کامالا هریس: پوتین به دنبال تسلیم شدن اوکراین است

کامالا هریس در کنفرانس اوکراین در سوئیس گفت:ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه، پیشنهادی ارائه کرد. اما او حقیقتا خواستار مذاکره نیست، بلکه پوتین به دنبال تسلیم شدن اوکراین است.  وی ادامه داد: جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و من به حمایت از اوکراین و تحمیل هزینه‌ها به روسیه ادامه خواهیم داد. به گفته هریس، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین و واشنگتن دیدگاه مشترکی برای پایان دادن به این درگیری دارند. او افزود که پایان این درگیری باید با حضور و مشارکت اوکراین باشد.

معاون رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد: آمریکا در کنار اوکراین نه از جهت دلسوزی، بلکه به این دلیل که به نفع منافع راهبردی ما است، می ایستد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری روسیه روز (جمعه) شرایط کشورش برای صلح با اوکراین را اعلام کرد و گفت: «برخلاف ادعای غربی‌ها روسیه این جنگ را به عنوان بخشی از یک عملیات نظامی ویژه آغاز نکرده، بلکه این رژیم کی‌یف است که خصومت‌ها را آغاز کرده و ادامه می‌دهد».

ولادیمیر پوتین در نشستی با کارکنان ارشد وزارت امور خارجه روسیه گفت: در غرب این اصطلاح که روسیه جنگ را در چارچوب یک عملیات نظامی ویژه آغاز کرد و متجاوز است، مدام تکرار می‌شود. من می‌خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که روسیه جنگ را آغاز نکرد. این رژیم کی‌یف است که پس از اعلام استقلال بخشی از اوکراین مطابق با قوانین بین المللی، خصومت ها را آغاز کرد و به آنها ادامه داد.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارشی از این نشست، نوشت: رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که اگر اوکراین جاه‌طلبی‌های خود را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کنار بگذارد و نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراینی که مسکو مدعی آن است، خارج کند، مسکو آتش را متوقف کرده و وارد مذاکرات صلح خواهد شد.

پوتین گفت که روسیه آماده است از خاک اوکراین عقب نشینی کند تا زمینه اجرای صلح فراهم شود.

رئیس جمهوری روسیه در حالی شرایط کشورش برای صلح را اعلام کرد که قرار است بیش از ۹۰ کشور جهان بدون حضور نماینده روسیه در سوئیس برای گفت وگو درباره صلح گردهم آیند.

کی‌یف گفته است که بیش از صد کشور دعوت برای حضور در این نشست را قبول کرده‌اند. قرار است در این کنفرانس طرح صلح ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین برای پایان جنگ در این کشور مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش از این گفت که نشست سوئیس در مورد اوکراین بدون حضور مسکو «اقدامی به طور کلی پوچ و یک وقت گذرانی بیهوده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها نمی‌خواهند وقت خود را تلف کنند.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.