آمریکا و انگلیس تحریم‌های جدید علیه روسیه وضع کردند

انگلیس نیز اعلام کرد که معاملات فعلی فلزات روسیه در بازارهای جهانی از تحریم‌های جدید معاف هستند تا از بی‌ثباتی در بازارها جلوگیری شود.

هدف از این تحریم‌ها مختل کردن درآمدهای روسیه از محل صادرات فلزات است. روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم، مس و نیکل است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه در نامه‌ای به کنگره این کشور وضعیت اضطراری و تحریم‌ها علیه روسیه را به دلیل «فعالیت‌های مضر خارجی دولت فدراسیون روسیه» به مدت یک سال تمدید کرد.

بایدن در نامه خود به کنگره نوشت: فعالیت‌های مضر خارجی دولت روسیه از جمله تلاش‌های ادعایی برای تضعیف برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و دموکراتیک و نهادهای دموکراتیک در آمریکا و متحدان و شرکای آن، اقدامات سایبری مخرب و تسهیل آن‌ها و ممکن ساختن فعالیت‌ها علیه آمریکا و متحدان و شرکای آن همچنان تهدیدی غیرعادی و فوق العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا است.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.