واکنش رهبر کره شمالی به پرتاب ناموفق ماهواره تجسسی

رهبر کره شمالی از متخصصان نظامی کشورش خواست تا علت پرتاب ناموفق ماهواره تجسسی را جویا شوند و در عین حال به توسعه توانایی‌های تجسسی در حوزه فضا ادامه دهند زیرا این «اقدامی ضروری برای مقابله با فعالیت‌های نظامی کره جنوبی و آمریکا» تلقی می‌شود.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی به نقل از «کیم جونگ اون» رهبر این کشور گزارش کرد: «در مواجه با تغییرات جدی در محیط امنیتی کشور که ناشی از مانورهای نظامی آمریکا و اقدامات تحریک‌آمیز آن با کره جنوبی است، دستیابی به ماهواره‌های تجسسی نظامی یک وظیفه ضروری برای کشور ما جهت تقویت بیشتر بازدارندگی دفاع تلقی می‌شود.»

کیم جونگ اون هم‌چنین نسبت به «اقدامات سخت» علیه کره جنوبی هشدار داد زیرا ارتش این کشور روز دوشنبه در واکنش به پرتاب موشک ماهواره‌بر کره‌ شمالی، یک رزمایش هوایی با شرکت ۲۰ جنگنده در نزدیکی مرز میان دو کره برگزار کرد. او تصریح کرد: «اقدام کره جنوبی دیوانگی بوده و اقدام تحریک‌آمیز بسیار خطرناکی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس از نشانه دیگری از تنش‌ها میان کره شمالی و جنوبی خبر داد و به نقل از رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گزارش کرد که کره شمالی از شامگاه سه‌شنبه در اقدامی «تلافی‌جویانه» علیه فعالان کره جنوبی که یک سری بروشورهای تبلیغاتی ضد پیونگ‌یانگ را به پرواز درآورده بودند، بالون‌هایی را به سمت کره جنوبی فرستاده که حامل زباله بودند.

اولین واکنش رهبر کره‌شمالی به پرتاب ناموفق ماهواره شناسایی تصویر منتشر شده از بالون‌ها توسط وزارت دفاع کره جنوبی

ارتش کره جنوبی گفت تا امروز – چهارشنبه – بیش از ۱۵۰ بالون کره شمالی در قسمت‌های مختلف کشور رها شده است و توسط تیم‌های واکنش سریع نظامی و پاکسازی مواد منفجره در حال بررسی می‌باشند. ارتش کره جنوبی هم‌چنین به غیرنظامیان دستور داده تا از نزدیک شدن و دست زدن به این اشیا خودداری کنند. هنوز هیچ گزارش فوری از خسارات ناشی از پرواز و فرود این بالون‌ها منتشر نشده است.

اولین واکنش رهبر کره‌شمالی به پرتاب ناموفق ماهواره شناسایی زباله‌های رها شده از این بالون‌ها در کف خیابان‌های سئول

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.