روسیه: ناتو جنگ نیابتی علیه ما به راه انداخته‌ است

نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل متحد در ژنو گفت: کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با تامین مالی و ارائه تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف، جنگ نیابتی علیه روسیه به راه انداخته‌اند.

گنادی گاتیلوف در نشست خلع سلاح هسته‌ای اظهار داشت: «کشورهای عضو ناتو به جای کار بر روی توافقی صلح‌آمیز و جستجوی راه‌هایی برای بازگرداندن ساختار امنیتی اروپا، سرسختانه جنگ نیابتی را علیه کشور ما [روسیه] به راه انداخته است و "رژیم فاسد" کی‌یف را با سلاح و سخت‌افزار نظامی و همچنین تامین مالی در مقیاسی بزرگ تامین می‌کنند».

وی خاطرنشان کرد که از زمان شروع عملیات ویژه نظامی روسیه تا مارس (اسفند و فروردین) سال کنونی میلادی، اوکراین از آمریکا، انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، لهستان، رومانی، اسلواکی، فرانسه، سوئد و سایر کشورها، ۷۸۵ تانک، ۲۶۶ سامانه موشک‌انداز چندگانه، ۸۴۴ سامانه توپخانه ۱۵۵ میلی‌متری، ۹۳ سامانه توپخانه ۱۵۲ میلی‌متری، ۲۷۸ سامانه توپخانه ۱۲۲ میلی‌متری، ۲۵۱ سامانه پدافند هوایی، ۳۰ هواپیما و ۹۱ بالگرد دریافت کرده است.

خبر مرتبط
زمان اتمام جنگ روسیه و اوکراین تخمین زده شد/مداخله ناتو شدت می‌گیرد؟

وزیر خارجه لهستان می‌گوید که جنگ بین روسیه و اوکراین ممکن است ۱۰ سال طول بکشد!

این گزارش می‌افزاید که بسته‌های کمک مالی جدید برای اوکراین در حال تصویب است که در مجموع به صدها میلیارد دلار رسیده است.

گاتیلوف تاکید کرد که این تامین مالی کی‌یف نه تنها آن را به «ارتکاب جنایات جنگی» جدید تحریک می‌کند، بلکه منجر به طولانی شدن و تشدید درگیری می‌شود.

نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل متحد در ژنو در ادامه حمله تروریستی مرگبار ۲۲ مارس (سوم فروردین) در سالن کنسرت «کروکوس» در نزدیکی مسکو را یادآور شد.

وی با اشاره به روند امضای «توافقنامه‌های دوجانبه با اوکراین درباره تضمین‌های امنیتی» که توسط غرب آغاز شده است، افزود: چنین اسنادی صرفاً ظاهرسازی هستند، به دلیل آنکه «ایالات متحده و متحدانش آمادگی پذیرش هیچ گونه تعهد قاطعی در مورد اوکراین ندارند.»

خبرگزاری «رویترز» روز گذشته (دوشنبه) با استناد به پیش‌نویس یک سند گزارش داده بود که اتحادیه اروپا تعهداتی را برای حمایت امنیتی بلندمدت از اوکراین تنظیم کرده است که ارائه تسلیحات، آموزش نظامی و سایر کمک‌های بیشتری به کی‌یف برای سال‌های آتی را تضمین می‌کند.

لازم به ذکر است که ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز پیشتر گفته بود که رزمایش‌های چهارماهه ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه ثابت می‌کند که این ائتلاف نظامی برای درگیری احتمالی با مسکو آماده می‌شود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.