آمریکا شرط پیوستن اوکراین به ناتو را اعلام کرد

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید تأکید کرد که اولین شرط پیوستن اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، پیروزی در جنگ با روسیه است.

وی همچنین افزود که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعتقاد دارد که اوکراین در آینده به ناتو خواهد پیوست اما «خیلی کارها هست که باید انجام شود.» قبل از اینکه کی‌یف به ناتو بپیوندد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که «شرایط مبهم» و «راه ناروشن» برای اوکراین را روشن کند مدعی شد که «موضع واشنگتن خیلی روشن است. نخست آنها باید دراین جنگ پیروز شوند.»

خبر مرتبط
اولین واکنش ناتو به شرط‌هایی که پوتین برای صلح با اوکراین گذاشت

دبیرکل ناتو گفت که پذیرش شرایط جدیدی که رئیس‌جمهور روسیه برای برقراری صلح در اوکراین اعلام کرده، به معنای تحقق اهداف مسکو است.

وی دراین‌باره تشریح کرد که «آنها باید اول جنگ را ببرند، این اولویت است. ما هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که آنها می‌توانند این کار را انجام دهند. پس از پایان جنگ، صرف نظر از ظاهر آن، آنها همچنان مرز طولانی با روسیه و تهدید امنیتی مشروع خواهند داشت. واشنگتن در ایجاد پایگاه صنعتی نظامی اوکراین کمک خواهد کرد، اگرچه «فساد هنوز یک نگرانی بزرگ است».

مقامات ارشد دولت روسیه بارها هشدار دادند که گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه را یک تهدید وجودی می بیند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که قصد کی یف برای پیوستن به بلوک نظامی به رهبری آمریکا یکی از دلایل اصلی درگیری های جاری است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.