن از کی‌یف خسته نشده و پا پس نخواهیم کشید، تاکید کرد: هر چه حمایت ما از اوکراین قوی‌تر و پایدارتر باشد، روسیه سریع‌تر متوجه خواهد شد که نمی‌تواند با تداوم تجاوز خود به این کشور، دوستان و حامیان اوکراین را خسته کرده و از میدان به در کند.

به نوشته اوکراین اینفو، نشست سران ناتو در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این اتحاد نظامی در واشنگتن در حال برگزاری است که یکی از موضوعات اصلی آن افزایش کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین است.

نشست سران ناتو از روز سه‌شنبه (۹ جولای / ۱۹ تیر) در واشنگتن آغاز شده و قرار است تا روز پنجشنبه (۱۱ جولای / ۲۱ تیر) ادامه پیدا کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.