چین: به طرف‌های درگیر جنگ اوکراین سلاح ارائه نمی‌کنیم

«لیو پِنگیو» سخنگوی سفارت چین در آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که تجارت بین روسیه و چین آشکارا و مطابق با هنجارهای سازمان تجارت جهانی انجام می‌شود، زیر ا پکن کنترل شدیدی بر صادرات کالاهایی اعمال می‌کند که می‌توانند کاربرد دوگانه (نظامی و غیرنظامی) داشته باشند.

خبر مرتبط
آمریکا چین را تهدید کرد/ در صورت وقوع حمله، تنگه تایوان را جهنم می‌کنیم

«ساموئل پاپارو» رئیس فرماندهی حوزه «هند-اقیانوسیه» در ارتش آمریکا به روزنامه «واشنگتن پست» ادعا کرد چین در صورت حمله به تایوان با تهاجم مرگبار بزرگی از سمت تسلیحات بدون سرنشین از هوا و دریا مواجه و زمین‌گیر خواهد شد.

وی در واکنش به اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: چین طرفی از طرف‌های درگیر در بحران اوکراین نیست. ما متعهد به ترویج گفت‌وگوها برای صلح هستیم. چین به طرف‌های درگیر سلاح ارائه نمی‌کند و صادرات کالاهای با کاربرد دوگانه را به شدت کنترل می‌کند، که به طور گسترده از طرف جامعه جهانی مورد تشویق قرار گرفت.

بایدن در نشست خبری مشترک با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ در ایتالیا مدعی شد: چین (به روسیه) سلاح ارسال نمی‌کند، بلکه توانایی تولید آن سلاح‌ها [در روسیه] را دارد، فناوری لازم را در اختیار (روسیه) قرار می‌دهد، بنابراین در واقع به روسیه کمک می کند.

وی در ادامه افزود: تجارت عادی ما با روسیه در سطح بالایی انجام می شود. این تجارت با قوانین سازمان تجارت جهانی و اصول بازار مطابقت دارد و هیچ طرف ثالثی را هدف قرار نمی دهد.

هفته پیش «دونگ جون» وزیر دفاع چین در «مجمع گفتمان شانگری لا» در سنگاپور اعلام کرد که در جنگ اوکراین، چین به مسکو یا کی‌یف تسلیحات نظامی نمی‌دهد و صادرات کالاهای چندمنظوره (با کاربرد نظامی) را به‌شدت کنترل می‌کند.

وی دراین‌باره گفت: ما هرگز به هیچیک از طرفین درگیری تسلیحاتی نداده‌ایم. ما کنترل دقیقی بر صادرات کالاهای چندمنظور ایجاد کرده‌ایم و هرگز کاری انجام نداده‌ایم که تنش‌ها و اوضاع را تشدید کند» وزیر دفاع چین همچین افزود که پکن همیشه موضع قابل‌اعتمادی در مسئله اوکراین داشته و از مذاکرات صلح حمایت می‌کند.

‌ جمعه گذشته خبرگزاری رویترز مدعی شد که چین اعلام کرده است که در کنفرانس صلح اوکراین به میزبانی سوئیس در ماه ژوئن که روسیه به آن دعوت نشده است، شرکت نخواهد کرد. رویترز مدعی شد که پکن با اشاره به اینکه شرایط حضورش در این کنفرانس برآورده نشده است، در این اجلاس حاضر نخواهد شد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین پیش‌تر در واکنش به درخواست کی‌یف برای حضور شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین در این اجلاس گفته بود که «پکن از تشکیل کنفرانسی بین‌المللی برای حل بحران اوکراین حمایت خواهد کرد که هم مسکو و هم کی‌یف آن را به رسمیت بشناسند.»

سوئیس قرار است در اجلاسی دو روزه (۱۵ و ۱۶ ژوئن -۲۶ و۲۷ خرداد) در شهر «لوسرن» میزبان سران کشورهای اروپایی باشد. سفیر مسکو در سوئیس در ماه آوریل گفت که روسیه به این اجلاس دعوت نشده است و حتی اگر دعوت هم می‌شد، در آن شرکت نمی‌کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.