افشای کمک های نجومی آمریکا به طالبان

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) مدعی شد شرکای اجرایی این کشور در افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان 10.9 میلیون دلار را به‌عنوان مالیات، هزینه‌ها، عوارض گمرکی یا هزینه آب‌وبرق به حکومت کابل پرداخته‌اند.

خبر مرتبط
روابط رو به رشد کابل و مسکو/ طالبان دشمن روسیه نیست

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان اعلام کرد روابط مسکو و کابل درحال گسترش است و طالبان دشمن روسیه نیستند.

بر اساس این گزارش، از این مبلغ، 10.4 میلیون دلار آن به‌عنوان مالیات، 346 هزار و 838 دلار به‌عنوان هزینه آب‌وبرق، 176 هزار و 596 دلار به‌عنوان هزینه‌ها و 9 هزار و 215 دلار به‌عنوان عوارض گمرکی پرداخت شده است.

سیگار در ادامه احتمال داد مبالغ رسیده به طالبان از محل این کمک‌ها احتمالاً بیشتر است، اما این میزان قابل اندازه‌گیری نیست، چرا که آژانس‌های سازمان ملل هیچ الزامی برای گزارش سالانه مالیات‌ها، هزینه‌ها، عوارض یا خدماتی که از بودجه‌های آمریکا برای فعالیت در افغانستان ارائه می‌کنند، ندارند.

گزارش می‌افزاید آژانس‌های سازمان ملل متحد به سیگار می‌گویند به‌دلیل وضعیت معافیت مالیاتی مطابق با کنوانسیون امتیازات و مصونیت‌های سازمان ملل، هیچگونه مالیات، کارمزد یا عوارض پرداخت نکرده‌اند؛ با این حال نهادهای سازمان ملل برای اجرای فعالیت‌ها از پیمانکار فرعی استفاده می‌کنند و این پیمانکاران ملزم به پرداخت مالیات، عوارض و هزینه‌ها هستند.

به گزارش سیگار، شرکای پیمانکاران در صورت عدم پرداخت مالیات، هزینه‌ها و عوارض با عواقبی مانند مسدودشدن حساب‌های بانکی، بسته‌شدن دفاتر یا لغو جواز مواجه می‌شوند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.