کشف گنج 16 تنی در مقبره ارتش سفالین/جزئیات مهم از هشتمین عجایب دنیا + عکس

به گزارش اقتصادنیوز، اخیرا خبری مبنی بر کشف یک تابوت ۱۶ تنی به همراه یک گنج در مقبره ارتش سفالین چین منتشر شده که می تواند رازهای تمدن باستانی این سرزمین را فاش کند. همچنین به همراه این گنج، اسلحه، زره، یشم، یک جفت شتر طلا و نقره، مجموعه ای از ظروف آشپزخانه و شش هزار سکه برنزی در تابوت نیز پیدا شده است.

به گفته محققان اینگونه به نظر می رسد که چنین دفن باشکوهی، می تواند متعلق به یکی از پسران امپراتور کین یا یک جنگجوی بلندپایه باشد.

پیکرهٔ سربازان بیش از دوهزار سال پیش به‌همراه امپراتور به خاک سپرده شدند تا برپایهٔ باوری قدیمی، در جهانِ پس از مرگ، نگهبان معبد سلطنتی امپراتور باشند و او را از گزند دشمنانش حفظ کنند.

5021114

مقبره‌ای مرموز

مقبره چین شی هوانگ، یکی از بزرگترین مقبره‌های جهان است که هنوز کاوش نشده باقی مانده است. گفته می‌شود این مقبره پر از گنجینه‌های بی‌نظیر و مجسمه‌های مختلف است. باستان‌شناسان معتقدند که ارتش سفالی تنها بخش کوچکی از این مجموعه عظیم است.

این مجموعه  ۳۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و به دلیل نگرانی در مورد آسیب های ناشی از فعالیت های لرزه ای، عناصر و غارتگران هنوز بخش زیادی از آن کاوش نشده است. این شهر یک چهارم مساحت شهر ممنوعه در پکن را تشکیل می دهد و مولد مفهومی آن محسوب می شود.

15613151

15613154

هشمتین عجایب دنیا چطور کشف شد؟

ارتش سفالین ‌ یکی از حیرت‌انگیزترین اکتشافات چین باستان است. این ارتش در حقیقت مجموعه‌ای از مجسمه‌های سفالین است که به عنوان سربازان «کین شی هوانگ» ‌ (Qin Shi Huang)، نخستین امپراتور چین ساخته شدند.

در سال ۱۹۷۴ میلادی گروهی از کشاورزان چینی حین حفر چاه آب با چند مجسمه این ارتش عظیم سفالین مواجه شدند. بلافاصله گروهی از باستان‌شناسان برجسته چینی، این مکان را مورد بررسی قرار دادند. نکته قابل توجه درباره کشف این مجسمه‌ها فاصله کم آن‌ها با مقبره «کین شی هوانگ» بود.

«کین شی هوانگ» ‌ که به عنوان نخستین امپراتور چینِ یکپارچه شناخته می‌شود در سال ۲۵۹ پیش از میلاد در میانه جنگ، به عنوان شاهزاده «چِنگ» ‌ (Zheng) چین متولد شد. چین و شش قلمرو دیگر در فاصله ۴۸۰ تا ۲۲۱ پیش از میلاد در مجموع به عنوان «ایالت‌های جنگ‌طلب» شناخته می‌شدند که برای سلطه‌گری و قدرت می‌جنگیدند. این هفت قلمرو بخش اعظمی از کشوری را تشکیل می‌دادند که بعدها به نام چین شناخته شد.

شاهزاده «چِنگ» ‌ در ۱۳سالگی شاه شد، با گذشت زمان، تجربیات بیشتری کسب کرد و به یک پادشاه قدرتمند تبدیل شد. او یکی از قدرتمندترین ارتش‌های جهان را به وجود آورد. زمانی که ارتش او سایر «ایالت‌های جنگ‌طلب» را شکست داد، ‌ «چنگ» ‌ در سال ۲۲۱ پیش از میلاد به «کین شی هوانگ» نخستین امپراتور چین تبدیل شد.

«شی هوانگ» ‌ در دوران فرمانروایی‌اش به طور افراطی از برده‌ها برای ساخت کاخ، ‌ مقبره و دیوار بزرگ چین استفاده کرد. با این حال، او نقش اساسی در تاریخ چین ایفا کرد. او پس از متحد کردن چین، ‌ وزن و واحدهای اندازه‌گیری را همگون کرد و سیستم نوشتاری واحدی را معرفی کرد که در نتیجۀ آن، امکان برقراری ارتباطِ بین مردمی با گویش‌های بسیار متفاوت فراهم شد.

او همچنین سیستم حکومتی را ابداع کرد که تا چندین قرن به قوت خود باقی ماند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.