جزئیاتی جدید از پیشنهاد حماس برای آتش بس فاش شد

یک رسانه عبری زبان جزئیات جدیدی از آخرین درخواست‌های پیشنهادی حماس برای مبادله اسرا را منتشر کرد.

روزنامه یسرائیل هیوم صبح روز یکشنبه در گزارشی در این رابطه ادعا کرد، میانجی‌ها تماس‌های خود را با مسئولین سرویس اطلاعات اسرائیل از یک سو و رهبران حماس از سوی دیگر برای کاهش شکاف و اختلاف بین دو طرف و رسیدن به بستر توافق در نزدیک زمان ممکن به شدت افزایش داده‌اند.

براساس این ادعا پیشنهادات جدید حماس شامل درخواست آزادی شمار کمتری از اسرا شده است.

خبر مرتبط
ادعای وقیحانه بنیامین نتانیاهو علیه حماس

نخست وزیر رژیم اسرائیل روز یکشنبه تاکید کرد که باوجود فشارهای بین‌المللی، جنگ در غزه ادامه خواهد داشت.

یسرائیل هیوم در ادامه نوشت: براساس طرح جدید مرحله اول شاهد آتش بس شش هفته‌ای (۴۲ روزه) خواهد بود که در جریان ۳۵ اسرائیلی موجود در نوار غزه آزاد و در مقابل فقط ۳۵۰ اسیر فلسطینی آزاد خواهند شد.

در این چارچوب حماس حداقل ۵ نظامی زن اسیر را ازاد و در مقابل ۵۰ اسیر فلسطینی آزاد می‌شوند که در میان آنها و در مقابل هر نظامی زن تعدادی از اسرا با محکومیت‌های ابد آزاد خواهند شد.

علاوه بر آن و براساس خواست حماس، ارتش اسرائیل از دو جاده اصلی در غزه عقب نشینی کرده و اجازه بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه و رسیدن کمک‌های بشر دوستانه داده خواهد شد.

در مرحله دوم این توافق که گزارش یسرائیل هیوم به آن پرداخته: دو طرف آتش بس دائم را اعلام و بعد از آن حماس کار آزادی نظامیان اسیر را در مقابل آزادی اسرای فلسطینی آغاز خواهد کرد که در حال حاضر توافقی در رابطه با شمار آنها صورت نگرفته است و این رقم هنوز مشخص نیست.

در مرحله سوم اجساد نظامیان و اسرای کشته موجود نزد گروه‌های فلسطینی دیگر تحویل و در مقابل محاصره نوار غزه رفح و کار بازسازی آن آغاز می‌شود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.