روابط رو به رشد کابل و مسکو/ طالبان دشمن روسیه نیست

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به «تاس» گفت طالبان دشمن مسکو نیستند و روابط ما با حکومت کابل درحال گسترش است.

وی افزود با این حال، محدودیت‌های سیاسی خاصی در روابط روسیه با طالبان وجود دارد.

کابلوف گفت: روسیه هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته است اما روابط خود را با کابل حفظ کرده است.طالبان در سطح کاردار و وابسته نظامی و تجاری در مسکو حضور دارند.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به نقل از طالبان اظهار داشت حکمت افغانستان به روسیه اعتماد دارد.

خبر مرتبط
روسیه از پیوستن ونزوئلا به بریکس استقبال می کند

معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه با احترام درخواست ونزوئلا را برای پیوستن به بلوک کشورهای بریکس بررسی می‌کند، اما تصمیمات در مورد عضویت جدید باید توسط همه کشورهای عضو کنونی این بلوک اتخاذ شود.

این دیپلمات روس خاطرنشان کرد «زمانی که طالبان با آمریکایی‌ها می‌جنگیدند، می‌گفتند که آمریکایی‌ها ساعت دارند اما ما زمان داریم. اکنون ما هم زمان داریم و هم ساعت».

«دیمیتری ژیرنوف» سفیر روسیه در کابل پیش از این در دیدار با «محمد عبدالکبیر» معاون سیاسی نخست‌وزیر حکومت طالبان گفته بود روسیه در زمینه‌های مختلف آماده همکاری با افغانستان است و می‌خواهد مناسبات میان دو طرف بیش از پیش گسترش یابد.

‌«نیکی آسیا» به نقل از کارشناسان و تحلیلگران حوزه افغانستان چندی قبل نوشته بود: طرح روسیه برای حذف طالبان از فهرست سازمان‌های تروریستی، نشان دهنده تلاش این کشور برای از بین بردن نفوذ آمریکا در منطقه و تمایل مسکو برای روابط نزدیکتر با کابل است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.