تغییر مسیر ریاض برای جذب گردشگر بیشتر/ سفر به عربستان ارزان تر می شود!

تحلیل انجام شده توسط شرکت جهانی املاک نایت فرانک نشان داد که تقریباً ۶۷ درصد از موجودی اتاق‌های هتل‌های در حال توسعه در این کشور در دسته‌ «مجلل» یا «لوکس» قرار می‌گیرند که به ترتیب نشان‌دهنده اقامتگاه‌های ۴ ستاره و ۵ ستاره است و این اقدام با هدف برآوردن افزایش مورد انتظار در گردشگری، با پیش‌بینی جذب ۱۵۰ میلیون گردشگر داخلی و بین‌المللی تا سال ۲۰۳۰، انجام می‌شود.

دولت عربستان سعودی جذب ۱۵۰ میلیون بازدیدکننده (داخلی و خارجی) را تا سال ۲۰۳۰ هدف قرار داده است که ۵۰ درصد بیشتر از هدف قبلی خود است و برای دستیابی به این هدف به طور فعال، استراتژی‌های مختلفی را برای جذب مسافران بین‌المللی، از جمله توسعه پیشنهادهای فرهنگی و سرگرمی در سراسر کشور، اجرا می‌کند.

سازمان سرگرمی عمومی عربستان در سال گذشته مجوز ۲۴ پارک موضوعی جدید را صادر کرده است که یکی از مهم‌ترین آنها «Boulevard World» در ریاض است. علاوه‌بر این، پیش‌بینی می‌شود پیشنهاد موفقیت‌آمیز ریاض برای میزبانی نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۳۰، رونق اقتصادی قابل توجهی به مبلغ ۹۴.۶ میلیارد دلار برای پایتخت کشور به ارمغان بیاورد و انتظار می‌رود در طول این نمایشگاه شش ماهه، حدود ۴۰ میلیون بازدیدکننده جذب شود.

همچنین ایجاد اقامتگاه مناسب برای کارکنان هتل‌ها ضروری است. سازمان تجارت جهانی پیشنهاد می‌کند هتل‌های ۴ تا ۵ ستاره معمولاً به ۱ تا ۲ کارمند در هر اتاق نیاز دارند و این نشان می‌هد که بین ۲۳۲ هزار تا ۳۸۷ هزار پرسنل کلیدی صنعت هتلداری در عربستان سعودی به مسکن نیاز خواهند داشت.

عربستان سعودی تقریباً به هدف خود برای جذب ۱۰۰ میلیون گردشگر داخلی و بین‌المللی تا پایان سال ۲۰۲۳ دست یافته است. صنعت گردشگری و مهمان‌نوازی نزدیک به ۶ درصد در تولید ناخالص داخلی این کشور نقش داشته است که نشان می‌دهد این کشور در مسیر خوبی قرار دارد و هدف آنها دستیابی به سهم ۱۰ درصدی گردشگری از تولید ناخالص ملی تا پایان دهه جاری میلادی است.

گردشگری در واقع ستون «چشم‌انداز ۲۰۳۰» عربستان است که طرحی بلندپروازانه برای مدرن کردن و تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی آن به نفت است که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ از آن رونمایی شد.

بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، عربستان سعودی در سال ۲۰۲۳ در مجموع میزبان حدود ۲۷ میلیون گردشگر خارجی بوده و از حیث رشد گردشگری در مقایسه با سال ۲۰۱۹ (پیش از همه‌گیری کرونا) در رتبه نخست جهان قرار دارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.