این فرودگاههای کشور رکورد دار جابجایی مسافر در نوروز شدند+ اینفوگرافیک

بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که فرودگاه مهرآباد تهران، مشهد، کیش، شیراز،اصفهان و تبریز به ترتیب پر ترددترین فرودگاه های کشور در بازه سفرهای نوروزی مردم بوده است. 

بررسی اقتصادنیوز نشان می دهد که تردد هوایی در بازه ۲۴ اسفندماه تا ۱۵ فرودین ماه که زمان پیک سفرهای نوروزی بوده ۶ فرودگاه داخلی یادشده کشور، بیشترین حجم ترافیکی مسافران نوروزی را به خود اختصاص دادند.

سازمان هواپیمایی کشوری، علاوه بر ۶ فرودگاه یادشده به عنوان رکوردداران در مسیرهای داخلی،‌ اعلام کرد که در مسیر خارجی، بیشترین پروازها به عراق (کربلا و نجف)، ترکیه و امارات انجام شده است.

بنابر اعلام «جعفر یازرلو»  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری که گفته «آمار اعزام و پذیرش مسافر و همچنین نشست و برخاست پروازهای نوروزی امسال نسبت به بازه زمانی نوروز ۱۴۰۲ افزایشی بود»، از ابتدای آغاز عملیات پروازهای نوروزی یعنی ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا پایان روز پانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۳، در مجموع «سه میلیون و ۹۴ هزار و ۱۵۵ مسافر با ۲۵ هزار و ۵۸ پرواز» جابه‌جا شدند.

اقتصادنیوز در این گزارش ضمن بررسی آمارهای رسمی و اعلام رتبه فرودگاه های پرترافیک کشور در نوروز ۱۴۰۳، به بررسی میزان رشد تعداد مسافران و پروازهای نوروزی ۱۴۰۳ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۲ پرداخته است.

نکته جالب این بررسی آن است که با وجود اعلام سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر افزایشی بودن سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تطبیق آمار پرواز و مسافران هر یک از فرودگاه ها و مقایسه آن با نوروز ۱۴۰۲، از رشد مثبت در همه این فرودگاه ها حکایت ندارد؛ دراین میان برخی فرودگاه ها با رشد پرواز و مسافران روبرو شدند اما برخی دیگر رشد منفی در تعداد مسافران نوروزی و پروازها را نسبت به نوروز سال گذشته تجربه کردند.

مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با عنوان تیک آف 6 فرودگاه در جابجایی مسافران نوروزی بخوانید

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.