چالش‌های طرح پیشنهادی بایدن

به گفته ناظران، پروژه ای که جو بایدن در سخنرانی «وضعیت اتحادیه» از آن رونمایی کرد، پروژه زیربنایی نیست که. بایدن اعلام کرد که نیروهای مسلح آمریکا اسکله ای در سواحل مدیترانه غزه خواهند ساخت. گروه‌های امدادی هشدار می‌دهند که رئیس‌جمهور ماه‌ها از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درخواست کرده تا فشارها بر غزه را کاهش دهد، جایی که گرسنگی و بیماری هزاران نفر را تهدید می‌کند. او که عصبانی شده، اکنون اوضاع را به دست خود می گیرد. بایدن گفت: «این اسکله موقت باعث می‌شود تا میزان کمک‌های بشردوستانه به غزه افزایش یابد».

روایتی هولناک از بحران در غزه

طرح پیشنهادی بایدن، همانطور که مشاورانش ترسیم کرده اند، از مهندسان ارتش می خواهد که یک اسکله شناور را در دریا تعریف کرده و آن را به ساحل بکشند.

سپس کمک‌ها بر روی کشتی‌های قبرس بارگیری می‌شوند، جایی که مقامات اسرائیلی آن‌ها را بررسی می‌کنند. پس از آن سفر یک روزه به غزه کلید می خورد. انتظار می رود کشورهای حاشیه خلیج فارس در پرداخت هزینه این محموله ها کمک کنند. ممکن است یک تا دو ماه طول بکشد تا اسکله تمام شود و تحویل در مقیاس بزرگ آغاز شود.

بایدن می گوید که هیچ نیروی آمریکایی در غزه مستقر نخواهد شد، اگرچه آنها در کشتی های نظامی در فراساحل مستقر هستند.

مشروح این گزارش در اقتصادنیوز با تیتر «بایدن کیش و مات شد/ گزینه پرهزینه واشنگتن برای احیای اعتبار از دست رفته!» بخوانید.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.