کره شمالی پاسخ رزمایش مشترک آمریکا-کره جنوبی را داد

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد این موشک‌ها از منطقه وونسان در ساحل شرقی کره شمالی در حوال ساعت سه و ۱۰ دقیقه بعدازظهر جمعه به وقت محلی صورت گرفتند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» این پرتاب‌های موشکی کره شمالی یک روز بعد از آن اتفاق افتادند که کره جنوبی و آمریکا جنگنده‌های خود را در قالب یک رزمایش مشترک در شبه جزیره کره به پرواز در آوردند.

ارتش کره جنوبی در بیانیه خود از تقویت نظارت و تجسس و آماده‌باش از سوی این ارتش در پاسخ به پرتاب‌های موشکی کره شمالی خبر داد.

کره شمالی در ماه‌های اخیر روند آزمایشات تسلیحاتی خود را تشدید و همزمان برنامه گسترده و مدرنیزه سازی زرادخانه تسلیحاتی خود را به پیش برده است. «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی هفته گذشته بر آزمایش یک پرتابگر چندگانه راکت جدید در ارتش این کشور نظارت و از چند کارخانه تسلیحات‌سازی بازدید کرد.

خبر مرتبط
مذاکرات آمریکا و کره جنوبی درباره یک توافق نظامی

مقامات آمریکا و کره جنوبی دیدگاه‌های مربوط به یک توافق جدید در مورد تقسیم هزینه‌های حضور نیروهای آمریکایی در کره جنوبی را مورد بحث قرار دادند.

کره شمالی خصومت‌های آمریکا و کره جنوبی و رزمایش‌های نظامی آنها را محکوم و تصریح کرده در پاسخ به این خصومت‌ها تقویت برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ضروری است. پیونگ یانگ از این رزمایش‌ها به عنوان تمرین حمله به خاک خود یاد کرده است. برخی کارشناسان می‌گویند کره شمالی از این جهت در واکنش به رزمایش‌های نظامی دشمنان خود زرادخانه تسلیحاتی‌اش را گسترش می‌دهد که در آینده بتواند از این پتانسیل همچنین در دیپلماسی احتمالی با آمریکا استفاده کند.

خبر مرتبط
نشست اضطراری در کره جنوبی درپی عملیات نظامی ایران

دفتر یون سوک یول رئیس جمهور کره‌جنوبی اعلام کرد که وی امروز یکشنبه ریاست این نشست اضطراری را برای گفتگو در مورد تاثیر امنیتی و اقتصادی افزایش تنش‌ها در منطقه غرب آسیا، بر عهده داشت.

دو جنگنده اف-۳۵ ارتش کره جنوبی و دو جنگنده اف-۲۲ راپتور ارتش آمریکا روز پنجشنبه در قالب یک رزمایش هوایی مشترک بر فراز مرکز کره جنوبی به پرواز در آمدند. کره شمالی شدیدا به استقرار تسلیحات پیشرفته نیروی هوایی آمریکا در شبه جزیره کره حساس است.

«کیم یو جونگ»، خواهر کیم جونگ اون و از مقام‌های رده بالای کره شمالی اوایل روز جمعه گفت آزمایشات تسلیحاتی کره شمالی بخشی از یک برنامه پنج ساله تقویت و نوسازی تسلیحات این کشور که از سال ۲۰۲۱ به اجرا در آمده، به حساب می‌آیند.

او تاکید کرد تسلیحاتی که اخیرا توسط کره شمالی مورد آزمایش قرار گرفتند برای اجرای حملات علیه شهر سئول، پایتخت کره جنوبی طراحی شده‌اند و ادعاهای غربی‌ها درباره اینکه در آزمایشات تسلیحاتی پیونگ یانگ سلاح‌های مخصوص صادرات به روسیه به نمایش گذاشته می‌شوند را تکذیب کرد.

کیم یو جونگ در بیانیه‌ای که در رسانه‌های دولتی کره شمالی بازتاب یافت، نوشت: «ما این حقیقت را پنهان نمی‌کنیم که چنین تسلیحاتی را استفاده خواهیم کرد تا نگذاریم سئول هیچ گونه خیال خامی را به سرش راه دهد.»

وزارت اتحاد مجدد در دولت کره جنوبی به مواضع کره شمالی پاسخ داده و اعلام کرد کاملا آماده است تا هر گونه تهدید نظامی از سوی کره شمالی را با هماهنگی با ائتلاف نظامی خود با آمریکا دفع کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.