پهپاد هرمس 900 اسرائیلی در تیر رس حزب الله

 روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی نوشت: موفقیت حزب الله در سرنگون کردن پهپاد هرمس ۹۰۰ به عنوان یکی از پیشرفته ترین پهپادهای اسرائیل، ثابت کرد که پهپادهای ساخت صنایع نظامی تل آویو دیگر در امان نیستند.

براساس این گزارش، هرمس ۹۰۰ که با نام «کوخاف» یعنی ستاره نیز شناخته می شود، برخلاف دیگر پهپادهای هجومی رژیم اسرائیل، چند منظوره است و می تواند ۳۶ ساعت مداوم پرواز کند.

این پهپاد که هزینه ساخت هر فروند از آن ۵ میلیون دلار است، توانایی حمل موشک و مهمات نظامی به وزن ۳۵۰ کیلوگرم دارد. این درحالی است که هرمس ۴۵۰ نسخه قدیمی این پهپاد که «زیک» نیز نام دارد، فقط می تواند ۱۸۰ کیلوگرم تجهیزات و موشک را حمل کند و مداومت پروازی آن فقط ۱۷ ساعت است.

هرمس ۹۰۰ توانایی هدف قراردادن اهداف زمینی با موشک های نقطه زن هوا به زمین، عملیات جاسوسی پیچیده از جمله تصویربرداری با دوربین های حرارتی و لیزری و حمل سامانه های شنود و تجهیزات جنگ الکترونیک به منظور ارسال پارازیت برسامانه های مخابراتی را دارد.

روزنامه هاآرتص اضافه کرد: ارزیابی های اسرائیل حاکی از آن است که حزب الله به سامانه های پدافندی «SA-۱۷» و «SA-۲۲» دست یافته است که برد موشک های آن به ۱۵ کیلومتر می رسد و می تواند پهپادی مانند هرمس ۹۰۰ را تهدید کند.

این روزنامه به نقل از «یهشوع کلسکی» پژوهشگر مرکز پژوهش های امنیتی وابسته به دانشگاه تل آویو نوشت: سرعت متوسط پهپاد هرمس ۹۰۰ که به ۲۲۰ کیلومتر در ساعت می رسد نیز ممکن است در هدف قرار گرفتن آن توسط سامانه های ضدهوایی حزب الله نقش داشته است.

هاآرتص نوشت: پهپادهای خانواده هرمس، از پهپادهای تاکتیکی اسرائیل بشمار می روند که برای انجام ماموریت های نزدیک در مناطقی مانند غزه، کرانه باختری، لبنان و سوریه بکار می رود و اسرائیل پهپاد راهبردی دیگری از نوع «ایتان» دارد که محصول شرکت «صنایع هوایی» است و می تواند تا ارتفاع ۱۳ کیلومتر پرواز و ۲.۷ تن تجهیزات نظامی حمل کند.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.