مکرون: آمریکا و آلمان مخالفان اصلی عضویت اوکراین در ناتو هستند

«امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در آستانه نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این ائتلاف نظامی گفت: آمریکا و آلمان مخالفان اصلی پیوستن اوکراین به ناتو هستند.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین عدم دعوت از اوکراین برای شرکت در آخرین نشست ناتو در ویلنیوس پایتخت لیتوانی که خشم کی‌یف را برانگیخت، یادآور شد و گفت: این موضوع ضربه دیگری بر امید اوکراین برای پیشرفت [در روند عضویتش در ناتو] وارد کرد.

وی تصریح کرد: زمانی که اوکراینی‌ها به این نتیجه رسیدند که درها [برای عضویت این کشور در ناتو] باز است اما نه چندان زیاد، بسیار دلخور شدند و من فکر می‌کنم این «سناریو برای نشست واشنگتن نیز همان گونه است.»

از سوی دیگر، پیتر پلگرینی رئیس‌جمهور اسلواکی گفت که اوکراین نباید روی اعطای مجوز رایگان برای پیوستن به ناتو در نشست سران این ائتلاف نظامی به میزبانی واشنگتن حساب کند.

وی افزود: ما [بر این موضوع] اصرار خواهیم داشت که در بند مربوط به این موضوع ذکر شود که پذیرش در ناتو مشروط به شرایط خاصی باشد و کشورهای عضو این ائتلاف، با این امر موافق باشند.

پس از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۰)، کی‌یف خواستار عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو شد. دبیرکل ناتو پیشتر گفته بود که اوکراین سرانجام به این سازمان نظامی خواهد پیوست اما تاریخی برای آن مشخص نکرد.

این در حالی است که اعضای ناتو بارها تاکید کرده‌اند تا زمانی که اوکراین در جنگ به سر می‌برد، امکان عضویت این کشور در ناتو وجود ندارد.

همچنین سران اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ باوجود مخالفت مجارستان، با آغاز مذاکرات عضویت اوکراین در این اتحادیه موافقت کردند.

از سوی دیگر، روزنامه انگلیسی «گاردین» به تازگی با اشاره به نشست سالانه سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نوشته بود: پذیرش اوکراین در لیست کشورهای عضو ناتو، امنیت ایالات متحده و متحدان ناتو را کاهش می‌دهد و خطر قابل توجهی برای کل ائتلاف به دنبال دارد.

از ۹ تا ۱۱ جولای (۱۹ تا ۲۱ تیرماه) واشنگتن میزبان نشست سران ناتو است که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این ائتلاف نظامی در سال ۱۹۴۹ (۱۳۲۸) برگزار می‌شود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.