افزایش تنش‌های بین بایدن و نتانیاهو

این اظهارات جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی بیان شد که او با سناتور دموکرات «مایکل بنت» در صحن مجلس نمایندگان آمریکا پس از سخنرانی شامگاه پنجشنبه موسوم به «وضعیت کشور» صحبت می‌کرد.

خبر مرتبط
بایدن به ترامپ تاخت/در سخنرانی سالیانه بایدن در کنگره چه گذشت؟

رئیس جمهوری آمریکا در سومین سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا به دونالد ترامپ، نامزد پیشرو حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آمریکا تاخته و از سیاست‌های او انتقاد کرد.

در جریان این برخورد، بنت به بایدن به خاطر سخنرانی‌اش تبریک می‌گوید و از رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد که به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره نگرانی‌های فزاینده بشردوستانه در غزه فشار بیاورد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و پت بودجج، وزیر حمل و نقل ایالات متحده هم بخشی از این گفت‌وگوی کوتاه بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بایدن سپس با استفاده از نام مستعار نتانیاهو پاسخ داد و گفت: «به او گفتم، بی‌بی دیگر این را تکرار نمی‌کنم، اما من و تو قرار است گفت‌وگوی رک و راستی با هم داشته باشیم.»

بعد از این صحبت‌ها، یکی از دستیاران رئیس‌جمهور آمریکا که در نزدیکی او ایستاده، به آرامی در گوش بایدن حرف می‌زند و به نظر می‌رسد به بایدن هشدار می‌دهد که دوربین‌ها هنوز روشن هستند.

بایدن پس از هشدار دستیارش گفت: «اینجا میکروفن روشن است! خب، خوب است.»

رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه این اظهارات را تأیید کرد و با بی‌تفاوتی به خبرنگاران گفت آنها مکالمه او را «شنود» می‌کنند.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند نتانیاهو باید اقدامات بیشتری برای کاهش رنج بشردوستانه ملت فلسطین انجام دهد، پاسخ داد: «بله، او این کار را می‌کند.»

همچنین در پی انتشار اخباری مبنی بر سقوط کمک‌های بشردوستانه ایالات متحده از هواپیما بر سر ساکنان مظلوم غزه و شهادت تعدادی از آنها، وزارت دفاع آمریکا تلاش کرد تا از پذیرش مسئولیت این اقدام شانه خالی کند.

خبرگزاری آناتولی روز جمعه با انتشار ویدئویی و به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد چتر بعضی از صندوق‌های کمک‌های بشردوستانه که از هواپیما به پایین پرتاب کرده بود باز نشد و این صندوق‌ها بر سر فلسطینی‌هایی سقوط کرد که در انتظار این کمک‌ها بودند.

به گفته این شاهدان، محموله‌های کمک بر سر غیرنظامیانی که در اردوگاه «الشاطی» و خیابان «الجلاء» در شمال نوار غزه در انتظار کمک انسانی بودند، سقوط کرده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.