سومالی خواستار خروج تدریجی نیروهای صلح‌بان شد

هیات انتقال اتحادیه آفریقا در سومالی (ATMIS)، یک نیروی حافظ صلح است که متعهد شده تا ۳۱ دسامبر، زمانی که انتظار می‌رود یک نیروی جدید کوچکتر جایگزین آن شود، از این کشور آفریقایی خارج شود.

خبر مرتبط
سومالی سفیر اتیوپی را اخراج کرد

سومالی اعلام کرد که سفیر اتیوپی را از این خاک این کشور اخراج کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، با این حال، سومالی در نامه ماه گذشته به رئیس موقت شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا، درخواست کرد تا خروج نیمی از ۴۰۰۰ مامور را تا پایان ژوئن به تعویق بیندازد.

سومالی قبلا در ارزیابی مشترک با اتحادیه آفریقا در ماه مارس که توسط رویترز بررسی شد، توصیه کرده بود که جدول زمانی کلی خروج «بر اساس آمادگی و توانایی‌های واقعی» نیروهای سومالی تنظیم شود.

این ارزیابی مشترک که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام شد، هشدار داد که «خروج عجولانه پرسنل ATMIS به خلاء امنیتی در این کشور آفریقایی کمک خواهد کرد.»

چهار منبع دیپلماتیک و یک مقام ارشد اوگاندا گفتند که اتحادیه اروپا و ایالات متحده، تامین کنندگان اصلی نیروی اتحادیه آفریقا در سومالی، به دلیل نگرانی در مورد تامین مالی طولانی مدت و پایدار، به دنبال کاهش عملیات حفظ صلح بوده‌اند.

سه منبع دیپلماتیک نیز اعلام کردند که مذاکرات در مورد یک نیروی جدید به مشکل خورده چون اتحادیه آفریقا در ابتدا یک ماموریت قوی‌تر از آنچه سومالی می‌خواست، را مطرح کرده بود. در این میان، یک مناقشه سیاسی شدید می‌تواند اتیوپی را به خروج برخی از نیروهایش در نبرد سوق دهد.

«محمد الامین سوف»، نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در سومالی و رئیس هیات انتقال اتحادیه آفریقا در سومالی، گفت که هیچ جدول زمانی قطعی برای پایان دادن به مذاکرات وجود ندارد اما همه طرف‌ها به توافقی متعهد هستند که به دستیابی به صلح و امنیت پایدار کمک کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.