پیشنهاد رهبر چچن به پوتین: نیروی بیشتری به اوکراین اعزام کنید

 رمضان قدیروف رهبر چچن بامداد پنجشنبه گفت که با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کرملین دیدار و پیشنهاد کرده است که نیروهای بیشتری برای کمک به نظامیان روس در جنگ اوکراین اعزام کند. قدیروف تصویری از خود و پوتین در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و گفت که وی در دیدار به رئیس جمهوری روسیه درباره مسائل اقتصادی نیز با پوتین رایزنی کرده و وی را به چچن دعوت کرده است.

رهبر چچن اعلام کرد ده‌ها هزار تن از «مبارزان مجهز و آموزش دیده ذخیره» آماده هستند تا در صورت صدور دستور در اوکراین برای روسیه بجنگند.

به گفته قدیروف، ۴۳ هزار و ۵۰۰ نظامی در اوکراین جنگیده‌اند که ۱۸ هزار نفر آنها از داوطلبان بوده‌اند.

قدیروف آبان گذشته اعلام کرده بود گروه بزرگی از جنگجویان سابق «واگنر» در حال گذراندن آموزش‌های فشرده با نیروهای ویژه چچن موسوم به «اَخمت» هستند.

شامگاه چهارشنبه اول شهریور ۱۴۰۲، هواپیمایی خصوصی حامل ۱۰ مسافر از جمله یوگنی پریگوژین فرمانده واگنر که از سن پترزبورگ به مقصد مسکو در حال حرکت بود، سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

گروه واگنر در ماه ژوئن (خرداد/تیر) شورش کوتاهی را علیه مقامات ارشد ارتش در روسیه به راه انداخت که پوتین از آن به عنوان یک خیانت یاد کرد. شورش واگنر بعد از چند روز با وساطت الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس پایان یافت.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.