وضعیت زنان افغانستان مورد تردید نمایندگان جامعه بین الملل است

این نشست دو روزه به رهبری سازمان ملل اولین جلسه از نوع خود با حضور طالبان بود که پس از خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان در سال ۲۰۲۱ به قدرت رسید، اگرچه حکومت طالبان در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است.

دی کارلو در بیانیه‌ای گفت: «در جریان همه گفتگوها نگرانی عمیق بین‌المللی در مورد محدودیت‌های جدی و مداوم بر زنان و دختران مطرح شد.

وی افزود: «افغانستان اگر از مشارکت و ظرفیت نیمی از جمعیت خود محروم باشد، نمی تواند به عرصه بین المللی بازگردد یا از نظر اقتصادی و اجتماعی به طور کامل توسعه یابد.»

از زمان بازگشت طالبان به قدرت، اکثر دختران از تحصیل در دبیرستان و زنان از تحصیل در دانشگاه محروم شده اند.

خبر مرتبط
طالبان کوتاه آمد/ آماده تعامل هستیم

سهیل شاهین از اعضای هیات طالبان در نشست دوحه اظهار کرد: ۲۰ سال زورگویی آمریکایی‌ها شکست خورد؛ اکنون آماده تعامل هستیم.

طالبان همچنین اکثر کارمندان زن افغان را از کار در آژانس‌های امدادی منع کرده‌اند، سالن‌های زیبایی را تعطیل شده و زنان نمی توانند بدون یک قیم مرد به پارک بروند یا سفر کنند.

طالبان ادعا کرده که مطابق با قوانین اسلامی به حقوق زنان احترام می گذارد.

دی کارلو گفت که تعامل روز یکشنبه و دوشنبه با مقامات طالبان به معنای به رسمیت شناختن دولت آنها نیست، بلکه بخشی از تلاش های گسترده جامعه بین المللی برای حل مسائلی است که میلیون ها افغان با آن مواجه هستند.

مذاکرات روز دوشنبه به طور خاص به بخش خصوصی و مساله تولید مواد مخدر در افغانستان متمرکز شد.

دی کارلو گفت: در این دیدارها توافق گسترده ای در مورد نیاز به ترسیم مسیری روشن برای حل این مسائل وجود داشت.

خبر مرتبط
سخنان جنجالی رسایی خطاب به پزشکیان /۱۰ میلیون ایرانی را طالبان خطاب کردید

حمید رسایی ضمن حمله به ظریف و آذری جهرمی خطاب به پزشکیان تأکید کرد: حرف از آشتی ملی می‌زنی می‌گویی ما با کسی دعوا نداریم، عزیز من! این دعوا نیست این اعلام جنگ است. چرا توجه ندارید؟

گروه های حقوق بشر از سازمان ملل به دلیل عدم حضور زنان افغان در میز مذاکره با طالبان در دوحه انتقاد کردند.

دی کارلو گفت که او از انتقادات آگاه است، اما برگزارکنندگان با انتخاب سختی روبرو بودند، زیرا آنها باید یک ملاقات مستقیم با حاکمان "موقت" افغانستان و نمایندگان بین المللی برگزار می کردند.

او گفت: متأسفانه، مقامات موقت در این قالب با جامعه مدنی افغانستان پشت میز مذاکره نخواهند نشست.

 کابل، مسئله زنان و آنچه را مسائل حقوق بشری از سوی دیگر کشورها عنوان شده است، یک مسئله داخلی دانسته و میزبان را متقاعد کرده است این عنوان را برنامه‌های نشست کنار بگذارد.

در همین حال، سخنگوی حکومت سرپرست طالبان در افغانستان با اشاره به همراهی برخی کشورها در نشست دوحه، از مواضع ایران، روسیه، چین، پاکستان و سازمان همکاری اسلامی در این نشست تقدیر کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست طالبان در افغانستان با اشاره به نشست دوحه در ایکس خود نوشت: نشست امروز بسیار به خوبی ادامه دارد، بیشتر کشورها طرف‌دار حمایت از بخش خصوصی افغانستان بودند، تعهد سپرده شد تا محدودیت‌های بانکی و اقتصادی برداشته شود.

وی افزود: مواضع روسیه، چین، ایران، پاکستان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، امریکا و سازمان همکاری اسلامی قابل تقدیر بود.

مجاهد، سخنگو و رئیس هیأت طالبان، در افتتاحیه سومین نشست دوحه در سخنانی، گفت: افغانستان با هر نوع کشت، تولید، تهیه و قاچاق مواد مخدر مبارزه جدی کرده و همچنان در حال مبارزه است، اما پس از این، تامین معیشت بدیل برای کشاورزان افغان یک ضرورت و یک مسوولیت مشترک است که باید انجام شود تا افغانستان به این مساله پایان دهد.

 

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.