عضو مجلس نمایندگان آمریکا: بایدن دیوانه است

 مارجوری تیلور گرین، عضو مجلس نمایندگان آمریکا (جمهوری خواه، جورجیا) روز پنجشنبه، رئیس جمهور جو بایدن را به دلیل تصمیمش برای رفع محدودیت های استفاده کی یف از تسلیحات آمریکایی برای حمله به خاک روسیه دیوانه خواند.

 تیلور گرین افزود: "بایدن مخفیانه به اوکراین اجازه حمله به خاک روسیه با سلاح های آمریکایی را داده است تصمیمی که موجب تشدید تنش که می تواند ما را به جنگ مستقیم با روسیه سوق دهد.

وی در صفحه ایکس ادامه داد: بایدن نه تنها ضعیف النفس ، بلکه دیوانه است! ایالات متحده باید برای صلح تلاش کند، نه جهانی جنگ!"

به گزارش ایرنا ، پولیتیکو اعلام کرد ، دولت آمریکا مجوز محرمانه‌ای برای ارتش اوکراین صادر کرده است که طبق آن کی‌یف می‌تواند با استفاده از سلاح‌های آمریکایی به داخل خاک روسیه حمله کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به اوکراین مجوز محرمانه‌ای برای استفاده از سلاح‌های آمریکایی برای حمله به خاک روسیه داده است ولی این حمله را مشروط به نزدیک شهر خارکیف کرده است.

وب سایت خبری پولیتیکو به نقل از دو مقام دولت بایدن گزارش داد که این مجوز برای کمک به کی‌یف برای دفاع بهتر در برابر پیشروی روسیه است.

این مقامات گفتند که رئیس‌جمهور اخیراً به تیم خود دستور داد تا اطمینان حاصل کند که اوکراین می‌تواند از سلاح‌های آمریکایی برای اهداف ضد آتش در خارکیف استفاده کند تا اوکراین بتواند به نیروهای روسی که آنها را هدف قرار می‌دهند یا آماده ضربه زدن هستند، پاسخ دهد.

این درحالیست که پنتاگون گفته است که محدودیت‌ها در استفاده از تسلیحات آمریکایی برای حمله به عمق خاک روسیه به قوت خود باقی است.

طبق مجوز جدید اوکراین می‌تواند از سلاح‌های آمریکایی برای تعدادی حملات علیه روسیه استفاده کند که شامل شلیک موشک‌هایی به سمت نیروهای روسی در امتداد مرز می‌شود.

به گفته پولیتیکو، حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی و استفاده از موشک‌های دوربرد برای حمله به عمق روسیه ممنوع است.

به گزارش ایرنا، پیشتر سابرینا سینگ معاون سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: تسلیحات آمریکایی ارسالی کی‌یف برای استفاده در خاک اوکراین در نظر گرفته شده است و این موضوع تغییر نخواهد کرد.

این ادعا درحالی مطرح می شود که یک مقام آمریکایی هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا در هفته های اخیر مخفیانه موشک های دوربرد موسوم به (ATACMS) را به اوکراین جهت استفاده در جنگ با روسیه ارسال کرده و اوکراین هفته گذشته برای نخستین بار از آنها استفاده کرده است.

رسانه های آمریکایی به نقل از این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، گزارش دادند که این موشک ها در بسته کمک نظامی ۳۰۰ میلیون دلاری برای اوکراین بود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ۱۲ مارس آن را تایید کرد.

ارسال سامانه‌های موشکی تاکتیکی ارتش موسوم به (ATACMS) با برد تا ۳۰۰ کیلومتر موضوعی بود که ماه‌ها در دولت بایدن در خصوص آن بحث می‌شد. این نوع موشک ها با برد متوسط در سپتامبر گذشته به اوکراین ارسال شد.

بایدن روز چهارشنبه به وقت محلی، قانون کمک ۹۵ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان و ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به تل آویو و کی یف را امضا کرد و مدعی شد که این قانون جهان را امن تر می کند و اکنون باید سریع اقدام کنیم.

رئیس جمهور آمریکا گفت: «ظرف چند ساعت آینده ما ارسال تجهیزات به اوکراین، شامل پدافند هوایی، مهمات برای سامانه‌های راکت توپخانه‌ای و خودروهای زرهی را آغاز خواهیم کرد.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.