تراز تجاری کره جنوبی چگونه اوج گرفت؟

بر اساس داده‌هایی که توسط اداره گمرک کره جنوبی منتشر شد، میزان صادرات با در نظر گرفتن تفاوت‌های روز کاری، در ماه مه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹.۲ درصد افزایش یافت اما در مقایسه با آوریل، ۱۱.۳ درصد کاهش داشت.

بدون این تنظیم، مجموع صادرات کره جنوبی، ۱۱.۷ درصد افزایش یافت که کمتر از ۱۵.۳ درصد پیش بینی شده در نظرسنجی بلومبرگ بود. مجموع  واردات، ۲ درصد کاهش یافت.

مازاد تجاری این کشور به ۴.۹۶ میلیارد دلار افزایش یافت که بیشترین میزان در ۴۱ ماه گذشته بود. طبق اعلام وزارت بازرگانی کره جنوبی، این کشور به مدت یک سال کامل، شاهد افزایش تراز تجاری بوده است.

خبر مرتبط
هشدار عملی بسیار عجیب کره شمالی به کره جنوبی +عکس

کره‌شمالی بالن‌های پر از زباله رو به سمت کره‌جنوبی روانه کرد.

بانک کره جنوبی در ماه گذشته، پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی را به رقم بالاتری بازبینی کرد، زیرا شتاب صادرات به دلیل تقاضا برای محصولات از جمله نیمه‌رساناها و خودرو، قوی باقی مانده است. فروش تراشه‌ها به خصوص، قوی بوده و منجر به افزایش فروش کلی در خارج از کشور از اواخر سال گذشته شده است.

تجارت در سه ماه اول سال میلادی جاری، به کره جنوبی کمک کرد تا رشد اقتصادی دو برابر سریع‌تر از پیش‌بینی تحلیلگران داشته باشد. صادرات تراشه‌های کره جنوبی در ماه مه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۴.۵ درصد افزایش یافت در حالی که صادرات صفحه نمایش، ۱۵.۸ درصد داشت.

خبر مرتبط
کره شمالی پاسخ رزمایش مشترک آمریکا-کره جنوبی را داد

ارتش کره جنوبی امروز جمعه از پرتاب آزمایشی موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد توسط کره شمالی از محل سواحل شرقی این کشور خبر داد.

وزارت تجارت اعلام کرد صادرات هارد درایوهای اس ای دی مورد استفاده در رایانه‌ها ۴۸.۴ درصد افزایش یافته است. صادرات نیمه‌رساناها برای هفتمین ماه افزایش یافت اما در مقایسه با رشد ۵۶.۱ درصدی در آوریل، اندکی آهسته شد.

کره جنوبی و برخی از همسایگانش در آسیا، در بالاترین سطح سلسله مراتب کلی زنجیره تامین فناوری قرار دارند و از افزایش تقاضا برای قطعات الکترونیکی مورد نیاز برای پیشرفت هوش مصنوعی و پردازش داده در اقتصادهای بزرگی مانند آمریکا، سود بیشتری خواهند برد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت‌های تراشه‌ سازی سامسونگ الکترونیک و اس کی هاینیکس کره جنوبی با بهبود تقاضا برای تراشه‌های حافظه خود، درآمدهای بهتر از حد انتظار را گزارش کرده‌اند. این دو شرکت اکنون در حال رقابت برای تامین حافظه پیشرفته مورد نیاز شرکت انویدیا هستند که سود بیشتری نسبت به انواع معمولی تراشه حافظه دارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.