هشدار جدی ایران در سازمان ملل/پیامدهای تشدید اسلام‌هراسی در کشورهای غربی

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد نیویورک در نشست قطعنامه اقدامات مبارزه با اسلام هراسی بیان کرد که ترتیبات پیشنهادی در پیش‌نویس قطعنامه، از جمله تصمیم برای تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای مبارزه با اسلام‌هراسی، به این سازمان کمک خواهد کرد تا تلاش‌ها را برای مبارزه با این چالش‌های فزاینده بسیج کند.

خبر مرتبط
ادعای بی اساس آمریکا و انگلیس علیه ایران در شورای امنیت

آمریکا و انگلیس در ادامه ادعاهای خود علیه ایران در ارتباط با فعالیت‌های انصارالله یمن، از بازرسی دریانوردی سازمان ملل خواستند که اقدامات بیشتری برای جلوگیری از آن‌چه انتقال موشک‌های ایرانی به بنادر تحت کنترل انصارالله در غرب یمن می‌خواندند، انجام بدهند.

متن کامل سخنرانی نماینده ایران به شرح زیر است:

آقای رئیس،

اجازه دهید حمایت کامل خود را از ابتکار پیشنهادی اعضای سازمان همکاری اسلامی برای انجام اقدامات پیگیری جهت رسیدگی به روند رو به رشد نابردباری و تعصب علیه اسلام و مسلمانان در سراسر جهان که چالشی دلهره آور برای جامعه بین المللی است، تکرار کنم.

خبر مرتبط
نامه مهم ایران به شورای امنیت/ هیچ سلاحی به یمن ارسال نکرده ایم

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به رییس شورای امنیت ادعای آمریکا پیرامون ارسال سلاح به یمن را تکذیب کرد.

در طول چند دهه گذشته، کلیشه ها و تعصبات مضر در مورد مسلمانان و اسلام به طور مداوم توسط برخی رسانه ها، سیاستمداران و تأثیرگذاران فرهنگ عامه تقویت شده، و اعمال تبعیض آمیز متعددی در نقاط مختلف جهان با هدف جلوگیری از زندگی مسلمانان مطابق با نظام اعتقادی خود، در حال اجرا است.

در چنین لحظات حساسی، مهم است که اطمینان حاصل شود که سازمان ملل متحد در برابر تلاش برای پذیرش اسلام هراسی، و اقداماتی مانند ممنوعیت سفر مسلمانان، سوزاندن قرآن، و ممنوعیت حجاب و نمادهای مسلمانان، متحد بماند.

اعتقاد راسخ داریم که ترتیبات پیشنهادی در پیش‌نویس قطعنامه، از جمله تصمیم برای تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای مبارزه با اسلام‌هراسی، به این سازمان کمک خواهد کرد تا تلاش‌ها را برای مبارزه با این چالش‌های فزاینده بسیج کند.

همچنین لازم است در این نشست، اقدامات خشونت آمیز علیه نمادهای دینی و کتاب مقدس مسلمانان را به شدت محکوم شود. هتاکی به کتب مقدس، پیش تر توسط مجمع عمومی به عنوان نقض قوانین بین المللی شناخته شده و عمیقا توهین آمیز و بی احترامی به حساب می آید. اینها در واقع اقدامات تحریک آمیز، خصومت وار و خشونت آمیزی هستند که برای جلوگیری و ایجاد پاسخگویی در قبال چنین اعمالی، باید توسط قانون در سطوح ملی جرم انگاری و منع شوند.

مایه تاسف است که چنین اقداماتی در کشورهایی صورت می گیرد که مدعی برقراری و اجرای حاکمیت قانون هستند. این که چنین اقداماتی در پوشش آزادی بیان موجه نمایش داده می شود، امری مذموم است.

متاسفیم که با وجود تلاش های معتنابه سازمان همکاری های اسلامی برای به اجماع سازی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا اصلاحاتی را ارائه کرده اند که مستقیماً بر اهداف اصلی پیش نویس قطعنامه با هدف مبارزه با اسلام هراسی در سراسر جهان تأثیر می گذارد.

ایران مواضع همسو با اعضای سازمان همکاری های اسلامی دارد و به شدت با این اصلاحات مخالفت می‌کند و از کل اعضا می‌خواهد که علیه آن رای دهند.

همچنان از همه کشورهای عضو می خواهیم که مسئولیت های خود را بر عهده بگیرند و به تعهدات قانونی خود عمل نمایند تا ارزش های مشترک همزیستی مسالمت آمیز، مدارا و درک متقابل را پیش ببرند. بیایید برای عدالت و عزت برای برادران و خواهران مسلمان خود و برای همه بشریت تلاش کنیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.