قیمت دینار عراق امروز کاهشی شد/ لیر ترکیه و درهم امارات صعود را ترجیح دادند

ایران و ترکیه همواره به عنوان دو کشور همسایه، روابط اقتصادی و تجاری گسترده‌ای با یکدیگر دارند و اهمیت بازار ترکیه برای تاجران ایرانی با توجه به همسایه بودن با این کشور موجب شد تا روسای گمرکات دو کشور در نشستی مشترک، برنامه‌های عملیاتی برای توسعه و روانسازی مبادلات تجاری را بررسی کنند.

در این نشست پیگیری توافق‌نامه و تفاهم‌نامه‌های مختلف گذشته و انعقاد تفاهم‌نامه و برنامه‌های عملیاتی جدید در دستور کار محمد رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران و سزای اوچارماک رئیس کل گمرک ترکیه قرار گرفت. براساس آنچه رضوانی‌فر اعلام کرده است، ۹ درصد از صادرات ایران به مقصد ترکیه و ۱۲ درصد از واردات ایران از مبدا این کشور است.

موضوع مهمی حکایت از جایگاه مهم دو کشور در اقتصاد یکدیگر دارد و باید دید انعقاد تفاهمنامه‌های اخیر تا چه اندازه می تواند در تعمیق این روابط نقش موثری داشته باشد. اما فضای روابط ایران و ترکیه تنها متمرکز بر حوزه تجاری نیست و بخش عمده‌ای از روابط این دو کشور را تردد مسافران و گردشگران شکل می‌دهد. حال که بر روابط فی مابین ایران و ترکیه نگاهی انداخته ایم بد نیست آخرین قیمت لیر؛ واحد پول رسمی این کشور در بازار ارز تهران را هم مرور کنیم.

قیمت لیر ترکیه در آخرین شنبه سال در حالی شاهد انجام معاملات ارزی بود که نسبت به دو روز گذشته روند صعودی را تجربه کرد و ۱۸۸۵ تومان قیمت خورد تا ۲۰ تومان رشد نسبت به پنجشنبه هفته پیش داشته باشد.

همچنین نرخ برابری هر لیر ترکیه با دلار آمریکا نسبت به هفته گذشته، ۳۲.۰۹ است.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «قیمت دینار عراق خلاف جریان شنا کرد/ بازار ارز به افزایش پاسخ مثبت داد» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.